Koeratõud

Newfoundlandi koer: tõeline meremehe sõber ja perekonna valvur

Newfoundlandi koer on tõug, mis on võitnud paljude südameid oma sõbraliku iseloomu ja muljetavaldava füüsilise võimekusega. See artikkel annab põhjaliku ülevaate Newfoundlandi koera ajaloost, iseloomust, füüsilistest omadustest, sobivusest peredele ja paljudest muudest aspektidest. Me käsitleme ka tõu populaarsust Eestis ja maailmas, samuti räägime tõu eripäradest ja müütidest. Lõpuks anname nõuandeid tõu kutsikate ostmiseks ja vastame korduma kippuvatele küsimustele.

Suur must Newfoundlandi koer vee ääres.

Meretaguse päritoluga hiiglane: Newfoundlandi koera ajalugu ja päritolu

Newfoundlandi koer on pärit Kanada Newfoundlandi saarelt, kus ta oli hinnatud töökoer, eriti kalurite seas. Tõug arenes looduslikult, kohanedes karmide ilmastikutingimuste ja raskete tööülesannetega. Esialgu kasutati neid koeri peamiselt veiste karjatamiseks ja kalapüügi abistamiseks. 18. sajandil hakati Newfoundlandi koeri eksportima Euroopasse, kus nad said kiiresti populaarseks nii töö- kui ka seltsikoerana.

Newfoundlandi koerad on tuntud oma vapra ja ustava iseloomu poolest, mis teeb neist suurepärased päästekoerad. Nad on osalenud mitmetes ajaloolistes päästeoperatsioonides, alates laevahukkudest kuni lumetormideni. Tõug on ka tuntud oma suurepärase ujumisoskuse poolest, mis on osaliselt tingitud nende veelembusest ja osaliselt spetsiaalselt kohandunud füüsilistest omadustest nagu varbavahelised lestad.

Tõu aretamisel on kasutatud erinevaid koeratõuge, sealhulgas mastife ja mõningaid kohalikke kalurikoeri. Tulemuseks on koer, kes on nii füüsiliselt võimekas kui ka emotsionaalselt tasakaalukas, tehes temast ideaalse kaaslase erinevates olukordades.

Tänapäeval on Newfoundlandi koerad populaarsed nii Ameerikas kui ka Euroopas. Nad on leidnud oma koha mitte ainult perekondades, vaid ka ametlikes rollides, näiteks päästetöödel ja teraapiakoertena.

Märg Newfoundlandi koer.

Meremehe parim sõber: Newfoundlandi koera iseloomujooned ja temperament

Newfoundlandi koer on tuntud oma rahuliku ja tasakaaluka iseloomu poolest. Nad on väga sõbralikud ja armastavad inimesi, eriti lapsi. Tõug on tuntud oma kaitseinstinkti poolest, mis teeb temast suurepärase valvekoera, kuid ta on ka piisavalt sotsiaalne ja avatud, et sobida seltsikoeraks.

Nende koerte temperament on üldiselt väga positiivne. Nad on intelligentsed, õpihimulised ja kergesti koolitatavad, mis teeb neist suurepärased kaaslased erinevates tegevustes, alates matkamisest ja ujumisest kuni agility ja kuulekuskoolituseni. Nad on ka väga lojaalsed ja armastavad oma peremeest tingimusteta, mis teeb neist ideaalse kaaslase igas olukorras.

Newfoundlandi koerad on ka väga sotsiaalsed. Nad armastavad teiste koertega mängida ja on üldiselt väga tolerantsed teiste lemmikloomade suhtes. See teeb neist suurepärase valiku peredele, kus on juba teisi lemmikloomi.

Siiski on oluline märkida, et kuigi Newfoundlandi koerad on üldiselt väga sõbralikud ja rahulikud, vajavad nad siiski kindlat ja järjepidevat koolitust. Nende suur suurus ja füüsiline jõud tähendab, et nad võivad olla raskesti kontrollitavad, kui neid ei ole korralikult koolitatud.

Lõppkokkuvõttes on Newfoundlandi koer tõug, mis pakub palju armastust ja lojaalsust. Nende sõbralik ja tasakaalukas iseloom teeb neist suurepärase valiku nii üksikisikutele kui ka peredele, kes otsivad usaldusväärset ja armastavat kaaslast.

Newfoundlandi koer sinu poole vaatamas.

Suur ja muljetavaldav: Newfoundlandi koera keha ja välimus

Newfoundlandi koer on suur ja massiivne tõug, millel on tugev luustik ja lihaseline kehaehitus. Täiskasvanud isased võivad kaaluda 60–70 kg ja emased umbes 45–55 kg. Kõrgus turjast varieerub 66–71 cm isastel ja 62–68 cm emastel. Neil on lai pea, sügavad silmad ja lühike koon. Nende karvkate on paks ja veekindel, mis aitab neil kaitsta end külma ja niiskuse eest.

Karvkatte värv võib varieeruda mustast, pruunitriibulisest kuni pruunini. Mõnedel Newfoundlandi koertel on ka valged laigud rinnal, käppadel või sabaotsas. Nende karvkate vajab regulaarset hooldust, et vältida matistumist ja hoida seda tervena. Tavaliselt piisab nädalasest harjamisest, kuid vees viibides võib vajada sagedasemat hooldust.

Üks Newfoundlandi koera kõige silmapaistvamaid füüsilisi omadusi on nende varbavahelised lestad, mis aitavad neil olla suurepärased ujujad. Tegelikult on nad üks parimaid ujujaid koerte seas, mis teeb neist väärtusliku kaaslase veespordialadel ja päästetöödel.

Nende suur suurus ja füüsiline jõud tähendavad, et nad vajavad piisavalt liikumist ja tegevust, et hoida end tervena ja õnnelikuna. Kuigi nad ei ole nii energilised kui mõned teised tõud, vajavad nad siiski regulaarset jalutuskäiku ja mänguaega. Nende suur suurus tähendab ka seda, et potentsiaalsed omanikud peaksid olema valmis pakkuma piisavalt ruumi, nii sise- kui ka välitingimustes.

Kokkuvõttes on Newfoundlandi koera füüsilised omadused muljetavaldavad ja praktilised, tehes temast suurepärase kaaslase nii maal kui ka vees. Nende suur suurus ja tugevus tähendavad, et nad vajavad piisavalt ruumi ja tegevust, kuid nende sõbralik ja rahulik iseloom teeb neist suurepärase valiku erinevateks tegevusteks ja elustiilideks.

Newfoundlandi koera kutsikas lapsega.

Kodu süda ja hing: Newfoundlandi koera sobivus peredele

Newfoundlandi koerad on suurepärased perelemmikud, eriti peredes, kus on lapsi. Nende rahulik ja sõbralik iseloom teeb neist suurepärased lapsehoidjad. Nad on väga kannatlikud ja mõistvad, mistõttu sobivad hästi ka väikeste lastega peredesse.

Kuigi nad on suured koerad, on nad üllatavalt kohanevad erinevate elutingimustega. Nad võivad elada nii maal kui ka linnas, kuid vajavad piisavalt ruumi liikumiseks. Suur aed või park läheduses on ideaalne, kuid nad saavad hakkama ka väiksemas kodus, kui neile pakutakse piisavalt liikumisvõimalusi.

Newfoundlandi koerad on ka suurepärased kaaslased eakatele ja üksikutele inimestele, kuna nad pakuvad seltsi ja turvatunnet. Nende rahulik iseloom ja madal energiatase teevad neist hea valiku ka neile, kes ei soovi või ei saa pakkuda intensiivset füüsilist tegevust.

Allergikutele sobivus

Mis puudutab allergikute sobivust, siis Newfoundlandi koerad ei ole hüpoallergeensed. Nende paks ja veekindel karvkate võib olla probleemne inimestele, kes on allergilised koerte kõõma, sülje või karvade suhtes. Kui peres on allergikuid, on soovitatav enne koera võtmist teha allergiatestid.

Reisimine ja transport

Newfoundlandi koerad on üldiselt head reisikaaslased, kuid nende suur suurus võib tekitada mõningaid logistilisi probleeme. Autoreisidel on vaja piisavalt suurt transpordipuuri või turvavööd, et tagada nende turvalisus. Lennureisid võivad olla keerulised, kuna paljud lennufirmad ei luba nii suuri koeri reisijate kabiinis.

Pruun Newfoundlandi koer murul.

Newfoundlandi koera tervislik eluviis ja õige hooldus

Newfoundlandi koerad on üldiselt terved ja vastupidavad, kuid nagu iga suure tõu puhul, on ka neil oma terviseprobleemid. Levinumad tervisemured hõlmavad puusa- ja küünarliigese düsplaasiat, südameprobleeme ja teatud tüüpi vähki. Seetõttu on oluline regulaarselt külastada veterinaararsti ja teha vajalikud tervisekontrollid.

Karvkate vajab regulaarset hooldust, eriti kui koer veedab palju aega vees. Veekindel karvkate võib kiiresti muutuda matistunuks ja hakata haisema, kui seda ei hoolda korralikult. Lisaks on soovitatav regulaarselt kontrollida kõrvu, silmi ja hambaid, et vältida võimalikke infektsioone ja muid terviseprobleeme.

Füüsiline aktiivsus on Newfoundlandi koera tervise säilitamiseks hädavajalik. Kuigi nad ei vaja ekstreemset treeningut, on regulaarne mõõdukas liikumine oluline nende üldise heaolu jaoks. Jalutuskäigud, ujumine ja mänguaeg aias on suurepärased viisid nende füüsilise ja vaimse tervise hoidmiseks.

Newfoundlandi koeratõug vanemas eas

Vanemad Newfoundlandi koerad võivad olla vastuvõtlikumad artriidi ja teiste liigeseprobleemide suhtes. Seetõttu on oluline jälgida nende liikumist ja vajadusel konsulteerida veterinaararstiga. Vanemas eas võivad nad vajada ka eritoitu ja täiendavaid toidulisandeid, et toetada nende liigeste ja üldist tervist.

Kokkuvõttes, kuigi Newfoundlandi koerad on üldiselt terved ja vastupidavad, vajavad nad siiski regulaarset hooldust ja meditsiinilist jälgimist. Õige toitumine, piisav liikumine ja regulaarsed veterinaarvisiidid aitavad tagada nende pika ja õnneliku elu.

Must Newfoundlandi koer puude taustal keel suust väljas.

Newfoundlandi koera toitumine ja dieet

Newfoundlandi koerad on suured ja aktiivsed, mis tähendab, et neil on kõrgemad toitumisvajadused kui paljudel teistel tõugudel. Nende dieet peaks olema rikas valkude ja rasvade poolest, et toetada nende lihasmassi ja energiavajadusi. Samuti on oluline pakkuda piisavalt kiudaineid ja vitamiine, et toetada nende seedimist ja üldist tervist.

Kuigi paljud omanikud eelistavad toita oma Newfoundlandi koeri kvaliteetse kuivtoiduga, on ka teisi võimalusi, nagu toortoit või koduvalmistatud toidud. Oluline on konsulteerida veterinaararstiga, et leida sobivaim toitumiskava teie koera vanuse, aktiivsuse ja terviseseisundi põhjal.

Newfoundlandi koertel võib olla probleemiks ka ülekaalulisus, eriti kui nad ei saa piisavalt liikumist või kui neid toidetakse liiga kaloririkka toiduga. Ülekaalulisus võib põhjustada mitmeid terviseprobleeme, sealhulgas liigeseprobleeme ja südamehaigusi, seega on oluline jälgida nende kaalu ja teha vajadusel dieedimuudatusi.

Lisaks põhitoidule võivad Newfoundlandi koerad vajada ka toidulisandeid, eriti kui neil on teatud terviseprobleemid või kui nad on aktiivsed spordialadel. Kaltsium ja glükoosamiin on kaks levinud toidulisandit, mis võivad aidata toetada nende liigeste tervist.

Kokkuvõttes on Newfoundlandi koera toitumine oluline aspekt nende üldise tervise ja heaolu tagamisel. Õige dieet, mis on rikas valkude, rasvade ja toitainete poolest, aitab neil säilitada tervislikku kaalu ja toetab nende füüsilist ja vaimset aktiivsust.

Pruun Newfoundlandi koer näitusel.

Newfoundlandi koera õpetamise meistriklass: koolitamine ja treenimine

Newfoundlandi koerad on intelligentne tõug, mis teeb neist suhteliselt kergesti koolitatavad. Nad on innukad õppijad ja soovivad meeldida oma peremeestele, mis teeb koolitusprotsessi sujuvamaks. Kuid nende suur suurus ja füüsiline jõud tähendavad, et varajane sotsialiseerimine ja põhikoolitus on hädavajalikud.

Positiivne kinnitus on kõige tõhusam meetod Newfoundlandi koerte koolitamisel. Kiitus, maiused ja mänguasjad on suurepärased stiimulid, mis aitavad neil kiiremini õppida. Karistamine või karmid meetodid võivad olla vastuproduktiivsed ja põhjustada käitumisprobleeme.

Kuna Newfoundlandi koerad on loomult sotsiaalsed ja sõbralikud, on sotsialiseerimine oluline osa nende koolitusest. Kohtumised teiste koerte ja inimestega aitavad neil arendada positiivseid suhtlusoskusi ja vähendada ärevust või agressiivsust. Sotsialiseerimine peaks algama juba kutsikaeas ja jätkuma kogu nende elu.

Käitumisprobleemid ja lahendused

Kuigi Newfoundlandi koerad on üldiselt hästi käituvad ja tasakaalukad, võivad nad siiski arendada teatud käitumisprobleeme, eriti kui neid ei ole korralikult koolitatud või sotsialiseeritud. Levinumad probleemid hõlmavad haukumist, kaevamist ja toidu kerjamist. Selliste probleemide lahendamiseks on oluline järgida järjepidevat koolitusplaani ja vajadusel konsulteerida professionaalse koeratreeneriga.

Kokkuvõttes on Newfoundlandi koerte koolitamine ja treenimine oluline osa nende üldisest heaolust. Õige lähenemisviis, mis hõlmab positiivset kinnitust ja varajast sotsialiseerimist, aitab tagada, et nad arenevad hästi käituvateks ja õnnelikeks lemmikloomadeks.

Newfoundlandi koer värviliste sügiseste puude keskel.

Newfoundlandi koerad kui mitmekülgsed talendid: levinud kasutusalad ja rollid

Newfoundlandi koerad on mitmekülgsed ja võimekad, mis teeb neist suurepärased kandidaadid mitmesugusteks rollideks ja tegevusteks. Nende ajalooline roll kalurite ja päästjate abilistena on laienenud ka teistele valdkondadele. Tänapäeval võib neid leida töötamas teraapiakoertena, abikoertena ja isegi näitusekoertena.

Nende suurepärased ujumisoskused ja tugev kaitseinstinkt teevad neist ideaalsed päästekoerad. Nad on osalenud mitmesugustes päästeoperatsioonides, alates uppunutest kuni lumelaviinide ohvriteni. Nende rahulik ja sõbralik iseloom teeb neist ka suurepärased teraapiakoerad, eriti lastele ja eakatele.

Lisaks ametlikele rollidele on Newfoundlandi koerad ka populaarsed spordialadel. Nende füüsiline võimekus ja intelligentsus teevad neist tugevad konkurendid agility, kuulekuskoolituse ja isegi karjatamise alal. Kuigi nad ei pruugi olla nii kiired või vilkad kui mõned teised tõud, kompenseerivad nad selle oma jõu ja vastupidavusega.

Kokkuvõttes on Newfoundlandi koerad mitmekülgsed ja võimekad, suutes täita mitmesuguseid rolle ja ülesandeid. Nende ajalooline pärand ja unikaalsed omadused teevad neist väärtusliku kaaslase nii ametlikes kui ka vaba aja tegevustes.

Newfoundlandi koer jooksmas läbi soo või järvise ala.

Kaalutletud valik: Newfoundlandi koera plussid ja miinused

Newfoundlandi koerad on suurepärased lemmikloomad, kuid nagu iga tõu puhul, on ka neil oma plussid ja miinused. Üks suurimaid plusse on nende sõbralik ja rahulik iseloom. Nad on suurepärased perelemmikud ja sobivad hästi lastega. Nende intelligentsus ja õpihimu teevad neist ka kergesti koolitatavad.

Teiselt poolt on nende suur suurus ja füüsiline jõud nii voorus kui ka puudus. Kuigi see teeb neist suurepärased valve- ja päästekoerad, võib see olla probleemiks, kui neid ei ole korralikult koolitatud või kui neil ei ole piisavalt ruumi liikumiseks.

Teine oluline kaalutlus on nende tervis. Kuigi nad on üldiselt terved ja vastupidavad, on neil siiski kalduvus teatud terviseprobleemidele, eriti liigeseprobleemidele ja südamehaigustele. See tähendab, et potentsiaalsed omanikud peaksid olema valmis investeerima regulaarsesse veterinaarhooldusse ja võimalikesse meditsiinilistesse kulutustesse.

Samuti on oluline arvestada, et nende suur suurus ja aktiivsus tähendavad suuremat toidukulu. Kvaliteetne toit, mis on mõeldud suurtele tõugudele, võib olla kulukas, eriti kui koer on väga aktiivne või kui tal on erivajadused.

Kokkuvõttes on Newfoundlandi koerte plussid ja miinused tihedalt seotud nende suuruse, iseloomu ja füüsiliste vajadustega. Nende sõbralik ja rahulik iseloom teeb neist suurepärase valiku paljudele peredele, kuid nende suur suurus ja potentsiaalsed terviseprobleemid on olulised kaalutlused, mis võivad mõjutada nende sobivust teatud elustiilide või olukordadega.

Newfoundlandi koer murul lamamas.

Müüdid ja reaalsus: Newfoundlandi tõu eripärad ja müüdid

Newfoundlandi koerte kohta liigub palju müüte ja eelarvamusi, millest mõned on tõesed, teised aga mitte. Üks levinumaid müüte on see, et nad on “looduslikud ujujad” ja ei vaja ujumiskoolitust. Kuigi on tõsi, et nad on suurepärased ujujad, vajavad nad siiski algkoolitust ja harjutamist, eriti kui nad on veel kutsikad.

Teine levinud müüt on see, et nad on “laisad” või vajavad minimaalset liikumist. Tegelikkuses on Newfoundlandi koerad aktiivsed ja vajavad regulaarset liikumist, et hoida end tervena ja õnnelikuna. Nende madal energiatase ei tähenda, et nad saaksid terve päeva diivanil lesida.

Mõned inimesed usuvad ka, et Newfoundlandi koerad on “hüpoallergeensed” ja sobivad allergikutele. Nagu varem mainitud, see ei ole tõsi. Nende paks ja veekindel karvkate võib olla probleemne inimestele, kes on allergilised koerte kõõma, sülje või karvade suhtes.

Kokkuvõttes on paljud Newfoundlandi koerte müüdid ja eelarvamused tingitud nende unikaalsetest omadustest ja ajaloost, kuid on oluline eristada fakte ja fiktsiooni. Õige teabe ja mõistmise abil saavad omanikud teha teadlikke otsuseid, mis aitavad neil paremini hoolitseda oma lemmikloomade eest.

Newfoundlandi koer paadilt vettehüpet tegemas.

Populaarsuse tõus ja mõõn: Newfoundlandi tõug Eestis ja maailmas

Newfoundlandi koerad on maailmas üsna populaarsed, eriti Põhja-Ameerikas ja Euroopas. Nende unikaalsed omadused ja mitmekülgsus on teinud neist populaarse valiku nii perekondadele kui ka professionaalsetele koerakasvatajatele. Eestis on tõu populaarsus aeglaselt kasvamas, kuigi nad ei ole veel nii tuntud kui mõned teised suured tõud.

Eesti kliima ja looduslikud tingimused võivad olla sobivad Newfoundlandi koertele, eriti neile, kes armastavad vees viibimist ja vajavad palju ruumi liikumiseks. Kuigi tõu populaarsus Eestis on veel suhteliselt madal, on olemas mitu koerakasvatajat ja organisatsiooni, mis tegelevad Newfoundlandi koerte aretamise ja koolitamisega.

Tõu populaarsus on seotud ka nende mitmekülgsuse ja võimekusega erinevates rollides. Nad on leidnud oma koha nii päästetöödes, teraapias kui ka spordis, mis on suurendanud nende nähtavust ja mainet kui usaldusväärset ja võimekat tõugu.

Siiski, nagu iga tõu puhul, on ka Newfoundlandi koerte populaarsusel oma varjuküljed. Nende suurenenud populaarsus võib põhjustada ebaausaid kasvatajaid ja petuskeeme, mis ohustavad tõu tervist ja mainet. Seetõttu on oluline teha põhjalikku uurimistööd ja konsulteerida usaldusväärsete allikatega enne koera ostmist.

Suur Newfoundlandi koer ja kaks kutsikat istumas kõrvuti.

Kutsikaotsing: Newfoundlandi koerte kasvatajad ja kutsikad

Newfoundlandi koera kutsika valimine on põnev ja oluline protsess, mis nõuab põhjalikku uurimistööd ja planeerimist. Esimene samm on leida usaldusväärne kasvataja, kes on pühendunud tõu tervise ja heaolu edendamisele. Hea kasvataja peaks olema valmis jagama kogu vajalikku teavet kutsika vanemate, tervisekontrollide ja vaktsineerimise kohta.

Newfoundlandi koera kutsikas (musta värvi).

Tõu kutsika hind

Newfoundlandi koera kutsika hind võib varieeruda sõltuvalt mitmest tegurist, sealhulgas vanemate päritolust, tervisest ja kasvataja mainest. Eestis võib hind olla vahemikus 1000–2000 eurot, olenevalt eelpool mainitud teguritest. On oluline meeles pidada, et kõrgem hind ei taga alati paremat kvaliteeti, seega on oluline teha põhjalik uurimistöö ja küsida soovitusi.

Korduma kippuvad küsimused ja vastused

 1. Kui suureks Newfoundlandi koer kasvab?
  • Täiskasvanud isased võivad kaaluda 60–70 kg ja emased umbes 45–55 kg.
 2. Kas Newfoundlandi koer sobib allergikutele?
  • Ei, Newfoundlandi koerad ei ole hüpoallergeensed.
 3. Kui palju Newfoundlandi koer liigub?
  • Kuigi nad ei ole üliaktiivsed, vajavad nad siiski regulaarset mõõdukat liikumist.
 4. Kas Newfoundlandi koerad on head lastega?
  • Jah, nad on väga sõbralikud ja sobivad hästi lastega.
 5. Kui kaua Newfoundlandi koer elab?
  • Nende keskmine eluiga on 8–10 aastat, kuigi mõned võivad elada kauem.
 6. Kas Newfoundlandi koer vajab eritoitu?
  • Nad vajavad kvaliteetset toitu, mis on rikas valkude ja rasvade poolest.
 7. Kas Newfoundlandi koerad on head ujujad?
  • Jah, nad on suurepärased ujujad, kuid vajavad siiski algkoolitust.
 8. Kas Newfoundlandi koerad hauguvad palju?
  • Üldiselt mitte, kuid see võib varieeruda individuaalselt.
 9. Kui raske on Newfoundlandi koera koolitamine?
  • Nad on üldiselt kergesti koolitatavad, kuid vajavad järjepidevat ja positiivset lähenemist.
 10. Kas Newfoundlandi koerad sobivad Eesti kliimaga?
  • Jah, nende paks ja veekindel karvkate sobib hästi Eesti kliimatingimustega.

Musta Newfoundlandi koera portree.

Lõppsõna

Newfoundlandi koer on tõug, mis pakub palju rohkem kui lihtsalt suurust ja jõudu. Nende sõbralik ja rahulik iseloom teeb neist suurepärase valiku peredele, samas kui nende mitmekülgsus ja võimekus teevad neist väärtusliku kaaslase erinevates rollides ja tegevustes. Kuigi nad vajavad pühendunud hooldust ja tähelepanu, eriti seoses nende tervise ja toitumisega, on nende positiivsed omadused midagi, mis võib tuua palju rõõmu ja rahulolu nende omanikele.


5 2 hinnangut
Hinnang

Kommentaarid

Telli
Anna märku
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare