Soovid õppida, kuidas keeta kartuleid õigesti? Siit artiklist leiad kõik, mida pead teadma kartulite keetmisest. Loe, kuidas keeta- või aurutada värskeid-, vanu-, …
Keetmine
Keeta võib kõiki toiduaineid. Keetmisvedelikuks on tavaliselt vesi, liha-, kala- või aedviljaleem, harvemini mahl või piim. Viimastes saab keeta ainult kiiresti küpsevaid toiduaineid: jahu, mannat, klimpe.
Vees keetmisel eristatakse viit moodust.
-
Veeaurus keedetakse kiiresti pehmenevaid toiduaineid: kartuleid, lillkapsast, värskeid juurvilju, kala, hakklihatooteid jm. Puhastatud ja ettevalmistatud toiduained pannakse keedunõusse restile või kahekordsesse keedunõusse. Alla valatakse vesi, sool puistatakse toiduainele. Keedunõu suletakse tihkelt kaanega, et aur välja ei pääseks. Keetmisaeg on veidi pikem kui vees keetmisel, kuid toiduainete toiteväärtus säilib täielikumalt.
-
Väheses vees keedetakse enamikku toiduaineid – aedvilja, liha ja kala. Toiduaine pannakse vette, nii et see teda vaevu katab. Aedviljale lisatakse sool kohe, lihale ja kalale pärast lühiajalist keetmist. Kõiki toiduaineid keedetakse tasasel tulel: aedvilju vaikselt keevana (100° C), liha ja kala nii, et keedunõu põhjalt ainult väikesed mullid üles kerkivad (90-95° C). Nii saadakse mahlane ja maitsev toit. Keetmise vältel on keedunõu kaanega kaotud, keeduleem tarvitatakse toiduks.
-
Rohkes vees keedetakse suppe. Toiduained pannakse keema rohke külma veega, mitmesuguseid toiduaineid koos keetes arvestatakse iga toiduaine pehmenemise aega. Samuti keedetakse rohkes vees makarone, nuudleid, riisi, tangu. Need paisuvad seevõrra, et jääksid väheses vees kõvaks. Pannakse keema soolaga maitsestatud keevasse vette, muidu nad lagunevad.
-
Veevannis keedetakse dieettoite, kergesti põhja hakkavaid munaroogasid, kastmeid ja pudinguid. Keedunõusse pannakse keedetav toit, nõu asetatakse keevaveenõusse, mida kuumutatakse pliidil või praeahjus. Nii kuumenevad toidud vaevaliselt keemistemperatuurini ning jäävad eriti õrnad ja mahlased.
-
Õhukindlalt suletavas survekeedunõus võib keeta väga pikka pehmenemisaega nõudvaid toiduained. Selles tõuseb temperatuur surve all tunduvalt üle 100° C, seetõttu saab toit kiiresti valmis. See viis sobib herneste, kruupide, vanade loomade liha ja kuivatatud ubade keetmiseks. Aedvilju ja kiiremini pehmenevaid liha- ja kalatoite pole survekeedunõus soovitav keeta, sest suure surve ning kõrge temperatuuri tõttu on vitamiinikadu väga suur ja pehmete toiduainete lagunemisel halveneb toidu maitse.
Rohkes vees keedetakse ka selliseid toiduaineid, mille maitset tahetakse mahendada: soolaliha, neerud, mõned seened jm. Need pannakse keema külma veega, mõnel juhul kupatatakse (vahetatakse vett). Keeduvett toiduks ei tarvitata.
Soovitav on toitu keeta ainult nii kaua, kuni see on pehme, kuid mitte veel lagunenud. Valmis toit antakse kohe lauale. Soojalt hoidmine vähendab suuresti toidu väärtust.
Moosi keetmine
Moosi keetmine on traditsiooniline viis hooajaliste marjade ja puuviljade säilitamiseks, mis võimaldab nautida nende ainulaadseid maitseid ka siis, kui need pole enam …
Bataadi keetmine: täielik juhend keedetud bataadi valmistamiseks
Bataadi keetmine on protsess, mis võib tunduda lihtsa ettevõtmisena, kuid selle taga on mitmeid nüansse, mis aitavad köögiviljal säilitada selle parimaid maitse- …
Kinoa keetmise ABC
Kinoa keetmine on lihtsam, kui võib esialgu tunduda. Vajalik on vaid mõni põhiline samm ja varsti on teil valmis toitev ja maitsvate …
Aedviljade keetmine
Aedvilju võib keeta värskelt või külmutatult. Aedvilju, täpsemalt köögivilju, on vaja keeta hoolikalt, et säiliks nende toiteväärtus. Liiga kõrgel temperatuuril ja pikaaegsel …
Liha keetmine
Keedetakse kõikide koduloomade külje-, laba- ja rinnatükke, keelt, neerusid, südant, kopsu, seajalgu ja -pead ning lindusid. Selles artiklis keskendume peamiselt veiseliha ja …
Kalade keetmine
Keetmiseks on kohasemad haug, koha, tursk, kaptenkala, forell ja teised suuremad kalad. Väiksemad kalad lagunevad keetmisel ja sobivad rohkem hautamiseks ja praadimiseks. …
Munade keetmine
Kuidas ja kui kaua keeta mune? Leia soovitud tulemuse saamiseks sobivad töövõtted ja õige muna keetmise aeg. Keedetud muna Terved ja värsked …
Peetide keetmine
Siit leiab lihtsa õpetuse, kuidas keeta klassikalist punapeeti. Tavaline punapeedi keetmine toimub aeglaselt (kuni 1h), kuid ühe kavala nipiga saab peeti keeta …