Auto & Moto

Mis juhtub, kui mootoris on liiga palju õli?

Mootoriõli on auto mootori elutähtis komponent, mis tagab selle sujuva ja tõhusa toimimise. Kuid liiga palju õli mootoris võib põhjustada mitmeid probleeme, alates väiksematest jõudluse langustest kuni tõsiste mootoririketeni. Selles artiklis uurime, mis juhtub, kui mootoris on liiga palju õli, ja kuidas seda olukorda lahendada.

Õli roll mootoris: funktsioonid ja vajalikud omadused

Mootoriõli peamine ülesanne on vähendada hõõrdumist mootori osade vahel, kaitsta korrosiooni eest ja aidata mootoril jahedamana püsida. Õli kvaliteet ja viskoossus on olulised tegurid, mis mõjutavad mootori toimivust.

Liiga palju õli: kuidas see juhtub?

 • Õlivahetuse vead: Üks levinumaid põhjuseid on õlivahetuse käigus liiga palju õli lisamine. See võib juhtuda kas kogenematuse või hooletuse tõttu.
 • Vale õlitase: Mõnikord võib õlitase tõusta ka siis, kui õli ei ole lisatud. See võib juhtuda näiteks siis, kui õli ei ole täielikult ära voolanud eelmise õlivahetuse käigus.
 • Õli kogunemine: Harvemini võib õli koguneda mootorisse, kui õli ei pääse korralikult ringlusesse, mis võib olla tingitud ummistustest või riketest.

Mõju mootori komponentidele

 • Surve suurenemine: Liigne õli suurendab survet mootori sees, mis võib põhjustada õli lekkimist ja muid probleeme.
 • Õli vahutamine: Liigne õli võib põhjustada õli vahutamist, mis vähendab õli efektiivsust ja võib põhjustada mootori ülekuumenemist.

Kütuse saastumine

Liigne õli võib põhjustada kütuse saastumist, mis omakorda vähendab kütuse kvaliteeti ja mootori tõhusust. See võib põhjustada ka kütusekulu suurenemist ja heitgaaside saastet.

Jõudlus ja tõhusus

 • Võimsuse kaotus: Liigne õli mootoris võib põhjustada võimsuse kaotust, kuna mootor peab töötama raskemates tingimustes. See võib avalduda näiteks aeglustunud kiirenduses ja vähenenud kütuseefektiivsuses.
 • Kütusekulu suurenemine: Nagu eelpool mainitud, võib liigne õli põhjustada ka kütusekulu suurenemist, mis on majanduslikult ebasoodne ja keskkonnale kahjulik.

Mootori kahjustused ja rikked

 • Kolvirõngaste kahjustus: Liigne õli võib põhjustada kolvirõngaste kahjustusi, mis omakorda võivad põhjustada mootori rikkeid ja vajadust kulukate remonditööde järele.
 • Klapimehhanismi kahjustus: Liigne õli võib samuti kahjustada klapimehhanismi, mis reguleerib õhu ja kütuse segu mootorisse sisenemist. See võib põhjustada mootori ebaühtlast tööd ja isegi selle seiskumist.
 • Mootori ülekuumenemine: Kuna liigne õli vähendab jahutussüsteemi efektiivsust, võib see põhjustada mootori ülekuumenemist, mis on üks tõsisemaid ja ohtlikumaid tagajärgi.

Diagnostika ja lahendused

Sümptomid ja märgid

Liigse õli olemasolu mootoris võib avalduda mitmel viisil, sealhulgas õli lekkimine, suitsu teke ja mootori müra suurenemine.

Diagnostilised testid

Diagnostilised testid, nagu õli taseme kontroll ja mootori diagnostika, aitavad kindlaks teha, kas probleem on tõesti liigne õli.

Parandusmeetodid

Kui on tuvastatud, et mootoris on liiga palju õli, on mitmeid viise, kuidas olukorda lahendada:

 • Õli tühjendamine: Üks lihtsamaid lahendusi on liigse õli tühjendamine.
 • Õlisüsteemi puhastamine: Kui liigne õli on põhjustanud ummistusi, võib olla vajalik kogu õlisüsteemi puhastamine.
 • Mootori remont: Raskematel juhtudel, kus mootor on juba kahjustatud, võib olla vajalik osade asendamine või isegi kogu mootori remont.

Ennetavad meetmed

 • Õige õlitase: Alati on oluline jälgida õiget õlitaset, kasutades selleks mootori õlimõõdikut.
 • Regulaarne hooldus: Regulaarne mootori hooldus ja õlivahetus aitavad vältida liigse õli probleeme.
 • Teadlikkus ja koolitus: Autoomanike teadlikkuse tõstmine ja koolitus on samuti olulised, et vältida liigse õli lisamist mootorisse.

Praktilised näpunäited liigse õli vältimiseks

 1. Kasutage õigeid tööriistu: Õlitase tuleks alati kontrollida spetsiaalse õlimõõdikuga, mitte silmamõõdul.
 2. Konsulteerige spetsialistidega: Kui te pole kindel, millist õli või kui palju õli kasutada, on alati hea konsulteerida autoteeninduse või tootja esindajaga.
 3. Jälgige sõiduki näidikuid: Paljudel autodel on näidikud või hoiatussüsteemid, mis annavad märku, kui mootoris on probleeme, sealhulgas liiga palju õli.

Korduma kippuvad küsimused (KKK)

Kas liigse õli probleem võib lahendada ise?

Jah, liigse õli probleemi saab tihti lahendada ise, eriti kui olete varasemalt autoremondiga kokku puutunud. Lihtsaim lahendus on liigse õli tühjendamine mootorist. Siiski, kui mootor on juba kahjustatud, on soovitatav pöörduda spetsialisti poole.

Kas liigne õli mõjutab garantii kehtivust?

See sõltub auto tootjast ja garantii tingimustest. Mõned tootjad võivad tühistada garantii, kui mootor on kahjustatud liigse õli tõttu, eriti kui see on tingitud omaniku hooletusest või valedest toimingutest.

Kuidas teada saada, kas mootoris on liiga palju õli?

Tüüpilised märgid võivad hõlmata õli lekkimist, mootori müra suurenemist, suitsu teket ja jõudluse langust. Kui kahtlustate probleemi, on soovitatav viivitamatult kontrollida õli taset ja vajadusel pöörduda spetsialisti poole.

Kas on olemas erinevaid õlitüüpe, mis on vähem tundlikud liigsele kogusele?

Kuigi mõned sünteetilised õlid võivad olla stabiilsemad ja vähem tundlikud temperatuurimuutustele, ei ole ükski õlitüüp “immuunne” probleemidele, mis tekivad liigse õli tõttu.

Millal on parim aeg õli vahetada, et vältida liigset õlitaset?

Parim aeg õli vahetamiseks on järgida auto tootja soovitusi, mis on tavaliselt märgitud kasutusjuhendis. Regulaarne õlivahetus ja õlitaseme kontroll aitavad vältida liigse õli probleeme.

Kokkuvõte

Liiga palju õli mootoris võib põhjustada mitmeid probleeme, alates jõudluse langusest kuni tõsiste mootoririketeni. Õnneks on mitmeid viise, kuidas seda olukorda diagnoosida ja lahendada, alates lihtsatest parandusmeetoditest kuni keerukamate remonditöödeni. Ennetav hooldus ja teadlikkus on võtmetegurid, et vältida selliseid probleeme tulevikus.

Viited ja allikad

 • Autohoolduse käsiraamat
 • Mootoriõli tootjate juhendid
 • Autoremondi spetsialistide soovitused

5 1 hinnang
Hinnang

Kommentaarid

Telli
Anna märku
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare