Muna praadimine on üks lihtsamaid ja kiiremaid viise hommikusöögi valmistamiseks, kuid selle tagasihoidliku toiduvalmistamismeetodi all peitub mitmeid variatsioone. Selles artiklis käsitleme erinevaid …
Praadimine
Toiduaineid praetakse väheses või rohkes rasvas. Praadimiseks on kohased sulatatud loomsed rasvad ja nn. köögirasvad, mida toodetakse mitmesugustest taimsetest ja loomsetest rasvadest. Siia kuulub ka taimerasv. Need on puhtad rasvad, sisaldavad vähe vett (kuni 1%) ja annavad seetõttu toidule ilusa pruuni värvuse. Või ja margariin sisaldavad palju vett (13 – 15%) ja valke, seepärast nad pritsivad ja moodustavad pannil kõrbeva musta kihi.
Väheses rasvas praadimisel võetakse rasva keskmiselt 10% praetava toiduaine kaalust. Pann kuumendatakse, siis pannakse pannile rasv ja lastakse üleni sulada. Kuuma rasvasse pannakse toiduaine ja pruunistatakse esmalt ühelt, siis teiselt poolt helepruuniks. Ühekorraga pannakse pannile ainult nii palju toiduaineid, et rasv püsiks kuum. Lisatakse tükk-tükilt, nii, et pann oleks toiduainetega üleni kaetud, muidu läheb rasv tühjal pannisal kõrbema. Maitsva, mahlaka toidu saamiseks keeratakse toiduaineid pannil ainult üks kord.
Praetakse õhukesi, kiiresti küpsevaid toiduaineid. Pikemalt kuumendamist vajavaid toiduaineid keedetakse eelnevalt (kaalikad, vanade loomade liha jms.) või pannakse pärast praadimist kaanega kaetult pliidiservale või praeahju lõplikult pehmenema.
Rohkes rasvas praadimiseks võetakse rasva nii palju, et toiduaine rasvas ujuks, – seega 3 – 4 korda rohkem kui toiduainet. Rasv kuumutatakse malmnõus või sügaval pannil. Alumiiniumnõud selleks ei sobi: need kuumenevad liialt ja kuum rasv rikub keedunõu. Rasva temperatuur peab olema 106 – 175° C, nii et rasvasse langev veetilk särina tekitab. Toiduainetükid pannakse järk-järgult rasvasse, pruunistatakse ümberringi. Jahedas rasvas toiduaine ei pruunistu, liiga kuumas aga kõrbeb pealt ja jääb seest tooreks. Pruunistunud toit on soovitatav pärast rasvast väljatõstmist majapidamispaberile asetada, et liigne rasv sellesse valguks.
Bataadi praadimine: detailne õpetus praetud bataadi valmistamiseks
Kui enamik inimesi mõtleb bataadile, seostuvad sellega tihtipeale küpsetatud või keedetud road. Kuid praadimine pakub võimalust valmistada bataadist toite, mis on samal …
Aedvilja praadimine
Praetud aedviljade valmistamine Praetakse tooreid või keedetud aedvilju ehk täpsemalt köögivilju. Toorelt praadimiseks sobivad aedviljadest ainult sellised köögiviljad, mis kiiresti pehmenevad: kõrvits, …
Kartulite praadimine
Praetud kartulite valmistamine Kartuleid praetakse toorelt või keedetult. Praetud kartuleid ehk praekartuleid süüakse iseseisva toiduna või liha- ja kalatoidu lisandina. Järgnevalt seletame, …
Liha praadimine
Praadimiseks kasutatakse kõige õrnemat ja võimalikult vähese sidekoega liha, mis praadimise vältel täielikult pehmeneb. Toidukauplustes on müügil mitmesuguseid pannil praadimiseks valmis lihalõike. …
Kala praadimine
Väikesi kalu praetakse tervelt, keskmise suurusega kalad lõigatakse koos luudega tükkideks, suuremad ja paksemad fileeritakse enne tükeldamist. Siis piserdatakse kalad sidrunimahla või …
Paneerimine
Paneerimiseks nimetatakse ettevalmistatud toiduainete kastmist jahusse või riivsaiasse. Paneerimisega muudetakse toiduaine pind kuivemaks, mis soodustab pruunistumist ja takistab mahla ning rasva väljavoolamist. …