Šašlõkki valmistatakse lamba-, sea- ja ka veiselihast. Pehme liha puhastatakse suurematest kõõlustest ja lõigatakse 15 – 25 grammisteks tükkideks või viiludeks. Erandiks on lamba neerušašlõkk, mis valmistatakse portsjontükis. Et aga lihatükk praadimisel liialt kokku ei tõmbuks, tehakse sellesse paar sisselõiget.
Enne röstimist liha marineeritakse: lihatükid pannakse fajanss- või portselankaussi, puistatakse peale soola, pipart, hakitud sibulat ja maitserohelist, piserdatakse sidrunimahla või nõrga äädikaga ja lastakse jahedas kohas seista – noore looma liha 2 – 3 tundi, vanema lamba liha kuni 12 tundi. Veisefileed ja sea seljaliha tavaliselt ei marineerita.
Ettevalmistatud lihatükid asetatakse pekiga määritud vardasse, fileelõikude vahele võib panna õhukesi peki- ja sibulaviile; neerušašlõki puhul pannakse lihalõik kahe neerupoole vahele.
Šašlõkk röstitakse hõõguvate süte kohal, aeg-ajalt praevarrast pöörates, et liha ühtlaselt küpseks ja ei kõrbeks. Soovi korral võib liha küpsemise ajal pritsida hapu veiniga. Väikesed lihatükid on küpsed 10 minutiga, suurematele ja paksematele tükkidele kulub selleks 15 – 25 minutit.
Valmis šašlõkk lükatakse praevardast kohe portsjonite kaupa iga sööja taldrikusse või soojale vaagnale. Soovi korral valatakse peale veidi sulatatud võid. Juurde serveeritakse hakitud sibulat või sibulapealseid, tomateid, sidruniviile, marineeritud kurke, vürtsikastmeid. Kaukaasia rahvad serveerivad šašlõki juurde kukerpuumarju. Juurde võib anda ka sõmerat riisiputru.
Veiselihašašlõkk (1 inimesele)
Liha lõigatakse ühtlase kujuga 40-grammisteks tükkideks, vasardatakse õhukeseks ja marineeritakse 3 – 4 tundi. Lihatükid lükitakse vardale vaheldumisi tükeldatud pekiga, mille viilude paksus on 2 – 2.5 mm. Esimene ja viimane tükk olgu liha. Puistatakse soola peale ja pintseldatakse sulatatud rasvaga või võiga, röstitakse hõõguvatel sütel või röstimisseadmes 5 – 8 minutit. Valmis šašlõkk libistatakse vardalt taldrikule, peale tõstetakse rasvas praetud sibulakettad.
Lisandiks võib anda sõmerat riisi, vürtsikastet, kurke, tooreid või praetud tomateid, sibulapealseid ja värskeid või purgisalateid.
Vaja läheb: 160 g pehmet veise seljaliha või fileed, 40 g pekki, soola, 15 g rasva, 1 väike sibul (50 g), 2 spl. marinaadi.
Sealihašašlõkk (1 inimesele)
Liha lõigatakse 30 – 40 grammisteks tükkideks ja marineeritakse 4 – 6 tundi. Lükitakse vaheldumisi tükeldatud sibulaga vardale, puistatakse soola ja pipart peale ja röstitakse hõõguvatel sütel või röstimisseadmes 6 – 8 minutit. Sibulaid ja tiast liha pintseldatakse sularasvaga.
Antakse lauale sõmera riisiga ja praetud tomatitega või ilma riisita mitmesuguste toorsalatite ja sibulapealsetega. Peale puistatakse hakitud petersellilehti.
Vaja läheb: 110 g taist sealiha, soola, 2 spl. marinaadi, 1 väike sibul (40 g), 10 g sulatatud searasva, pipart, sibulapealseid või petersellilehti.
Lambalihašašlõkk kasahhipäraselt (1 inimesele)
Lihale puistatakse soola ja hoitakse 2 – 3 tundi külmas, siis lõigatakse 15-grammisteks tükkideks ja lükitakse vardale. Puistatakse pipart peale ja röstitakse, aeg-ajalt pintseldatakse soolalahusega. Lauale andmisel puistatakse peale hakitud sibulat.
Vaja läheb: 110 g lambaliha, soola, pipart, 15 g sibulat.
Kommentaarid