Kassid

Kuidas kassi rahustada? Tähtsad nõuanded ärevuses kasside omanikele

Kasside rahustamine võib olla vajalik erinevatel põhjustel, nagu näiteks kolimine, arstivisiit või uue lemmiklooma lisamine perre. Selles artiklis käsitleme mitmeid strateegiaid, sealhulgas füüsilist kontakti, keskkonna kohandamist ja feromoonide kasutamist. Lisaks anname nõu, kuidas märgata ärevuse märke kassidel ja millal pöörduda loomaarsti poole.

Ärevuses kollaste silmadega kass vastu seina tõmbununa.

Nõuandeid kassi rahustamiseks

Kassi ärevuse märkide tuvastamine

Esimene samm kassi rahustamisel on ärevuse märkide tuvastamine. Kassid võivad ärevust tundes näidata erinevaid käitumismustreid, nagu näiteks isutus, liigne kratsimine või peidus püsimine. Mõistmine, et teie kassil on ärevus, on oluline, et saaksite võtta asjakohaseid meetmeid.

Kassi silitamine pea pealt.

Füüsiline kontakt

Füüsiline kontakt võib olla üks lihtsamaid ja tõhusamaid viise, kuidas kassi rahustada. Kassid tunnevad end sageli turvalisemalt, kui neil on lähedane ja usaldusväärne suhe oma omanikuga. Siin on mõned nipid, kuidas füüsilist kontakti kasutada:

 1. Paitamine ja silitamine: Enamik kasse naudib paitamist ja silitamist, eriti kõrvade, lõua ja selja piirkonnas. Kuid olge ettevaatlik, sest liigne paitamine võib mõnedel kassidel põhjustada stressi.
 2. Süles hoidmine: Mõned kassid tunnevad end süles väga mugavalt. Kuid olge kindel, et teie kass tõesti naudib seda, sest mõned kassid võivad tunda end süles ebamugavalt.
 3. Kehaline kontakt: Lihtsalt kassi lähedal istumine või lamamine võib teda rahustada. Kassid tunnevad end turvalisemalt, kui nad teavad, et olete lähedal.
 4. Käte soojus: Mõned kassid naudib käte soojuse tundmist oma kehal. Proovige panna oma käsi õrnalt kassi seljale või kõhule.
 5. Massaaž: Kassidele võib meeldida ka õrn massaaž. See lõdvestab lihaseid ja vähendab stressi.

Kassile loodud puust ehitatud mänguala.

Keskkonna kohandamine

Keskkonna kohandamine on veel üks oluline tegur kassi rahustamisel. Kassid on tundlikud muutustele oma ümbruses, seega stabiilne ja turvaline keskkond aitab neil end paremini tunda.

 1. Eraldatud ala: Looge oma kassile eraldatud ala, kus ta saab end turvaliselt tunda. See võib olla väike tuba või isegi kasti- või voodinurk.
 2. Vaikus: Kassid eelistavad vaikset keskkonda, eriti kui nad on ärevuses või stressis. Proovige vähendada müra taset, näiteks lülitage välja valju muusika või televiisor.
 3. Valgustus: Liiga ere või liiga hämar valgus võib kasse ärritada. Kasutage loomulikku valgust või pehmet kunstlikku valgust.
 4. Feromoonid: Kaaluge feromoonide kasutamist. Need on kemikaalid, mida kassid loomulikult eritavad, ja neil võib olla rahustav toime.
 5. Tutvustage uusi esemeid järk-järgult: Kui toote koju uue mööbli või lemmiklooma, tutvustage neid järk-järgult, et vältida stressi.

Feromoonide kasutamine

Feromoonide pihustid ja difuusorid on saadaval spetsiaalselt kassidele, et aidata neil lõõgastuda. Need jäljendavad kasside loomulikke feromoone ja võivad aidata leevendada ärevust.

Kass arbuusi hammustamas.

Toitumine ja maiused

Toitumine mängib olulist rolli kassi üldises heaolus ja stressi juhtimises. Siin on mõned nipid, kuidas toitumist kasutada kassi rahustamiseks:

 1. Kvaliteetne toit: Kvaliteetne ja tasakaalustatud toit aitab hoida kassi tervena, mis omakorda vähendab stressi.
 2. Maiused: Mõõdukas koguses maiuseid võib olla hea viis kassi rahustamiseks. Kuid ärge üle pingutage, sest liigne maiustamine võib põhjustada ülekaalu.
 3. Toitumisajakava: Kassid armastavad rutiini, seega proovige toita neid iga päev samal ajal.
 4. Aeglane toitmine: Kui teie kass sööb liiga kiiresti ja muutub seetõttu ärevaks, proovige kasutada aeglase toitmise kausse.
 5. Vesi: Veenduge, et teie kassil oleks alati juurdepääs värskele veele, kuna dehüdratsioon võib põhjustada stressi.

Kassid takistusrada läbimas.

Mäng ja tegevus kui kassi ärevuse leevendajad

Mäng ja tegevus on suurepärased viisid, kuidas kassi meelt lahutada ja stressi vähendada. Aktiivne mäng aitab kassidel oma energiat välja elada ja parandab nende üldist heaolu.

 1. Interaktiivsed mänguasjad: Need on mänguasjad, mis stimuleerivad kassi mõtlemist ja probleemide lahendamist. Näiteks võib kasutada mänguasju, kus peidetakse toitu ja kass peab selle kätte saamiseks mõtlema.
 2. Jälitamismängud: Enamik kasse armastab jälitamismänge. Kasutage näiteks sulekest või laserit, et kass saaks “jahil” käia.
 3. Peidu- ja otsimismängud: Peitke mõned maiused või mänguasjad ümber maja ja laske kassil need üles otsida. See pakub talle tegevust ja hoiab ta meele erksana.
 4. Ronimispuud ja -platvormid: Need annavad kassile võimaluse ronida ja uurida, mis on loomulik käitumine ja aitab vähendada stressi.
 5. Regulaarne mänguaeg: Proovige iga päev kindlal ajal mängida, et kass saaks harjuda rutiiniga ja tal oleks midagi, mida oodata.

Hallikas ja pruunikas kass omavahel tõtt vaatamas.

Käitumisteraapia ja koolitus

Lisaks eelnevalt mainitud meetoditele võib käitumisteraapia ja koolitus olla väga tõhus viis kassi rahustamiseks. Positiivse tugevdamise tehnikad, nagu preemiad ja kiitus, võivad aidata kassil seostada ärevusrohkeid olukordi meeldivate kogemustega, muutes need vähem ärevust tekitavaks.

Muusika ja helid

Nagu varem mainitud, võivad teatud helid olla kassidele rahustavad. On olemas spetsiaalsed muusikapalad ja heliefektid, mis on loodud just lemmikloomade rahustamiseks. Need võivad olla eriti kasulikud olukordades, kus kass peab veetma aega üksi või on tegemist ärevust tekitava sündmusega nagu ilutulestik.

Ajastus ja rutiin

Kassid on harjumuste loomad ja neile meeldib rutiin. Proovige hoida toitumis-, mängu- ja magamisajad võimalikult järjepidevad. See võib aidata vähendada ärevust, sest kass teab, mida oodata.

Lõhnad ja aistingud

Lisaks feromoonidele võivad ka teised lõhnad olla kassidele rahustavad. Näiteks lavendliõli või kummeli ekstraktid võivad aidata kassi lõõgastuda. Siiski tuleb olla ettevaatlik, sest mõned lõhnad ja õlid võivad olla kassidele mürgised.

Teiste lemmikloomade ja inimeste mõju

Kui teie kodus on rohkem kui üks lemmikloom või kui kass on ärevuses seoses teiste inimestega, võib olla kasulik neid järk-järgult harjutada üksteisega. Võite kasutada positiivse tugevdamise tehnikaid, et aidata neil luua positiivseid seoseid.

Loomaarsti konsultatsioon

Kui teie kass näitab pikaajalisi või äärmuslikke ärevushäireid, on soovitatav konsulteerida loomaarstiga. Arst võib soovitada ravimeid või muid meditsiinilisi lahendusi, mis aitavad teie kassil lõõgastuda.

Kass punutud korvist välja piilumas.

Rahustid kassidele

Rahustite kasutamine kassidel on delikaatne teema, mis nõuab hoolikat kaalumist ja professionaalset nõu. Rahustid võivad olla abiks äärmuslikult ärevuseirohketes olukordades nagu ilutulestik, reisimine või loomaarsti külastus. Järgnevalt käsitleme erinevaid rahustite tüüpe, nende kasutamise eeliseid ja riske.

Erinevad rahustite tüübid

Kassidele on saadaval erinevaid rahustite tüüpe, sealhulgas retseptiravimid, looduslikud toidulisandid ja feromoonipõhised tooted. Retseptiravimid nagu diazepam või alprazolam on tugevatoimelised ja neid tuleks kasutada ainult äärmuslikel juhtudel. Looduslikud toidulisandid nagu melatoniin või kummel võivad olla kergemad alternatiivid.

Eelised ja riskid

Rahustite peamine eelis on kiire ja tõhus ärevuse leevendamine. Siiski on oluline olla teadlik võimalikest kõrvaltoimetest, nagu letargia, koordinatsiooni kaotus või isegi seedehäired. Lisaks võivad mõned rahustid olla vastunäidustatud teatud terviseseisundite või ravimite puhul.

Annustamine ja manustamine

Rahustite annustamine on kriitiline aspekt, mis nõuab loomaarsti juhiseid. Liiga suur annus võib olla ohtlik, samas kui liiga väike annus ei pruugi olla efektiivne. Manustamisviisid võivad hõlmata suukaudseid tablette, tilkasid või isegi süste.

Alternatiivid ja täiendavad meetodid

Lisaks rahustitele võib kaaluda ka teisi meetodeid kassi rahustamiseks, nagu käitumisteraapia, positiivne kinnitus või keskkonna kohandamine. Need meetodid võivad olla eriti kasulikud kroonilise kassi stressi või ärevuse korral.

Rahustite kokkuvõte

Rahustite kasutamine kassidel on tõsine otsus, mis nõuab loomaarsti konsultatsiooni ja hoolikat kaalumist. Erinevatel rahustitel on oma eelised ja riskid, ning nende efektiivsus võib varieeruda sõltuvalt kassi individuaalsest vajadusest ja tervislikust seisundist. Enne rahustite kasutamist on oluline arvestada ka alternatiivsete ja täiendavate meetoditega.

Hirmunud kassipoeg tugitoolis.

Kokkuvõte ja järgmised sammud

Kassi rahustamine on keeruline protsess, mis nõuab kannatlikkust, tähelepanu ja strateegilist lähenemist. Oluline on tuvastada ärevuse põhjused ja sümptomid ning seejärel rakendada sobivaid meetodeid, olgu need siis füüsilised, keskkondlikud või meditsiinilised. Kui ärevuse sümptomid püsivad, on soovitatav konsulteerida loomaarstiga.


5 2 hinnangut
Hinnang

Kommentaarid

Telli
Anna märku
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare