Koeratõud

Shih Tzu: kõik, mida peate teadma sellest karismaatilisest koeratõust

Shih Tzu on koeratõug, mis on võitnud paljude südamed üle maailma. See artikkel annab põhjaliku ülevaate Shih Tzu koeratõust, alates selle ajaloost ja päritolust kuni tervise ja eluea, hooldamise, koolitamise ja muude koera puudutavate teemade kohta. Kui olete huvitatud Shih Tzu omamisest või soovite lihtsalt rohkem teada saada selle võluva tõu kohta, siis see artikkel on teile.

Ajalooline taust: Shih Tzu, keisrite lemmik

Shih Tzu päritolu ulatub tagasi iidse Hiina keisririigi aegadesse. Tõu nimi tähendab “väike lõvi”, mis viitab sellele, et neid koeri hinnati keisririigis väga kõrgelt. Shih Tzu on tõenäoliselt aretatud Lhasa Apso ja Pekingi koera ristamisel ning neid peeti luksuslikuks kaaslaseks ja kaitsjaks.

Koerad olid nii kõrgelt hinnatud, et neid ei müüdud ega kingitud väljaspool keisririiki. Alles 20. sajandil jõudsid esimesed Shih Tzud läände, kus nad kiiresti populaarsust kogusid.

Iseloomu küsimus: väikesed, aga suure ja julge isiksusega

Shih Tzu on tuntud oma sõbraliku ja rõõmsameelse iseloomu poolest. Nad on väga sotsiaalsed, armastavad inimeste ja teiste loomade seltskonda. Kuigi nad on väikesed, on neil suur isiksus ja nad ei karda end kehtestada.

Nad on ka väga intelligentsed, mis teeb neist suurepärased kaaslased erinevates tegevustes, alates mängudest kuni õppimiseni. Kuid nende iseseisvus võib mõnikord olla väljakutse, eriti koolitamisel.

Füüsilised faktid

Shih Tzu on väike koeratõug, tavaliselt kaaludes vahemikus 4-7,2 kg ja olles umbes 20-28 cm kõrged. Nad on kompaktsed, kuid tugevad ja vastupidavad. Nende lühike nina ja lamedam koon võivad põhjustada hingamisprobleeme, eriti kuumas ja niiskes kliimas.

Nende karvkate on pikk ja tihe, mis vajab regulaarset hooldust, et vältida takkude teket ja naha probleeme. Nende silmad on suured ja tumedad, mis annab neile eriti võluva ilme.

Võluv elegants ja stiil

Shih Tzu välimus on üks selle tõu kõige atraktiivsemaid omadusi. Nende pikk, siidine karvkate võib olla erinevates värvides, alates valgest ja kreemikast kuni musta, pruuni ja isegi pruunikani. Nende nägu on sageli kaunistatud pika karvaga, mis annab neile eriti armastusväärse välimuse.

Nende karvkate vajab regulaarset hooldust, sealhulgas harjamist ja pesemist, et säilitada selle ilu ja tervis. Paljud omanikud otsustavad ka nende karva lõigata, et hõlbustada hooldust ja vältida takkude teket.

Tervise teemad: elujõud ja ettevaatusabinõud

Shih Tzu tervis on üldiselt hea, kuid nagu iga tõu puhul, on ka neil oma tervisemured. Nende lühike koon võib põhjustada hingamisprobleeme, eriti kuumadel päevadel või füüsilise koormuse ajal. Samuti on neil kalduvus silmaprobleemidele, nagu näiteks katarakt ja põletikud.

Nende eluiga on tavaliselt 10-16 aastat, mis on koerte maailmas üsna pikk. Regulaarsed veterinaarvisiidid ja tervisekontrollid on olulised, et tagada nende pika ja tervisliku elu.

Hoolduse ABC: karvast kuni küünteni

Shih Tzu vajab regulaarset hooldust, eriti oma pika ja tihe karvkatte tõttu. Karva tuleb harjata vähemalt kord nädalas, et vältida takkude teket ja hoida see puhas. Samuti on oluline regulaarselt puhastada nende silmi ja kõrvu, et vältida põletikke ja infektsioone.

Lisaks karvahooldusele on oluline ka küünte lõikamine ja hammaste puhastamine. Kuna Shih Tzud on väikesed koerad, võivad nende küüned ja hambad kergesti üle kasvada, mis võib põhjustada ebamugavust ja terviseprobleeme.

Liikumisvajadused: energia ja entusiasm

Shih Tzu on aktiivne ja energiline koer, kuid nende liikumisvajadused on suhteliselt väikesed võrreldes teiste tõugudega. Piisab lühikestest jalutuskäikudest ja mänguajast, et hoida neid õnnelikuna ja tervena. Nad naudivad ka mänguasjadega mängimist ja on väga õnnelikud, kui saavad veeta aega oma inimestega.

Kuigi nad on väikesed, on nad üllatavalt kiired ja osavad, mis tähendab, et nad saavad hakkama ka keerulisemate füüsiliste tegevustega. Kuid oluline on jälgida nende hingamist ja üldist heaolu, eriti kuumadel päevadel.

Toitumise tähtsus: kvaliteet ennekõike

Shih Tzu toitumine peaks olema tasakaalustatud ja kvaliteetne. Nad on väikesed koerad, kuid nende energiavajadus on suhteliselt suur, mis tähendab, et nad vajavad kvaliteetset toitu, mis on rikas valkude ja toitainetega. Liigne süsivesikute ja rasvade tarbimine võib põhjustada ülekaalu, mis on tõsine terviserisk.

On oluline jälgida nende kaalu ja kohandada toitumist vastavalt nende vajadustele. Lisaks tuleks vältida inimtoidu andmist, eriti sellist, mis sisaldab suhkrut, soola või muid koertele kahjulikke aineid.

Shih Tzu õpetamine

Shih Tzu koolitamine võib olla nii lõbus kui ka väljakutsuv. Nad on intelligentsed ja õpivad kiiresti, kuid nende iseseisvus võib mõnikord olla takistuseks. Positiivne kinnitus on efektiivne meetod nende koolitamisel. Kiitus ja preemiad motiveerivad neid soovitud käitumist korrata.

Kuna nad on sotsiaalsed ja armastavad tähelepanu, on oluline neid koolitada juba varases eas, et vältida käitumisprobleeme. Koolituse peaks läbi viima järjepidevalt ja kannatlikult, et tagada parimad tulemused.

Sotsialiseerimine: varajased kohtumised on tähtsad

Shih Tzu on loomult sotsiaalne ja armastab inimeste ning teiste loomade seltskonda. Varajane sotsialiseerimine on oluline, et tagada nende hea käitumine ja suhtlemisoskus. Kohtumised teiste koerte, inimeste ja isegi teiste lemmikloomadega aitavad neil kohaneda erinevate olukordadega.

Sotsialiseerimine peaks algama juba kutsikaeas ja jätkuma kogu nende elu. See aitab vältida ärevust ja agressiivsust, mis võivad tekkida, kui koer ei ole harjunud erinevate stiimulite ja olukordadega.

Elustiili sobivus: nii maale kui linna

Shih Tzu sobib hästi erinevate elustiilidega, alates linnakorterist kuni maamajani. Nende väike suurus ja suhteliselt väikesed liikumisvajadused teevad neist ideaalse kaaslase ka väiksemates eluruumides. Nad on ka suurepärased kaaslased eakatele ja lastega peredele, kuna nad on rahulikud ja sõbralikud.

Siiski on oluline meeles pidada, et nad vajavad regulaarset liikumist ja mänguaega, et püsida õnnelikuna ja tervena. Seega, olenemata elukohast, peab olema võimalus neid regulaarselt jalutada ja mängida.

Pere ja lastega: väike koer suure südamega

Shih Tzu on suurepärane perekoer. Nad on sõbralikud, kannatlikud ja armastavad laste seltskonda. Nende väike suurus teeb neist hea kaaslase ka väiksematele lastele, kuid on oluline õpetada lastele, kuidas koeraga õigesti suhelda, et vältida võimalikke õnnetusi.

Nad on ka väga kaitsvad ja lojaalsed, mis tähendab, et nad on suurepärased valvekoerad, hoolimata oma väikesest suurusest. Siiski on oluline neid varakult sotsialiseerida ja koolitada, et tagada nende hea käitumine ja suhtlemisoskus.

Teiste lemmikloomadega: sotsiaalne staar

Shih Tzu on tavaliselt väga sotsiaalne ja saab hästi läbi teiste lemmikloomadega, olgu need siis koerad, kassid või isegi väiksemad loomad. Nende sõbralik ja rahulik iseloom teeb neist suurepärase kaaslase teistele lemmikloomadele. Siiski on oluline jälgida nende suhtlemist, eriti alguses, et tagada kõigi loomade heaolu.

Kuna nad on väikesed, võivad nad olla haavatavad suuremate ja agressiivsemate loomade suhtes. Seetõttu on oluline neid järk-järgult tutvustada ja jälgida nende suhtlemist, et vältida võimalikke konflikte.

Allergikutele: võimalikud plussid ja miinused

Shih Tzu karvkate on tihe ja pikk, mis tähendab, et nad võivad olla sobivad ka allergikutele. Nende karv ei ole tüüpiline “koerakarv”, vaid pigem sarnaneb inimese juustele, mis vähendab allergiliste reaktsioonide riski. Siiski on oluline märkida, et ükski koeratõug ei ole 100% allergiavaba.

Kui teil on allergia, on soovitatav enne Shih Tzu omamist teha allergiatestid ja konsulteerida arstiga. Samuti aitab regulaarne karvahooldus ja puhastamine vähendada allergia sümptomeid.

Reisimisel kompaktne ja kohanduv

Shih Tzu väike suurus ja kohanduv iseloom teevad neist suurepärase kaaslase reisimisel. Nad mahuvad kergesti transpordikottidesse ja -kastidesse ning enamikul juhtudel on nad teretulnud ka lennukites ja hotellides. Siiski on oluline arvestada nende füüsiliste vajadustega, eriti pikematel reisidel.

Nende lühike koon ja hingamisprobleemid võivad olla riskitegurid, eriti kuumades ja niisketes tingimustes. Seetõttu on oluline neid regulaarselt joota ja pakkuda võimalust liikuda.

Käitumisprobleemid ja lahendused: strateegiline lähenemine

Nagu iga koeratõu puhul, võivad ka Shih Tzudel esineda käitumisprobleeme. Kõige tavalisemad probleemid on seotud haukumise, närimise ja ärevusega. Positiivne kinnitus ja järjepidev koolitus on tõhusad meetodid nende probleemide lahendamiseks.

Kui probleemid püsivad, võib olla kasulik konsulteerida koerte käitumisspetsialistiga. Mõnikord võivad käitumisprobleemid olla seotud terviseprobleemidega, mistõttu on oluline ka veterinaararsti konsultatsioon.

Shih Tzu kuldsed aastad

Kui Shih Tzu jõuab vanemasse ikka, võivad tekkida mõned tervise- ja käitumisprobleemid. Liigeseprobleemid, nägemise ja kuulmise nõrgenemine ning energia vähenemine on tavalised vananemise tunnused. Selles eluetapis on oluline regulaarsed veterinaarvisiidid ja võimalike terviseprobleemide varajane avastamine.

Vanemad Shih Tzud võivad vajada eritoitu ja rohkem puhkeaega, kuid nad naudib endiselt mänguaega ja jalutuskäike, kuigi võib-olla lühemaid ja rahulikumaid. Nende vajadused võivad muutuda, kuid nende armastus ja lojaalsus püsivad.

Shih Tzu müüdid ja eripärad

Shih Tzu kohta liigub palju müüte ja väärarusaamu. Üks levinumaid on see, et nad on “kõrge hooldusvajadusega” või “kapriissed”, mis ei ole tõsi. Nad on tegelikult väga kohanduvad ja rahulikud, kuigi nende karvkatte hooldus võib olla nõudlik.

Teine müüt on, et nad ei ole head valvekoerad oma väikese suuruse tõttu. Tegelikult on nad väga tähelepanelikud ja kaitsvad, mis teeb neist suurepärased valvekoerad, eriti väiksemates eluruumides.

Shiz Tzu on maailmas ülimalt populaarne

Shih Tzu on üks populaarsemaid koeratõuge maailmas, eriti Ameerika Ühendriikides ja Suurbritannias. Nende võluv välimus ja sõbralik iseloom on võitnud paljude südamed. Nad on ka populaarsed näitusekoerad, tänu oma elegantsele välimusele ja karismale.

Nende populaarsus on viinud ka tõu mitmekesistumiseni, mis tähendab, et on olemas palju erinevaid “tüüpe” ja välimusi, mis kõik kuuluvad Shih Tzu tõu alla.

Eestis kasvab huvi

Eestis on Shih Tzu populaarsus samuti kasvamas, kuigi nad ei ole veel nii laialt levinud kui mõned teised tõud. Nende väike suurus ja kohanduv iseloom teevad neist suurepärase valiku erinevatele peredele ja elustiilidele.

Nende kasvatamine Eestis on veel suhteliselt uus nähtus, kuid huvi tõu vastu kasvab. Kuna nad on suurepärased perekoerad ja sobivad hästi ka korterieluks, võib oodata, et nende populaarsus Eestis jätkuvalt kasvab.

Kuidas leida kasvataja: peamised kaalutlused

Kui olete otsustanud Shih Tzu oma perega liita, on järgmine samm leida usaldusväärne kasvataja. Eestis on mitmeid kasvatajaid, kuid oluline on teha põhjalik taustauuring. Hea kasvataja peaks olema tunnustatud koerte kasvatajate organisatsioonide poolt ja pakkuma täielikku teavet koera tervise, sugupuu ja vaktsineerimise kohta.

Külastage kindlasti kasvataja asukohta, et näha, millistes tingimustes koerad elavad. See on hea võimalus küsida küsimusi ja saada aimu kasvataja professionaalsusest ja teadmistest.

Esimesed sammud Shih Tzu kutsika valimisel

Kutsika valimine on põnev, kuid ka vastutusrikas ülesanne. Oluline on jälgida kutsika käitumist ja suhtlemist teiste kutsikate ja inimestega. Hea tervis, aktiivsus ja uudishimu on positiivsed märgid. Samuti on oluline kontrollida kutsika tervisealaseid dokumente ja veenduda, et ta on saanud kõik vajalikud vaktsiinid.

Kui võimalik, kohtuge ka kutsika vanematega. See annab teile aimu tulevase kutsika iseloomust ja tervisest, samuti võimaldab see näha, kuidas kutsikad on kasvatatud.

Shih Tzu maksumus

Shih Tzu hind võib Eestis varieeruda sõltuvalt kasvatajast, kutsika vanusest ja sugupuust. Üldiselt võib hind jääda vahemikku 800–2000 eurot. Kõrgem hind ei tähenda alati paremat kvaliteeti, kuid see võib olla näitaja tõu puhtusest ja kutsika tervisest.

Lisaks kutsika maksumusele tuleb arvestada ka teiste kuludega, nagu toit, veterinaararsti visiidid, mänguasjad ja muud tarvikud. Shih Tzu on pikaajaline investeering, nii rahaliselt kui ka ajaliselt.

Mis Shih Tzu koeratõugu ees ootab?

Shih Tzu tõug on läbi aastate arenenud ja kohandunud erinevate elustiilide ja vajadustega. Tänu oma populaarsusele ja mitmekülgsusele on tõug tõenäoliselt siin, et jääda. Tulevikus võime näha veelgi rohkem mitmekesisust tõu sees, eriti seoses tervise ja käitumisega.

Tõu populaarsuse kasv, eriti Eestis, tähendab ka suuremat vastutust kasvatajate ja omanike poolt. On oluline järgida eetilisi tõupuhtusstandardeid ja keskenduda tervise ja heaolu parandamisele.

Korduma kippuvad küsimused: vastused teie muredele

  1. Kui palju liikumist Shih Tzu vajab? – Piisab lühikestest jalutuskäikudest ja mänguajast.
  2. Kas Shih Tzu sobib allergikutele? – Võimalik, kuid konsulteerige kindlasti arstiga.
  3. Kui kaua Shih Tzu elab? – Tavaliselt 10-16 aastat.
  4. Kas Shih Tzu on hea perekoer? – Jah, eriti lastega peredele.
  5. Kui palju Shih Tzu maksab? – Hind võib varieeruda, kuid tavaliselt jääb vahemikku 800–2000 eurot.

Kokkuvõte

Shih Tzu on koeratõug, mis pakub palju rohkem kui lihtsalt armas välimus. Nende sõbralik ja lojaalne iseloom teeb neist suurepärase kaaslase erinevatele inimestele ja elustiilidele. Olgu see siis perekoerana, näitusekoerana või lihtsalt truu sõbrana, Shih Tzu on tõug, mis toob rõõmu ja armastust igasse kodusse.

Kui olete valmis investeerima aega ja armastust, võib Shih Tzu olla just see, mida olete otsinud. Nad on tõug, mis annab tagasi palju rohkem, kui nad võtavad, muutes iga päeva eriliseks ja täis rõõmu.

Loodan, et see artikkel andis teile põhjaliku ülevaate Shih Tzu koeratõust ja aitas teil teha informeeritud otsuse, kas see tõug on teie jaoks õige


5 2 hinnangut
Hinnang

Kommentaarid

Telli
Anna märku
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare