Kodulinde võib toiduks kasutada mõni tund pärast tapmist, metslinde lastakse aga 2 – 4 päeva külmas kohas rippuda (laagerduda). Tänapäeval kaubastatakse kodulinde enamasti puhastatult. Kui aga linnul on suled seljas, puhastatakse ta kõigepealt sulgedest.
Sulgede kitkumist alustatakse kaelalt. Linnu nahk tõmmatakse sõrmedega pingule ja sulgi kitkutakse vähehaaval, et nahk jääks terveks. Kanade ja kanapoegade sulgi võib eemaldada ka kuuma veega, eriti sel juhul, kui tahetakse linde väga kiirelt puhastada ja sulgi ei kasutata. Selleks võetakse linnul jalgadest kinni, kastetakse ta enne külma ja siis kuuma (75 – 80° C) vette, kus hoitakse kuni 2 minutit. Suurem vesi raputatakse maha ja kitkutakse suled. Pärast eemaldatakse veel üksikud naha külge jäänud udusuled kõrvetamisega gaasi- või piiritusleegil, tõmmates seejuures linnu jalad ja tiivad laiali.
Seejärel raiutakse ära pea ja jalad ning avatakse kõhuõõs. Selleks tehakse sisselõige pärakust ettepoole, võetakse välja sisikond ja eraldatakse söödavad siseelundid (süda, maks, pugu) mittesöödavatest. Nüüd pestakse lind külma veega, eriti hoolikalt puhastatakse ja pestakse kõhuõõnt, et sinna ei jääks verd ega muid jääke, kuivatatakse puhta kareda rätikuga ja pannakse külma kohta.
Enne toiduks valmistamist lüüakse linnult ära esimesed tiivalülid ja kael. Seejuures lõigatakse kaelanahk selja poolt pikuti kaela lahti ja raiutakse kael ära nii, et nahk jääks linnu külge. Nahk keeratakse selja alla, sellega kaetakse lõikekoht. Seejärel seotakse või nõelutakse linnu tiivad, koivad ja kaelanahk peene nööriga kere külge, et säiliks nägus kuju ja lind keedu- või hautamisnõusse hästi ära mahuks.
Lindusid ei pekita. Lahjemate lindude (kana, püü jt.) küpsetamisel võib nende rinnalihale õhukese vasardatud pekiviilu siduda, et liha jääks mahlasem.
Kommentaarid