Artiklid

Kuidas on taimetoitlus ja jooga omavahel seotud?

Jooga ja taimetoitlus on kaks kontseptsiooni, mida on ajalooliselt ja filosoofiliselt sageli omavahel seostatud. Mõlemad põhinevad teatud väärtustel ja põhimõtetel, mis käsitlevad tervist, kaastunnet ja eneseteadvust. Alljärgnevalt käsitleme, kuidas need kaks mõistet on omavahel seotud.

Jooga ja taimetoitluse ühised väärtused

 1. Ahimsa (vägivallatus): Üks jooga olulisemaid põhimõtteid on “ahimsa”, mis tähendab vägivallatust või kahju mitte tegemist. See põhimõte ei piirdu ainult inimeste vaheliste suhetega, vaid laieneb ka loomadele ja keskkonnale. Taimetoitlus, eriti veganism, on otsene viis ahimsa praktiseerimiseks, kuna see väldib loomadele kahju tekitamist toidu või muul eesmärgil.
 2. Saattva (puhtus): Joogatavades on oluline mõiste “saattva”, mis viitab puhtusele, rahule ja selgusele. Taimetoitlaste dieet peetakse sageli saatvikaks, kuna see koosneb puhtast ja looduslikust toidust, mis ei põhjusta loomadele kannatusi.
 3. Eneseteadvus ja mõtlus: Jooga eesmärk on arendada sügavamat eneseteadvust ja ühendust universaalse teadvusega. Taimetoitluse valimine võib olla osa sellest teadlikkusest, kuna inimesed võivad mõelda rohkem sellele, mida nad söövad ja kuidas nende toiduvalikud mõjutavad maailma.
 4. Tervis ja heaolu: Nii jooga kui ka taimetoitlus keskenduvad individuaalsele ja kollektiivsele heaolule. Jooga edendab füüsilist, vaimset ja emotsionaalset tervist, samal ajal kui taimetoitlus võib toetada füüsilist tervist ja vähendada teatud haiguste riski.
 5. Keskkond: Üha rohkem inimesi tunnistab veganismi ja taimetoitluse keskkonnakasu. Jooga filosoofias on oluline austus ja hoolivus Maa vastu. Taimetoitluse valimine võib olla viis selle põhimõtte rakendamiseks, arvestades taimetoidu väiksemat keskkonnamõju võrreldes loomse toiduga.

Kuigi jooga ja taimetoitlus on kaks erinevat praktikat, on neil palju ühiseid väärtusi ja põhimõtteid. Ajalooliselt ja kultuuriliselt on paljud joogapraktikud valinud taimetoitluse kui osa oma vaimsest teekonnast. Samal ajal ei ole taimetoitlus jooga praktiseerimise eelduseks, ja inimesed võivad valida taimetoitluse mitmel erineval põhjusel. Siiski on selge, et mõlemad kontseptsioonid toetavad ideed elada teadlikumalt, kaastundlikumalt ja harmoonilisemalt nii enda kui ka ümbritseva maailmaga.

Suure puu all käimasoleva joogaseansi akvarellmaal. Praktiseerijate kõrval on laud avatud Piibli ja täidetud taldrikuga.

Taimetoitluse ja jooga seos Piiblist tuletatuna

Taimetoitlus ja Piibel:

 1. Loomade austamine ja hoolitsus: Piibel käsitleb inimeste ja loomade vahelist suhet mitmes osas. Esimeses Moosese raamatus annab Jumal inimestele valitsuse kõige üle, mis elab ja liigub. See valitsus on sageli tõlgendatud kui kohustus hoolitseda ja austada kõiki Jumala looduid. Taimetoitluse valimisel võib inimene näha võimalust rakendada seda kohustust praktilisel viisil, kaitstes loomi ja vältides nende tarbimist.
 2. Paastumine ja enesedistsipliin: Piibli ajalugu on täis lugusid paastumisest, olgu selleks siis vaimne pühendumine või protest. Taimetoitlus, eriti kui see on valitud eetilistel põhjustel, võib olla kaasaegne viis sellise enesedistsipliini rakendamiseks.
 3. Tervis ja keha kui tempel: Uues Testamendis kirjeldatakse inimkeha kui Püha Vaimu tempel. Taimetoitluse valimine, arvestades selle potentsiaalseid tervisealaseid eeliseid, võib olla üks viis selle “templi” eest hoolitsemiseks ja austamiseks.
 4. Eden ja algne dieet: Mõned kristlased viitavad Esimesele Moosese raamatule kui tõendile, et inimkond oli algselt taimetoitlane: “Vaata, ma annan teile kõik seemet kandvad taimed kogu maailmas ja kõik puud, mille viljas on seeme; need olgu teile toiduks.”

Jooga ja Piibel:

 1. Meditatsioon ja vaimne süvenemine: Kuigi jooga on pärit India traditsioonidest, rõhutab see vaimset süvenemist ja meditatsiooni, mis on sarnane paljudele piibellikele praktikatele. Paljud Piibli tekstid kutsuvad üles mõtisklema Jumala sõna ja otsima sügavamat vaimset ühendust.
 2. Keha, meel ja vaim: Jooga keskendub keha, meele ja vaimu harmooniale ja integratsioonile. See on kooskõlas Piibli õpetustega, mis rõhutavad inimese terviklikku heaolu ja vajadust hoolitseda kõigi nende aspektide eest.
 3. Rahu ja lõdvestumine: Nii joogas kui ka Piiblis rõhutatakse rahu ja lõdvestumise vajadust. Jooga pakub tehnikaid ja praktikaid, mis aitavad saavutada sisemist rahu, samal ajal kui Piibel pakub palvete ja mõtiskluste kaudu vaimset rahu.
 4. Eneseteadvus ja introspektsioon: Jooga julgustab praktiseerijaid olema teadlikud oma kehast, meelest ja vaimust. Samamoodi kutsutakse Piiblis inimesi üles eneseteadvusele ja introspektsioonile, et olla Jumalale lähemal.

Kuigi Piibel ei räägi otseselt taimetoitlusest ega joogast, on mitmeid põhimõtteid ja teemasid, mis võivad kaudselt seostuda nende kahe praktikaga. Taimetoitlus ja jooga võivad mõlemad olla viisid, kuidas rakendada ja süvendada piibellikke väärtusi ja õpetusi oma igapäevaelus. Oluline on mõista, et kuigi need seosed on olemas, on Piibli tõlgendused mitmekesised ja see, mis võib ühele inimesele kõnetada, ei pruugi teisele korda minna. Siiski võib nii taimetoitlust kui ka joogat näha kui praktilisi viise, kuidas rakendada ja elada vastavalt paljudele piibellikele õpetustele.


5 2 hinnangut
Hinnang

Kommentaarid

Telli
Anna märku
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare