Lihatoidud Praadimine

Paneerimine

Paneerimiseks nimetatakse ettevalmistatud toiduainete kastmist jahusse või riivsaiasse. Paneerimisega muudetakse toiduaine pind kuivemaks, mis soodustab pruunistumist ja takistab mahla ning rasva väljavoolamist. Paneeritud toidud säilivad mahlakamatena kui paneerimata praetud toidud. Samuti aitab paneerimine tagada toiduaine ühtlase kuju.

Paneeritakse mitmel viisil:

  • Paneerimine ilma munata. Tükeldatud ja mõnel juhul vasardatud toiduaine kastetakse jahusse või riivsaiasse (aedvili, kala, maks, kotletid).
  • Liha, šnitsli, kala ja aedvilja paneerimine muna ja jahuga. Ettevalmistatud toiduaine kastetakse esmalt lahtiklopitud munasse ja seejärel jahusse või riivsaiasse (keedetud aedvili, sealiha, vasardatud lihalõigud ehk šnitslid, kalafileed, külmutatud kala).
  • Toiduaine kastetakse esmalt jahusse, siis lahtiklopitud munasse või muna-piima segusse ja lõpuks riivsaiasse või väikestesse saiakuubikutesse. Kana paneerimisel mõnikord korratakse protsessi mitu korda, et toiduaine mahl täielikult säiliks (kanakotletid, linnuliha).
  • Kala paneerimine. Lesta, ahvena, haugi, lõhe jms kalade paneerimiseks kasutatakse mitmesuguseid paneerimistehnikaid. Kõige lihtsam on kasta kalaliha lihtsalt jahu sisse, aga et jahu paremini kleepuks, võib kala enne munaga katta. Samuti saab kalu paneerida ilma jahuta ehk ainult munaga. Võib ka kasutada topeltpaneerimist, ehk katta kõigepealt kala jahuga, siis kasta kalatükk lahtiklopitud munasse või muna-piimasegusse ning siis riivsaiasse. Soovitame valida kalale paneeringu vastavalt soovitud kooriku paksusele, mis moodustub kala praadimisel.
  • Paneerimine ainult munaga. Toiduaine kastetakse ainult lahtiklopitud munasse (räimed).
  • Juustu paneerimine. Umbes sentimeetripaksused juustuviilud kastetakse esmalt munasse ja siis riivsaiasse. Võib kasutada ka jahu. Siis on paneerimise järjekord jahu, muna ja lõpuks riivsai.
  • Mõne retsepti juures kasutatakse paneerimiseks veel purustatud pähklid, kookoshelbied, maisihelbed jms.
  • Inglisepärasel paneerimisel lisatakse lahtiklopitud munale natukene õli, soola ja pipart. Toiduaine maitsestatakse, kastetakse munasegusse ja siis riivsaiasse.
  • Juustuga paneerimisel ehk itaaliapärases paneeringus segatakse riivsaia segusse juust. Toiduaine kastetakse soola ja pipraga maitsestatud munasse ja siis riivsaia-juustusegusse.

Nagu näha, erineb paneerimise järjekord vastavalt kasutatud retseptile ning retseptis sisalduvate koostisosade tõttu. Seega on oluline valida küpsetatavale tootele alati õige paneering ning järgida etteantud juhiseid.


5 3 hinnangut
Hinnang

Kommentaarid

Telli
Anna märku
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare