Liha lõigatakse 2×2 cm suurusteks tükkideks ja tahendatakse majapidamispaberil. Taimerasv või -õli kuumutatakse. Tükeldatud liha võetakse kahvli otsa, pannakse kuuma rasvasse ja …
Fondüü
Fondüü on toidu serveerimise viis, mille korral ettevalmistatud toiduained – leib, sai, kala, liha vm. – laual kuumutatavas keedunõus lõplikult valmistatakse ja kohe süüakse.
Algselt tähendas fondüü Šveitsis levinud kastet, mida valmistati sulatatud juustust ja veinist ning serveeriti laual kuumutatavas keedunõus. Esialgu valati seda kastet leivale, hiljem hakati leiva- ja saiatükke pikavarrelise kahvli otsas kastme sisse kastme. Prantsusmaal keedeti fondüü tomatitest ja lisati mitmesuguseid maitseaineid.
Taldrikuid selle serveerimisviisi juures enamasti ei kasutata, soovi korral pannakse iga inimese jaoks leiva- või külmtoidutaldrik.
Praegu on fondüü nimetus laienenud ka laual rasvas küpsetatavaile või puljongis keedetavaile liha- ja kalatoitudele. Need suupisted kastetakse pärast pruunistumist või pehmeks keemist külma kastmesse, mis suupistet jahutab ja ühtlasi pikantselt maitsestab.
Fondüüseade koosneb kandikust, kütteseadmest, keedunõu alusrestist, keedunõust ja pikavarrelistest kahvlitest, varrastest või näpitsatest. Kui spetsiaalset fondüünõud pole, võib soojendusseadmeks (kuumutiks) olla väike elektripliit, piirituslamp või küünal. Viimaste kuumus on keetmiseks ja küpsetamiseks liiga nõrk, nendel saab teha peamiselt soojas hoitavaid toite. Keedunõudeks sobivad madalad laiad vask-, malm- ja terasnõud. Tulekindlast klaasist ja keraamilistes nõudes võib teha kastmes ja puljongis keedetavaid suupisteid, rasv kuumeneb aga niivõrd, et need nõud võivad puruneda. Kahvlid ja vardad olgu metallist või puust, plastmass murdub kergesti.
Kastmed, millesse keedetud või praetud liha kastetakse, antakse lauale väikestes kausikestes, mis paigutatakse lauale nii, et iga soovija neid kätte saab. Salat ja lisandid on eraldi nõudes, tõstetakse taldrikule.
Kalafondüü
Kalafilee lõigatakse 2×3 cm suurusteks tükkideks, piserdatakse sidrunimahla või veiniga, maitsestatakse soola, pipra ja hakitud sibulaga ning hoitakse tund aega külmkapis. Seejärel …
Tomatifondüü
Hakitud sibul praetakse taimeõlis klaasjaks, lisatakse kooritud ja seemnetest puhastatud tomatid või tomatipüree ja puljong, keedetakse parajalt paksuks (umbes nagu hapukoor) ja …
Seenefondüü
Seened hakitakse üsna peeneks ja praetakse võis koos hakitud või riivitud sibulaga. Fondüünõu hõõrutakse küüslauguga, sellesse pannakse seened, vein ja riivitud juust, …
Roheline fondüü
Roheline fondüü Juust riivitakse või tükeldatakse, kuumutatakse koos puljongi, hapukoore ja riivitud sibulaga fondüünõus, mis enne hõõrutakse küüslauguga üle, kuni juust on …
Kohupiimafondüü
Või sulatatakse fondüünõus, lisatakse kohupiim, jahu ja piim, kuumutatakse kogu aeg kloppides peaaegu keema, tõstetakse tulelt ja klopitakse munakollased sisse ning maitsestatakse. …
Juustufondüü
Juust (paremini sobivad hollandi ja emmentali juust) riivitakse või tükeldatakse, pannakse küüslauguga ülehõõrutud keedunõusse, lisatakse vedelik ja munakollane, kuumutatakse pidevalt segades, kuni …