Aedviljatoidud Keetmine

Aedviljade keetmine

Aedvilju võib keeta värskelt või külmutatult. Aedvilju, täpsemalt köögivilju, on vaja keeta hoolikalt, et säiliks nende toiteväärtus. Liiga kõrgel temperatuuril ja pikaaegsel kuumutamisel laguneb C-vitamiin ja ka teised koostisosad võivad muutuda raskesti lahustuvaiks ühendeiks. On vaja arvestada iga liigi juures valmimiseks vajalikku aega. Varased noored aedviljad-köögiviljad valmivad kuumtöötlemisel kiiremini, pikemat aega seisnud kevad-talviste köögiviljade valmimisaeg on pikem.

  • Aedviljade keetmine vees

    Aedviljade keetmiseks vees on sobivad tulekindlast klaasist, paksemad alumiiniumist või roostevabast terasest nõud, samuti täiesti terved emailnõud. Keedunõu kaas olgu tihedalt sulguv. Kõrgsurvekeedunõud pole aedviljade ning kartulite keetmiseks sobivad, sest kõrges temperatuuris hävineb C-vitamiin suuremal hulgal.

    Ettevalmistatud aedviljad pannakse keevasse soolaga maitsestatud vette. Vett olgu 2- 3 cm üle aedviljade. Kuumutatakse kiiresti keema ja keedetakse edasi tasasel tulel. Tugeva erilise lõhnaga köögivilju, nagu kapsad ja lillkapsad, on soovitatav algul keeta kaaneta nõus ja hiljem nõu mõnikord avada, et ebameeldiv lõhn lenduks. Kapsaste liigsel kuumutamisel muutub maitse ebameeldivaks kapsastes leiduvate väävli ühendite tõttu.

  • Aedviljade keetmine veeaurus

    Aurus keetmisel kasutatakse selleks otstarbeks valmistatud kaheosalisi keedunõusid. Alumisse ossa valatakse vett nii, et see ulatuks restini. Aedvili asetatakse restile, puistatakse üle soolaga ja keedetakse kaanega suletult ettenähtud aeg. Keetmise vältel tuleks kontrollida, et alumises nõus olev vesi täielikult ei auruks, sest nii läheb nõu kõrbema.

  • Värskete aedviljade keetmine

    Värskeid aedvilju keedetakse koorimata või kooritult. Koorimata aedviljad pestakse hoolikalt puhtaks, juurvilju pestakse harjaga. Kooritud aedvilju hoitakse keetmiseni kuiva või niiske rätikuga kaetult, ainult kartuleid ja mustjuuri hoitakse tumenemise vältimiseks vees; sellerit piserdatakse hapu mahlaga või äädikaga. Soovitatav on keeta aedvilju tervelt, siis säilib nende väärtus paremini. Tükeldatakse otse enne keema panemist.

    Aedvilju keedetakse kaanega kaetud nõus tasasel tulel. Nii valmib aedvili kiiresti ning hapniku juurdepääs ja seega C-vitamiini hapendumine on väiksem kui lahtiselt keetmisel.

    Õrnemaid, kiiremini pehmenevaid aedvilju on soovitatav keeta veeaurus, erilises kaheosalises keedunõus või tavalises keedunõus restil, millel aedvili on keeva vee kohal. Kauem keevaid aedvilju keedetakse tavalises keedunõus väheses vees. Õhukindlalt suletud kiirkeedunõu, milles rõhk ja temperatuur eriti kõrgeks kerkivad ja mis keetmise aega tunduvalt vähendab, pole soovitatav kasutada, sest selles on C-vitamiini kadu liiga suur (40%).

    Kui toidus keedetakse mitut aedvilja üheskoos, siis pannakse nad keema pehmenemiseks vajalikku aega arvestades, et kiiresti pehmenev aedvili tarbetult kaua ei keeks. Aedvilju keedetakse ainult senikaua, kuni nad on parajalt pehmed, veel veidi karged. Liiga pehmeks keenud aedviljadel halveneb nii maitse kui ka väärtus.

    Keetmise ajal vett ei lisata, kui see siiski vajalikuks osutub, siis valatakse juurde kuuma keedetud vett. Sool lisatakse keetmise algul. Keeduvesi tarvitatakse toiduks.

    Aedvili antakse kohe pärast keetmise lõpetamist lauale. Soojas hoidmine on kahjulik, sest sel juhul väheneb toiteväärtus, eriti aga C-vitamiini sisaldus. Kui aedvilja kohe ei sööda, siis jahutatakse see kiiresti ja antakse lauale kas külmalt või uuesti soojendatult.

  • Külmutatud aedviljade keetmine

    Vesi aetakse keema, maitsestatakse soola ja suhkruga. Külmutatud aedvili pannakse vette, keedetakse 5 kuni 8 minutit, siis hoitakse kuumas vees 5 kuni 6 minutit, kuni aedvili on pehme. Tõstetakse veest välja, valatakse üle sulatatud või pruunistatud võiga või mõne muu kastmega, antakse kohe lauale. Kui pere tuleb sööma erinevatel aegadel, siis keedetakse igaks korraks uus kogus aedvilja, sest selle väärtus väheneb kiiresti, ka halveneb seismisel maitse. Keeduleem tarvitatakse supi või kastme valmistamiseks.

Keedetud aedviljade kasutamine

Keedetud aedviljad on kõige maitsvamad kohe pärast keetmist. Seismisel väheneb nende toiteväärtus. Kui mingil põhjusel on vaja keedetud aedvilju kauem hoida, tuleb need kiiresti maha jahutada ja siis vajaduse järgi kastmes või keeduleemes soojendada, praadida või kasutada vormiroogade valmistamiseks.

Aedviljade keeduvett kasutatakse suppide ja kastmete valmistamiseks. Keedetud aedviljade juurde võib pakkuda külmi lihalõike, sulatatud võid, piimakastet, kuivikukastet, hollandi kastet jne. Keedetud kartulid ja köögiviljad on sobivad lisandid liha, kala ja teiste valgu- ning rasvarikaste toitude juurde. Need sobivad hästi ka õhtusöögiks. Kartulitele anda juurde kohupiima, soolakala ja mitmesuguseid rasvarikkaid kastmeid, nagu peki-, seene-, muna, külma hapukoore- või kohupiimakastet.

Keedetud aedvilju kasutatakse ka putrude valmistamiseks. Aedviljaputrusid võib valmistada ühest või mitmest erinevast köögiviljaliigist (kartulipuder, kartuli-kaalikapuder, porgandipuder jne.). Köögiviljapudrud sobivad liha- ja kalatoitude lisandiks ning iseseisva toiduna mitmesuguste kastmete, praetud peki ja sibulaga, seentega jne.


5 3 hinnangut
Hinnang

Kommentaarid

Telli
Anna märku
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare