Tervis

Kohvi joomine: kasulik või kahjulik?

Kohv on üks enim tarbitavaid jooke maailmas, kuid arvamused selle tervisemõjude kohta on jagunenud. Käesolev artikkel uurib kohvi mõju inimese tervisele, kaaludes nii positiivseid kui ka negatiivseid aspekte. Me käsitleme teemasid nagu kofeiini toime, kohvi mõju kardiovaskulaarsüsteemile, vaimsele tervisele ja palju muud. Lisaks anname praktilisi soovitusi kohvi tarbimise kohta.

Sissejuhatus

Kohvi joomine on traditsioon, mis ulatub sajandeid tagasi ja on osa paljudest kultuuridest. Kuigi kohvi maitse ja aroom on paljude jaoks igapäevaelu lahutamatu osa, on selle tervisemõjud tekitanud palju arutelu. Kas kohv on teie tervisele kasulik või kahjulik? Sellele küsimusele ei ole lihtsat vastust, kuid artiklis käsitleme olulisi teaduslikke avastusi, mis aitavad teil teha informeeritud otsuse.

Kofeiini toime

 • Positiivsed mõjud: Kofeiin on kohvi peamine bioaktiivne komponent, mis on tuntud oma ergutava toime poolest. See stimuleerib kesknärvisüsteemi, parandab keskendumisvõimet ja vähendab ajutiselt väsimust. Mõned uuringud näitavad isegi, et kofeiin võib aidata kaalust alla võtta, kuna see kiirendab ainevahetust ja soodustab rasvapõletust.
 • Negatiivsed mõjud: Teisalt võib kofeiin põhjustada unehäireid, ärevust ja südamepekslemist. Eriti tundlikud inimesed võivad kogeda ka kõrget vererõhku.

Kohv ja südame-veresoonkonna tervis

 • Vererõhk: Mõõdukas kohvi tarbimine tõstab ajutiselt vererõhku, kuid pikaajaline tarbimine ei pruugi olla seotud kõrgenenud vererõhu riskiga. Siiski, kui teil on juba olemas hüpertensioon, on oluline jälgida, kuidas kohvi mõjutab teie vererõhku.
 • Südame tervis: Kuigi kohvi tarbimine võib suurendada südame löögisagedust, ei ole see tingimata seotud suurenenud südamehaiguste riskiga. Tegelikult võivad kohvi antioksüdandid pakkuda teatud kaitset südame-veresoonkonna haiguste vastu.

Kohvi mõju vaimsele tervisele

 • Heaolu ja tootlikkus: Kofeiin on teadaolevalt seotud meeleolu ja vaimse selguse paranemisega. See võib suurendada dopamiini ja norepinefriini taset ajus, mis aitab parandada keskendumisvõimet, reaktsiooniaega ja üldist heaolu. Mõned inimesed leiavad, et kohv aitab neil toime tulla stressi ja ärevusega, kuigi see võib olla individuaalne kogemus.
 • Depressioon ja ärevus: Kuid kofeiin võib ka suurendada ärevust ja põhjustada unehäireid, mis omakorda võivad mõjutada vaimset tervist negatiivselt. Teatud uuringud näitavad, et liigne kohvi tarbimine võib isegi suurendada depressiooni riski, eriti neil, kes on sellele geneetiliselt eelsoodumusega.

Kohv ja toitumine

Kalorite ja toitainete sisaldus

Kuigi must kohv on madala kalorsusega, võivad suhkur ja koorelisandid kiiresti suurendada kalorite arvu. Lisaks võib kohvi tarbimine söögiisu vähendada, mis võib mõjutada üldist toitumist.

Kohvi mõju seedimisele ja ainevahetusele

 • Positiivne mõju: Kohv sisaldab kiudaineid ja antioksüdante, mis võivad aidata soodustada seedimist. Samuti võib kohv stimuleerida maomahla tootmist, mis aitab kiirendada seedeprotsessi.
 • Kahjulik mõju: Siiski, liiga palju kohvi võib põhjustada maohappe ületootmist, mis võib viia maohaavandite või gastroösofageaalse reflukshaiguseni (GERD). Lisaks võib kofeiin häirida mineraalide nagu kaltsium, kaalium ja magneesium, mis võib pikas perspektiivis mõjutada luutihedust.

Kohvi mõju nahale ja juustele

 • Nahk: Antioksüdandid kohvis võivad aidata vähendada naha vananemise märke. Kuid kohvi diureetiline toime võib põhjustada dehüdratsiooni, mis omakorda võib mõjuda nahale kahjulikult.
 • Juuksed: Kohvi sisaldab antioksüdante, mis võivad soodustada juuste kasvu ja vähendada juuste väljalangemist, kuigi konkreetseid uuringuid sel teemal on piiratud.

Kohv ja sportlik sooritusvõime

Kofeiin on populaarne ergutaja sportlaste seas, kuna see võib parandada füüsilist jõudlust ja vähendada väsimust. Kuid liigne kofeiini tarbimine võib põhjustada dehüdratsiooni ja südameprobleeme, mistõttu on oluline leida tasakaal.

Kohvisõltuvus

Kofeiin on sõltuvust tekitav aine, ja seetõttu on oluline olla teadlik sellest, kuidas ja millal kohvi juua. Kofeiini ärajätunähud, nagu peavalu, väsimus ja ärrituvus, võivad olla piisavalt tõsised, et mõjutada igapäevaelu.

Kohv ja une kvaliteet

 • Unetsükkel: Kofeiin on stimulant, mis võib mõjutada teie une kvaliteeti. Kuigi see võib aidata teil ärkvel püsida, võib kohvi joomine õhtul segada unetsüklit ja vähendada une kvaliteeti.
 • Kohv ja unepuudus: Kohvi kasutamine unepuuduse kompenseerimiseks ei ole pikaajaline lahendus. See võib isegi põhjustada nõiaringi, kus kohvi tarbimine päeva jooksul häirib und, mis omakorda nõuab järgmisel päeval rohkem kohvi.

Kohv ja vananemine

Kohvis sisalduvad antioksüdandid võivad aidata aeglustada rakulise vananemise protsessi. Kuigi see ei tähenda, et kohvi joomine kindlasti pikendab eluiga, võib see aidata vähendada vananemisega seotud haiguste riski.

Kohvi mõju ajule ja neuroloogilistele haigustele

 • Alzheimeri ja Parkinsoni tõbi: Mõned uuringud viitavad sellele, et kohvi tarbimine võib vähendada Alzheimeri ja Parkinsoni tõve riski. Antud seos võib olla tingitud kohvis leiduvatest antioksüdantidest, mis võivad aeglustada neuronite degeneratsiooni.
 • Kognitiivsed funktsioonid: Kofeiin võib parandada lühiajalist mälu, reaktsiooniaega ja üldist kognitiivset toimimist. Siiski on oluline märkida, et need mõjud võivad olla ajutised ja kofeiini liigtarbimine võib põhjustada kognitiivsete võimete langust.

Kohv ja kroonilised haigused

 • Diabeet: Mitmed uuringud on näidanud, et kohvi tarbimine võib vähendada II tüüpi diabeedi riski. See võib olla seotud kofeiini ja teiste kohvis sisalduvate ühendite võimega parandada insuliinitundlikkust.
 • Vähk: Kohvis sisalduvad antioksüdandid võivad aidata vähendada teatud tüüpi vähi, nagu maksavähi ja kopsuvähi, riski. Kuid rohkem uuringuid on vaja, et kindlalt öelda, kuidas kohvi võib mõjutada vähiriski.

Kohv ja hormonaalne tasakaal

 • Kofeiin ja kortisool: Kofeiin stimuleerib adrenaliini ja kortisooli tootmist, mis on stressihormoonid. See võib põhjustada lühiajalist energiasüsti, kuid pikas perspektiivis võib see suurendada stressi ja ärevuse taset.
 • Naissuguhormoonid: Mõned uuringud näitavad, et kohvi võib mõjutada naissuguhormoonide taset, kuigi andmed on vastuolulised. Näiteks võib liigne kohvi tarbimine suurendada raseduse ja viljatuse riski.

Kohv ja rasedus

Raseduse ajal soovitatakse kohvi tarbimist piirata, kuna kofeiin läbib platsentaarbarjääri ja võib mõjutada loote arengut. Kofeiini liigtarbimine raseduse ajal on seostatud madalama sünnikaaluga ja suurenenud riskiga enneaegse sünnituse tekkeks.

Sotsiaalsed ja kultuurilised mõjud

Kohvi joomine pole ainult füsioloogiline tegevus; sellel on ka sotsiaalsed ja kultuurilised dimensioonid. Näiteks võib kohvi joomine olla sotsiaalne rituaal, mis aitab inimestel suhelda ja luua sidemeid. Siiski on oluline olla teadlik sellest, kuidas kohvikultuur võib mõjutada teie kohvi tarbimise harjumusi ja seeläbi ka teie tervist.

Kuidas teha tervislikumaid valikuid

Kui olete otsustanud jätkata kohvi joomist, kaaluge järgmisi samme:

 1. Vältige lisasuhkrut ja koort, mis suurendavad kalorite ja küllastunud rasvade hulka.
 2. Proovige kohvi asendada rohelise tee või taimeteega, kui olete kofeiinitundlik.
 3. Jälgige oma keha reaktsioone ja kohandage tarbimist vastavalt vajadusele.

Kohvi valmistamise meetodid ja nende mõju tervisele

 • Filtriga vs ilma filtrita: Erinevatel kohvi valmistamise meetoditel võib olla erinev mõju teie tervisele. Näiteks võib ilma filtrita valmistatud kohv sisaldada rohkem õlisid ja antioksüdante kui filtriga valmistatud kohv.
 • Orgaaniline vs tavakohv: Orgaaniline kohv on vaba pestitsiididest ja keemilistest väetistest, mis teeb sellest tervislikuma valiku kui tavakohv. Siiski on oluline arvestada, et orgaaniline kohv on tavaliselt kallim.
 • Kohvioad vs kohvipulber: Hea kvaliteediga kohviubades on kasulikud ained hästi säilinud. Kohvipulber võib olla töödeldud viisil, mis eemaldab tervislikud komponendid. See ei pruugi pakkuda samu terviseeelseid kui värskelt jahvatatud kohvioad.

Praktilised soovitused kohvi tarbimiseks

Kuidas tarbida mõõdukalt?

Nagu paljude asjadega elus, võib ka kohvi mõõdukas tarbimine olla võti. Enamik terviseeksperdid soovitab piirduda 3-5 tassi kohviga päevas. See kogus peaks olema piisav, et saada kohvi positiivseid mõjusid, ilma et tekiksid negatiivsed kõrvalmõjud.

Millal vältida kohvi?

Kui teil on kõrge vererõhk, südamehaigused või kofeiinitundlikkus, oleks targem kohvi tarbimist piirata või isegi vältida. Samuti ei soovitata kohvi õhtuti, kuna see võib häirida une kvaliteeti.

Kokkuvõte ja järeldused

Kohvi joomise mõju tervisele on keeruline teema, mis nõuab individuaalset lähenemist. Kui teile meeldib kohvi juua, on mõistlik teha seda mõõdukalt ja olla teadlik võimalikest riskidest ja kasudest. Kohvi tarbimine võib olla osa tervislikust elustiilist, kui seda teha teadlikult ja tasakaalustatult.


5 2 hinnangut
Hinnang

Kommentaarid

Telli
Anna märku
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare