Koeratõud

West Highlandi valge terjer (Westie): väike koer suure iseloomuga

West Highlandi valge terjeri ajalugu ulatub tagasi 19. sajandi Šotimaale. Tõug aretati algselt väikeste kiskjate ja näriliste jahipidamiseks. Westie on lähedalt seotud teiste šoti terjeritõugudega nagu Cairni terjer ja Šoti terjer. Tõu ametlik tunnustamine toimus 20. sajandi alguses, ja sellest ajast peale on Westie olnud populaarne nii näituseringides kui ka kodudes üle maailma.

Šotimaal aretatud tõug oli algselt tuntud kui Poltallochi terjer, nimetatud ühe varase aretaja, Edward Donald Malcolmi, Poltallochi mõisa järgi. Tõu nimi muudeti West Highlandi valgeks terjeriks, et rõhutada selle geograafilist päritolu ja eristada seda teistest terjeritõugudest.

Westie sai kiiresti populaarseks tänu oma töökale olemusele ja võimele kohaneda erinevate jahitingimustega. Tõug levis peagi ka teistesse riikidesse, sealhulgas Ameerika Ühendriikidesse, kus ta sai kiiresti lemmikloomade ja näitusekoerte seas populaarseks.

Westie iseloom ja temperament

West Highlandi valge terjer on tuntud oma sõbraliku ja energilise iseloomu poolest. Nad on väga uudishimulikud ja nautivad uute asjade avastamist. Westie on ka väga intelligentne, mis teeb temast suurepärase kaaslase erinevates tegevustes, alates mängudest kuni õppimiseni.

Kuigi Westie on sotsiaalne ja armastab inimestega suhelda, on tal ka iseseisev pool. Ta ei vaja pidevat tähelepanu ja suudab end ise hõivata, kui peremees on hõivatud. See teeb temast hea valiku nii aktiivsetele peredele kui ka üksikisikutele.

Westie on ka väga truu ja kiindunud oma peremeesse. Ta on valvas ja teavitab haukumisega, kui midagi tundub kahtlane, kuid üldiselt ei ole ta agressiivne. Tema sõbralik ja avatud olemus teeb temast suurepärase perekoera.

Kehalised spetsiifikad

West Highlandi valge terjer on väike koer, kuid ärge laske sellel end petta – ta on täis energiat ja jõudu. Tavaliselt kaalub täiskasvanud Westie 6–10 kg ja on umbes 25–28 cm pikk. Neil on tugev luustik ja lihaseline kehaehitus, mis annab neile suurepärase vastupidavuse ja agility võime.

Westie’l on lühikesed, tugevad jalad, mis võimaldavad tal kiiresti liikuda ja hüpata. Tema saba on üsna lühike ja püstine, mis annab talle tasakaaluka välimuse. Kõrvad on väikesed ja teravad, mis aitab tal olla valvas ja tähelepanelik.

Füüsiliste omaduste poolest on Westie suurepäraselt kohandatud oma algsesse rolli jahikoerana. Tema väike suurus võimaldab tal tungida kitsastesse kohtadesse, samas kui tema tugev kehaehitus annab talle vajaliku jõu ja vastupidavuse.

Väline ilme

West Highlandi valge terjer on kõige tuntum oma lumivalge karvkatte poolest. Karvkate on kahekordne: pealmine kiht on karm ja kaitseb koera ilmastiku eest, samas kui aluskarv on pehme ja pakub lisaisolatsiooni. See kombinatsioon teeb Westie’le ideaalseks kaaslaseks ka külmemates kliimatingimustes, nagu Eestis.

Westie nägu on täis iseloomu, suured tumedad silmad ja teravad kõrvad annavad talle uudishimuliku ja tähelepaneliku ilme. Tema näoilme on sageli kirjeldatud kui “nutikas”, mis peegeldab tema intelligentsust ja tähelepanelikkust.

Välimuse poolest on Westie väga hooldatav, kuid tema valge karvkate võib vajada regulaarset hooldust, et see püsiks puhas ja tervislik. See on eriti oluline, kui koer veedab palju aega õues.

Tervis ja eluiga

West Highlandi valge terjer on üldiselt terve tõug, kuid nagu kõik koeratõud, on ka neil oma terviseprobleemid. Kõige tavalisemad terviseprobleemid hõlmavad nahaallergiaid, puusa- ja küünarliigese düsplaasiat ning silmaprobleeme nagu katarakt. On oluline, et koera tervist regulaarselt kontrollitaks ja et ta saaks õigeaegset ravi.

Westie eluiga on tavaliselt 12–16 aastat, mis on koera kohta üsna pikk. Õige toitumise, regulaarse liikumise ja meditsiinilise hooldusega saab koera eluiga pikendada ja tema elukvaliteeti parandada.

Tervise säilitamiseks on oluline regulaarne veterinaarkontroll, eriti kui koer jõuab keskikka või vanemaks. Samuti on soovitatav teha regulaarseid vere- ja uriinianalüüse, et varakult avastada võimalikke terviseprobleeme.

Hooldamine

West Highlandi valge terjer vajab regulaarset hooldust, et hoida tema karvkate ja üldine tervis heas seisukorras. Karvkatte hooldus hõlmab harjamist vähemalt kord nädalas, et eemaldada surnud karvad ja vältida takkude teket. Kuna Westie’l on kalduvus nahaallergiatele, on oluline kasutada spetsiaalseid šampoone ja palsameid, mis on mõeldud tundlikule nahale.

Küünte lõikamine, kõrvade puhastamine ja hammaste harjamine on samuti olulised hooldusprotseduurid. Küünte lõikamine tuleks teha vähemalt kord kuus või vastavalt vajadusele. Kõrvade puhastamine aitab vältida võimalikke infektsioone, eriti kui koer veedab palju aega õues.

Lisaks füüsilisele hooldusele vajab Westie ka vaimset stimulatsiooni. Mõistatuslikud mänguasjad, õppimismängud ja regulaarsed jalutuskäigud aitavad hoida koera vaimselt aktiivsena ja õnnelikuna.

Liikumisvajadused

West Highlandi valge terjer on energiline ja aktiivne koer, mis tähendab, et ta vajab regulaarset liikumist ja mänguaega. Vähemalt üks pikk jalutuskäik päevas koos lühemate mänguaegadega on tavaliselt piisav, et rahuldada Westie liikumisvajadusi.

Kuna Westie on algselt jahikoer, naudib ta ka mängude nagu “too ja too” või agility harjutusi. Need tegevused mitte ainult ei paku füüsilist koormust, vaid stimuleerivad ka koera meeli ja aitavad parandada tema kuulekust ja osavust.

Kui elate korteris või majas ilma aia või suure õuealata, on oluline leida alternatiivseid viise, kuidas Westie saaks piisavalt liikuda. Koerapargid, mänguväljakud või isegi siseruumides mänguasjad võivad olla head alternatiivid.

Toitumine ja dieet

West Highlandi valge terjeri toitumine peaks olema tasakaalustatud ja sisaldama kõiki vajalikke toitaineid. Valgurikas dieet, mis sisaldab liha, kala ja mune, on oluline koera lihaste ja luude tugevuse jaoks. Samuti on vajalikud kiudained, vitamiinid ja mineraalid, mida saab puu- ja köögiviljadest.

Westie’l on kalduvus ülekaalule, seega on oluline jälgida tema toidu kogust ja vältida liigsete maiustuste andmist. Samuti on soovitatav vältida toiduaineid, mis võivad põhjustada allergilisi reaktsioone, nagu nisu, mais ja soja.

Toitumisvajadused võivad varieeruda sõltuvalt koera vanusest, aktiivsuse tasemest ja üldisest tervisest. Seetõttu on oluline konsulteerida veterinaariga, et koostada sobiv toitumiskava.

Westie õpetamine

West Highlandi valge terjer on intelligentne ja õppimisvõimeline koer, mis teeb temast suurepärase kandidaadi erinevateks koolitusprogrammideks. Kuid nagu iga terjer, on ka Westie iseseisev ja võib olla kangekaelne, mistõttu on oluline alustada koolitust varajases eas.

Positiivne kinnitus on kõige tõhusam meetod Westie koolitamisel. See tähendab, et soovitud käitumist tuleks premeerida kiituse või maiusega, samas kui ebasoovitavat käitumist tuleks ignoreerida või õrnalt korrigeerida. Koolituse ajal on oluline olla järjekindel ja kannatlik.

Lisaks põhilistele käsklustele nagu “istu”, “lama” ja “tule”, võib Westie õpetada ka keerulisemaid trikke ja oskusi. Nende hulka kuuluvad näiteks agility harjutused, mis on suurepärane viis koera füüsilise ja vaimse stimulatsiooni tagamiseks.

Sotsialiseerimine

West Highlandi valge terjer on sotsiaalne ja uudishimulik koer, kuid nagu iga koeratõug, vajab ka tema varajast sotsialiseerimist. Kohtumised erinevate inimeste, koerte ja teiste loomadega aitavad arendada Westie sotsiaalseid oskusi ja vähendada võimalikku ärevust või agressiivsust.

Sotsialiseerimine peaks algama juba kutsikaeas ja jätkuma kogu koera elu jooksul. Regulaarsed jalutuskäigud, koerapargi külastused ja isegi koerte koolituskursused on suurepärased võimalused koera sotsialiseerimiseks.

On oluline märkida, et kuigi Westie on üldiselt sõbralik ja hästi läbi saab teiste koertega, võib tal olla kalduvus domineerivusele. Seetõttu on oluline jälgida koera käitumist teiste loomadega ja vajadusel sekkuda.

Sobivus teie elustiiliga

West Highlandi valge terjer on mitmekülgne koer, mis sobib erinevate elustiilidega. Ta on piisavalt väike, et elada korteris, kuid vajab piisavalt ruumi ja aega aktiivseks mänguks ja liikumiseks. Westie sobib hästi nii üksikisikutele kui ka peredele ja on suurepärane kaaslane lastele.

Tema aktiivne ja uudishimulik olemus teeb temast suurepärase kaaslase matkamiseks, jooksmiseks või isegi veespordiks. Samas on ta piisavalt rahulik ja sõltumatu, et olla õnnelik ka kodus olles.

Westie on ka suurepärane valik eakatele inimestele, kuna ta ei vaja liiga palju füüsilist koormust ja on rahul ka lühemate jalutuskäikudega. Oluline on lihtsalt tagada, et ta saaks piisavalt vaimset stimulatsiooni ja sotsiaalset suhtlust.

Sobivus pere ja lastega

West Highlandi valge terjer on suurepärane perekoer, eriti peredes, kus on lapsed. Ta on sõbralik, mänguline ja kannatlik, mis teeb temast suurepärase kaaslase lastele. Westie on ka piisavalt väike, et olla lastele hõlpsasti käsitsetav, kuid piisavalt tugev, et taluda mängulist müramist.

Siiski on oluline õpetada lastele, kuidas koeraga õigesti suhelda. See hõlmab õrna käitlemist ja koera isikliku ruumi austamist, eriti söömise ja magamise ajal. Samuti on oluline jälgida koera ja laste koostoimet, et tagada mõlema osapoole turvalisus.

Westie sobib hästi ka peredesse, kus on teisi lemmikloomi. Ta on üldiselt sõbralik ja uudishimulik teiste loomade suhtes, kuid nagu eespool mainitud, võib tal olla kalduvus domineerivusele. Seetõttu on oluline koera käitumist hoolikalt jälgida ja vajadusel sekkuda.

Sobivus teiste lemmikloomadega

West Highlandi valge terjer tavaliselt läheb hästi läbi teiste koerte ja isegi kassidega, eriti kui ta on nendega varakult tutvunud. Kuid kuna Westie on aretatud jahikoerana, võib tal olla instinkt jälitada väiksemaid loomi nagu närilised või linnud. Seetõttu on oluline olla ettevaatlik, kui Westie on koos väiksemate lemmikloomadega.

Kui kavatsete tuua Westie koju, kus on juba teisi lemmikloomi, on soovitatav neid järk-järgult tutvustada neutraalsel territooriumil. See aitab vältida territoriaalset käitumist ja võimalikke konflikte.

Koera sotsialiseerimine ja koolitus on olulised tegurid, mis mõjutavad tema suhteid teiste loomadega. Positiivne kinnitus ja järjepidevus aitavad arendada koera sotsiaalseid oskusi ja vähendada agressiivset või domineerivat käitumist.

Allergiasõbralikkus

West Highlandi valge terjer ei ole hüpoallergeenne koeratõug, kuid tema karvkate on suhteliselt madala allergiaohuga võrreldes teiste tõugudega. Westie karvkate on kahekordne ja ei kuku nii palju kui mõned teised tõud, mis võib vähendada allergiliste reaktsioonide riski.

Siiski, kui teil või pereliikmel on koerte suhtes allergia, on oluline enne Westie koju toomist konsulteerida allergoloogiga. Samuti on soovitatav koera karvkate ja eluruumid regulaarselt puhastada, et minimeerida allergeenide hulka.

Allergiatestide ja -ravi abil saab kindlaks teha, kas Westie sobib teie olukorda. Mõned inimesed on leidnud, et nende allergiasümptomid vähenevad aja jooksul, kui nad harjuvad koera allergeenidega, kuid see ei pruugi kehtida kõigile.

Reisimine koeraga

West Highlandi valge terjer on suhteliselt lihtne reisikaaslane, kuna tema väike suurus ja kohanemisvõime teevad temast hea kaaslase nii auto- kui ka lennureisidel. Kui plaanite reisida Westie’ga, on oluline tagada, et tal oleks turvaline ja mugav transportimisvahend, näiteks hea kvaliteediga reisipuur või turvavööga kinnitatud reisikott.

Enne reisi on soovitatav külastada veterinaari, et veenduda, et kõik koera vaktsiinid ja tervisekontrollid on ajakohased. Samuti on hea mõte kaasa võtta koera tervisekaart ja kontaktandmed, kui tekib vajadus veterinaarabi järele.

Kui reisite lennukiga, on oluline uurida lennufirma reegleid lemmikloomade transportimise kohta. Mõned lennufirmad lubavad väikseid koeri kabiinis, samas kui teised nõuavad, et koer reisiks pagasiruumis. Igatahes, varajane planeerimine ja ettevalmistus aitavad tagada, et reis oleks nii teile kui ka teie Westie’le võimalikult stressivaba.

Käitumisprobleemid ja lahendused

Nagu iga koeratõug, võib ka West Highlandi valge terjer esitada teatud käitumisprobleeme. Kõige tavalisemad neist on liigne haukumine, kaevamine ja kangekaelsus. Õnneks on need probleemid enamasti lahendatavad läbi järjekindla koolituse ja positiivse kinnituse.

Liigne haukumine võib olla märk igavusest või ärevusest. Sel juhul võib aidata rohkem füüsilist ja vaimset stimulatsiooni. Kui haukumine on suunatud konkreetsetele stiimulitele, nagu uksel helistamine või mööduvad autod, võib kasulik olla koolitus, mis õpetab koera reageerima käsklusele “vaikne” või “ei”.

Kaevamine on veel üks käitumisprobleem, mis võib olla eriti häiriv, kui teil on aed. Kuna Westie on aretatud jahikoerana, on kaevamine talle loomulik instinkt. Probleemi lahendamiseks võite proovida suunata tema kaevamissoovi spetsiaalsesse liivakasti või mänguasjadesse, mis pakuvad sarnast stimulatsiooni.

Koer vanemas eas

West Highlandi valge terjeri vananedes võivad ilmneda teatud tervise- ja käitumisprobleemid, nagu liigeseprobleemid, nägemise ja kuulmise nõrgenemine ning vähene energia. On oluline, et vanem Westie saaks regulaarset veterinaarhooldust, et tuvastada ja ravida vanusega seotud probleeme varakult.

Toitumisvajadused võivad samuti muutuda koera vananedes. Võib olla vajalik vähendada kalorite tarbimist ja suurendada kiudainete ja kvaliteetsete valkude hulka. Konsulteerige kindlasti veterinaariga, et koostada sobiv toitumiskava.

Vanem Westie võib vajada ka rohkem puhkeaega ja vähem intensiivset liikumist. Kuid ärge unustage, et mõõdukas liikumine ja vaimne stimulatsioon on endiselt olulised koera üldise heaolu jaoks.

Tõu unikaalsus ja levinud eksiarvamused

West Highlandi valge terjer on tuntud oma valge karvkatte ja sõbraliku olemuse poolest, kuid tõuga seostatakse ka mitmeid müüte ja eelarvamusi. Üks levinumaid müüte on, et Westie on “liiga energiline ja raskesti koolitatav”. Tegelikult on Westie intelligentne ja õppimisvõimeline, kuid vajab järjekindlat ja positiivset koolitust.

Teine levinud müüt on, et Westie on “hüpoallergeenne”. Kuigi Westie karvkate võib olla vähem allergeenne kui teiste tõugude oma, ei ole ta täielikult hüpoallergeenne. Allergikutele võib ta siiski olla sobivam valik kui mõned teised tõud.

On ka müüt, et Westie on “puhtalt näitusekoer ja ei sobi aktiivseks eluviisiks”. Tegelikkuses on Westie väga aktiivne ja naudib erinevaid tegevusi, alates matkamisest ja jooksmisest kuni agility ja isegi ujumiseni.

Tõu populaarsus maailmas

West Highlandi valge terjer on üks populaarsemaid koeratõuge maailmas, eriti Ameerika Ühendriikides ja Suurbritannias. Tema sõbralik iseloom, armastusväärne välimus ja mitmekülgsus on teinud temast paljude perede lemmiku. Ta on ka populaarne näitusekoer ja on võitnud mitmeid auhindu erinevatel koertenäitustel.

Westie on ka levinud meedias ja reklaamides, mis on veelgi suurendanud tema populaarsust. Tema armas välimus ja isiksus teevad temast suurepärase “maskoti” erinevatele toodetele ja teenustele.

Tõu populaarsus Eestis

Eestis on West Highlandi valge terjer veel suhteliselt haruldane, kuid tema populaarsus on kasvamas. Tema väike suurus, kohanemisvõime ja sobivus Eesti kliimatingimustega teevad temast hea valiku paljudele peredele. Westie sobib hästi nii linnas kui ka maal elavatele inimestele, kuna ta ei vaja palju ruumi ja on suhteliselt lihtne hooldada.

Eestis on ka mitu Westie kasvatajat ja koerte klubi, mis pakuvad teavet tõu kohta ja korraldavad erinevaid üritusi. Kui olete huvitatud Westie ostmisest Eestis, on oluline teha põhjalik uurimustöö ja konsulteerida usaldusväärsete kasvatajatega.

Kuidas leida kasvataja?

Kui olete otsustanud, et West Highlandi valge terjer on teie jaoks õige koer, on järgmine samm leida usaldusväärne kasvataja. On oluline valida kasvataja, kes on pühendunud tõu tervise ja heaolu edendamisele. Hea kasvataja peaks olema valmis jagama teavet koera vanemate, tervisekontrollide ja vaktsineerimise kohta.

Soovitatav on külastada mitut kasvatajat ja tutvuda nende koertega enne otsuse tegemist. Samuti on hea mõte rääkida teiste Westie omanikega ja küsida soovitusi. Usaldusväärne kasvataja peaks olema avatud ja aus, pakkuma täielikku teavet ja olema valmis vastama kõigile teie küsimustele.

Kuidas valida valge terjeri kutsikat?

Kui olete leidnud usaldusväärse kasvataja, on järgmine samm valida endale sobiv kutsikas. Kutsika valimisel on oluline arvestada mitme teguriga, sealhulgas iseloomu, tervist ja sobivust teie elustiiliga. Hea kasvataja aitab teil teha informeeritud valiku, pakkudes teavet kutsikate iseloomu ja tervise kohta.

Vaadake, kuidas kutsikad suhtlevad omavahel ja inimestega. Otsige kutsikat, kes on uudishimulik ja sõbralik, kuid mitte liiga domineeriv ega arg. Samuti on oluline kontrollida kutsika tervist, sealhulgas silmi, kõrvu ja karvkatet.

Enne kutsika koju toomist veenduge, et teil oleks kõik vajalikud tarvikud, nagu toidunõud, mänguasjad ja magamiskoht. Samuti on soovitatav koju varuda kvaliteetset kutsikatoitu ja planeerida esimene veterinaarvisiit.

West Highlandi valge terjeri hind

West Highlandi valge terjeri hind võib varieeruda sõltuvalt mitmest tegurist, sealhulgas kasvataja mainest, kutsika vanemate näitusetulemustest ja kutsika enda tervisest. Eestis võib Westie hind olla vahemikus 800–2000 eurot. Kõrgem hind ei tähenda alati paremat kvaliteeti, kuid see võib olla indikaatoriks kutsika tervisele ja heaolule tehtud investeeringutele.

Oluline on märkida, et kutsika hind on ainult üks osa koera omamise kogukuludest. Lisaks tuleb arvestada toidu, veterinaararvete, kindlustuse ja muude kuludega, mis võivad aja jooksul koguneda.

Tõu areng ja tulevik

West Highlandi valge terjer on tõug, mille populaarsus on pidevas tõusus, eriti lääneriikides. Tõu arengus on oluline keskenduda tervise ja heaolu parandamisele, eriti arvestades tõu kalduvust teatud terviseprobleemidele nagu nahaallergiad ja liigeseprobleemid.

Tulevikus võib oodata, et Westie populaarsus jätkub, eriti kuna ta sobib hästi erinevate elustiilide ja peredünaamikatega. Tõu säilitamiseks ja parandamiseks on oluline jätkuv teadustöö ja tõuaretus, mis keskendub tervise, iseloomu ja välimuse parandamisele.

Küsimused ja vastused

  1. Kas Westie sobib allergikutele? – Kuigi ta ei ole täielikult hüpoallergeenne, on Westie karvkate suhteliselt madala allergiaohuga.
  2. Kui palju liikumist Westie vajab? – Vähemalt üks pikk jalutuskäik päevas koos lühemate mänguaegadega peaks olema piisav.
  3. Kas Westie sobib lastega peredesse? – Jah, ta on suurepärane perekoer ja sobib hästi lastega.
  4. Kui kaua Westie elab? – Tavaliselt 12–16 aastat, sõltuvalt tervisest ja hooldusest.

Kokkuvõte

West Highlandi valge terjer on mitmekülgne, sõbralik ja intelligentne koer, mis sobib erinevatele inimestele ja elustiilidele. Olgu teie eesmärk leida aktiivne kaaslane või rahulik kodukoer, võib Westie olla suurepärane valik. Oluline on pöörata tähelepanu tema tervisele, koolitusele ja üldisele heaolule, et tagada pikaajaline õnnelik ja tervislik kooselu.


5 2 hinnangut
Hinnang

Kommentaarid

Telli
Anna märku
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare