Koeratõud

Whippet: elegantsuse ja kiiruse sümbol – kõik, mida peate teadma!

Whippet on koeratõug, mis on tuntud oma elegantsuse, kiiruse ja sõbraliku iseloomu poolest. See artikkel annab põhjaliku ülevaate Whippeti koeratõust, alates selle ajaloost ja päritolust kuni tervise, hooldamise ja sobivuse erinevate elustiilidega. Kui olete huvitatud Whippeti koeratõust, siis see artikkel on teie jaoks asendamatu lugemismaterjal.

Ajalugu ja päritolu

Whippeti ajalugu ulatub 17. sajandi Inglismaale, kus tõug aretati Inglise hurda ja väiksemate koerte ristamisel. Esialgu kasutati neid jahipidamiseks ja küülikute püüdmiseks. Whippetid olid eriti populaarsed töölisklassi seas, kuna nad olid väiksemad ja odavamad ülal pidada kui teised jahikoerad.
19. sajandil hakkas Whippeti populaarsus kasvama ka teistes riikides, eriti Ameerika Ühendriikides. Tänapäeval on Whippetid tuntud nii näitusekoerte kui ka spordikoerte rollis, osaledes erinevatel võistlustel nagu näiteks koerte kiirusjooksud.

Isiksus ja meelsus

Whippetid on tuntud oma sõbraliku ja rahuliku iseloomu poolest. Nad on väga inimsõbralikud ja sobivad hästi perekoerteks. Whippetid on tavaliselt väga truud ja kiindunud oma peremeestesse, mistõttu nad võivad olla ka veidi reserveeritud võõraste suhtes.

Nad on intelligentsed ja õpivad kiiresti, kuid võivad olla ka iseseisvad. Whippetid on üldiselt väga sotsiaalsed koerad, kes naudivad teiste koerte ja inimeste seltskonda. Nad ei ole tavaliselt agressiivsed ega domineerivad, mistõttu sobivad nad hästi ka lastega peredesse.

Füüsilised omadused

Whippetid on keskmise suurusega koerad, kes kaaluvad tavaliselt 10–20 kg ja on umbes 47–56 cm kõrged. Nende keha on graatsiline ja lihaseline, mis võimaldab neil arendada suurt kiirust. Whippetid on üks kiiremaid koeratõuge, võimelised jooksma kiirusega kuni 56 km/h.

Nende luustik on hästi arenenud ja lihased tugevad, mis annab neile suurepärase vastupidavuse ja kiiruse. Whippetite käpad on väikesed ja tugevad, mis aitab neil kiiresti ja sujuvalt liikuda.

Välimus

Whippetite välimus on elegantne ja graatsiline, mis peegeldab nende sportlikku olemust. Neil on lamedad pead, teravad kõrvad ja suured, väljendusrikkad silmad. Nende karvkate on lühike ja tihe, mis võib varieeruda erinevates toonides, alates valgest ja hallist kuni mustani.

Karvkate on üldiselt väga lihtne hooldada, kuna see ei vaja regulaarset trimmimist ega harjamist. Whippetite saba on pikk ja õhuke, mis aitab neil säilitada tasakaalu jooksmise ajal.

Heaolu ja pikaealisus

Whippetid on üldiselt terved ja vastupidavad koerad, kuid nagu kõik tõud, on neil ka teatud terviseprobleemid, millele tuleks tähelepanu pöörata. Nende hulka kuuluvad puusa- ja küünarliigese düsplaasia, silmaprobleemid ja südamehaigused.

Whippetite keskmine eluiga on 12–15 aastat, mis on koerte maailmas üsna pikk. Regulaarsed veterinaarvisiidid ja tervislik toitumine aitavad kaasa Whippeti pikaealisusele.

Hooldamine

Whippetite hooldamine on suhteliselt lihtne, kuna nende karvkate ei vaja erilist hoolt. Siiski on oluline jälgida nende küünte pikkust ja hoida silmad ning kõrvad puhtad. Kuna Whippetid on väga aktiivsed, on oluline neid regulaarselt harjata, et eemaldada mustus ja lahtised karvad.

Aktiivsuse ja liikumise vajadus

Whippetid on väga aktiivsed ja energilised koerad, kes vajavad palju liikumist ja mänguaega. Nad naudivad pikki jalutuskäike, jooksu ja mängimist avatud aladel. Kuna neil on suur jooksukiirus, on oluline leida piisavalt suur ja turvaline ala, kus nad saaksid vabalt joosta.

Toitumine ja dieet

Whippetite toitumine peaks olema tasakaalustatud ja sisaldama kõiki vajalikke toitaineid. Kuna nad on aktiivsed koerad, on oluline pakkuda neile piisavalt proteiini ja rasva, mis aitab neil säilitada lihasmassi ja energiatasemeid. Samuti on oluline jälgida nende kaalu, et vältida ülekaalulisust.

Koera õpetamine

Whippetid on intelligentsed ja õpihimulised koerad, mis teeb nende koolitamise suhteliselt lihtsaks. Positiivne kinnitus on kõige tõhusam meetod nende koolitamisel. Kuna Whippetid on tundlikud ja soovivad oma peremeestele meeldida, on karistusmeetodid enamasti ebaefektiivsed ja võivad isegi kahjustada koera enesekindlust.

Koolituse algfaasis on oluline keskenduda põhilistele käsklustele nagu “istu”, “lama” ja “tule”. Kuna Whippetid on aktiivsed ja uudishimulikud, on oluline õpetada neile ka käsklust “ei”, et vältida soovimatut käitumist.

Suhtlemisoskus ja sotsiaalne areng

Whippetite sotsialiseerimine peaks algama juba varases eas. Kohtumised teiste koerte ja inimestega aitavad arendada koera sotsiaalseid oskusi ja vähendada ärevust. Whippetid on üldiselt sõbralikud ja avatud, kuid varajane sotsialiseerimine aitab neil kohaneda erinevate olukordade ja keskkondadega.

Eluviisiga ühilduvus

Whippetid sobivad hästi erinevate elustiilidega, alates aktiivsetest peredest kuni eakate inimesteni. Nad on paindlikud ja kohanevad kergesti erinevate elutingimustega, olgu see siis korter või maja suure aiaga. Siiski on oluline tagada piisavalt liikumisvõimalusi ja mänguaega.

Sobivus pere ja lastega

Whippetid on suurepärased perekoerad, kuna nad on sõbralikud, rahulikud ja hästi lastega läbi saavad. Nende sõbralik ja mänguline iseloom teeb neist suurepärased kaaslased lastele. Siiski on oluline õpetada lastele, kuidas koertega õigesti suhelda, et vältida võimalikke probleeme.

Kooselu teiste koduloomadega

Üldiselt saavad Whippetid hästi läbi teiste koerte ja isegi kassidega, eriti kui nad on varases eas sotsialiseeritud. Siiski, kuna neil on tugev jahiinstinkt, võivad nad olla uudishimulikud väiksemate loomade, nagu närilised ja linnud, suhtes.

Sobivus allergikutele

Whippetid on üldiselt hästi talutavad inimestele, kellel on koerte suhtes allergiaid, kuna nende karvkate on lühike ja ei eralda palju kõõma. Siiski on oluline meeles pidada, et ükski koeratõug ei ole täielikult allergiavaba. Kui peres on allergikuid, on soovitatav enne Whippeti koju toomist teha allergiatestid.

Reisimine ja transport

Whippetid on üldiselt head reisikaaslased, kuna nad on rahulikud ja kohanevad kergesti uute olukordadega. Kui plaanite reisida Whippetiga, on oluline tagada, et tal oleks piisavalt ruumi ja mugavus transportimise ajal. Samuti on soovitatav kaasa võtta koera lemmikmänguasjad ja tekid, et ta tunneks end võõras keskkonnas mugavamalt.

Probleemkäitumine ja korrektsioon

Whippetid on üldiselt hästi käituvad ja probleemivabad koerad, kuid nagu kõik koerad, võivad ka nemad esitada käitumisprobleeme. Kõige tavalisemad probleemid hõlmavad eraldusärevust ja ülemäärast haukumist. Eraldusärevuse korral on oluline järk-järgult harjutada koera üksi olemisega, alustades lühikestest perioodidest.

Eakas koer ja tema vajadused

Vanemad Whippetid vajavad erilist hoolt, eriti seoses liigeste ja lihaste tervisega. Regulaarne liikumine ja õige toitumine aitavad säilitada nende tervist ja elujõudu. On oluline jälgida nende kaalu ja vältida ülekaalulisust, mis võib põhjustada terviseprobleeme.

Tõu eripärad ja müüdid

Whippetid on sageli ekslikult peetud “miniatuurseks Inglise hurdaks”, kuid tegelikult on nad omaette tõug erinevate omaduste ja iseloomuga. Üks levinud müüt on, et Whippetid on hüperaktiivsed ja vajavad pidevat liikumist, kuid tegelikult on nad üsna rahulikud ja tasakaalukad koerad.

Whippeti populaarsus maailmas

Whippetid on maailmas üha populaarsemaks muutumas, eriti Ameerika Ühendriikides ja Suurbritannias. Nad on tuntud nii näitusekoerte kui ka võistluskoerte rollis, eriti kiirusjooksudes.

Tõu populaarsus Eestis

Eestis on Whippetite populaarsus veel suhteliselt madal võrreldes teiste koeratõugudega, kuid huvi nende vastu on kasvamas. Tänu nende sõbralikule ja rahulikule iseloomule ning väiksemale suurusele sobivad nad hästi ka linnatingimustesse.

Kuidas leida kasvataja?

Kui olete otsustanud Whippeti koju tuua, on oluline leida usaldusväärne ja kogenud kasvataja. Hea kasvataja tegeleb tõu aretamisega vastutustundlikult, teeb kõik vajalikud terviseuuringud ja pakub koerale head kodu esimestel elukuudel. Soovitatav on külastada mitmeid kasvatajaid ja tutvuda nende koerte ning tingimustega enne otsuse tegemist.

Kuidas valida kutsikat?

Kutsika valimisel on oluline pöörata tähelepanu mitmele aspektile, sealhulgas tervisele, iseloomule ja sobivusele teie elustiiliga. Hea kasvataja aitab teil valida kutsika, mis sobib teie vajadustega kõige paremini. On oluline näha, kuidas kutsikas suhtleb teiste koerte ja inimestega, ning kontrollida tema tervislikku seisundit.

Koeratõu hind

Whippetite hind võib varieeruda sõltuvalt kasvatajast, vanusest ja tervislikust seisundist. Tavaliselt jääb hind vahemikku 800–1500 eurot. Lisaks kutsika maksumusele tuleb arvestada ka teiste kuludega, nagu vaktsineerimine, kiipimine ja esmased veterinaararsti visiidid.

Whippeti areng ja tulevik

Whippetid on tõusuteel nii populaarsuse kui ka arengu osas. Tänu nende mitmekülgsusele ja positiivsetele omadustele on tõug leidnud oma koha nii näitusekoerte, spordikoerte kui ka perekoertena. Tulevikus on oodata nende tõu omaduste veelgi suuremat tunnustamist ja populariseerimist.

Korduma kippuvad küsimused

  1. Kas Whippet sobib korterisse? – Jah, Whippetid sobivad hästi ka korterieluks, kui neile tagatakse piisavalt liikumist.
  2. Kui palju Whippetid hauguvad? – Üldiselt on Whippetid vaiksed koerad ja ei haugu palju.
  3. Kas Whippetid on head lastega? – Jah, nad on suurepärased perekoerad ja saavad lastega hästi läbi.

Lõpphinnang ja ülevaade

Whippet on mitmekülgne ja armastusväärne koeratõug, mis sobib paljudele inimestele ja elustiilidele. Nende sõbralik iseloom, elegants ja sportlikkus teevad neist ideaalse kaaslase nii aktiivsetele peredele kui ka üksikisikutele. Enne Whippeti koju toomist on oluline teha põhjalik uurimustöö ja leida usaldusväärne kasvataja, et tagada koera hea tervis ja õnnelik elu.


5 2 hinnangut
Hinnang

Kommentaarid

Telli
Anna märku
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare