Aedviljatoidud Keetmine

Kartulite keetmine

Soovid õppida, kuidas keeta kartuleid õigesti? Siit artiklist leiad kõik, mida pead teadma kartulite keetmisest. Loe, kuidas keeta- või aurutada värskeid-, vanu-, koorega- või kooreta kartuleid pliidil ning isegi mikrolaineahjus.

Kartulite toiteväärtus säilib paremini, kui neid keeta koorega. Keetmiseks valitakse ühtlase suurusega kartulid, et nad valmiksid üheaegselt. Kartulid pannakse soolaga maitsestatud vette. Kuumutatakse kiiresti keema ja keedetakse edasi tasasel tulel 20 – 25 minutit vastavalt sordile. Pärast keeduvee äravalamist hoitakse neid mõni minut kaane all kuumas aurus. Seejärel avatakse kaas ja lastakse kartulitel taheneda. Keedetud kartuleid võib soojas hoida lühikest aega puhta rätiga kaetult.

Kevad-talviseid kartuleid on soovitatav keeta kooritult – nii eemalduvad paremini seismisel tekkinud kahjulikud ühendid.

Kooritud kartulid vee sees keemas.

Värskete kartulite keetmine

Peseme kartulid mullast puhtaks, kaabime õhukese koore maha ja peseme kartulid uuesti. Seejärel paneme kartulid soolaga maitsestatud keevasse vette ning keedame kaanega kaetult umbes 15 kuni 20 minutit, vajadusel kauem. Keetmisaeg sõltub kartulite suurusest ja keetmise temperatuurist.

Soovitatav on lisada kartulitele keetmise ajal tillivarsi ja -seemneid. Lauale serveerimisel puistatame kartulitele hakitud tilli. Värsket tilli hakime noaga. Külmutatud tilli võib kartulitele lõigata köögikääridega.

Keedetud kartuleid võime tarvitada ka külmroogade valmistamiseks. Kartulisalati sisse sobivad paremini tahedamad kartulid. Selleks tuleks kartulit keeta kõrgemal temperatuuril, muidu jääb kartul vesiseks.

Vanade kartulite keetmine

Peseme kartulid puhtaks, soovi korral koorime ära. Kooritud kartuleid hoiame keemapanekuni külmas vees.

Vanade kartulite keetmist alustame külma veega. Selleks paneme kartulid külma vette, mida peab potis olema nii palju, et see kartuleid vaevu katab. Lisame mõõdukas koguses soola kohe vette. Kuumutame kartulid kõrgel tulel kiiresti keema ja keedame kaanega kaetult natukene madalamal kuumusel pehmeks (20 kuni 30 minutit, olenevalt kartuli sordist ja suurusest). Tugeval tulel saame muredamad, nõrgal kuumusel vesisemad kartulid.

Kartulite valmidust proovime mõne väiksema noaotsaga, sest kahvliga proovimine lõhub kartuli ära. Kui kartulid on piisavalt pehmed, valame vee pealt ära ja tarvitame seda vajadusel supi või kastme valmistamisel.

Keenud kartuleid hoitakse mõni minut pärast keetmist kaanega kaetult kuumas ning lastakse seejärel ilma kaaneta taheneda. Keedetud kartulid serveeritakse võimalikult kohe lauale. Kui keedetud kartuleid on vaja veidi aega soojas hoida, siis kaetakse need puhta rätiku ning kaanega ja hoitakse soojas, aga mitte kaua, sest nii muutuvad kartulid pealt tumedaks.

Koorega kartulite keetmine

Peseme kartulid harjaga puhtaks, loputame veel puhta veega üle. Paneme kartulid keedunõusse ja valame peale nii palju vett, et kartulid on vaevu kaetud. Lisame soola, katame nõu kaanega ja paneme pliidile. Kui kartulite vesi on keema hakanud, vähendame kuumust, nii et vesi kartulite ümber mullidena liigub. Keedame 20 kuni 25 minutit. Kartulite pehmust katsume terava noaotsa või vardaga, kahvel purustab kartuleid. Siis valame kartulitelt vee ära ja hoiame neid mõne hetke ilma kaaneta kuumas, et nad taheneksid. Keedetud kartuleid koorime, hoides neid kahvli otsas. Juurde sobib kohupiimakaste ja hapukurk, tomat või toorsalat.

Keedetud kartulid maitserohelisega.

Kartulite keetmine aurus

Kartulid peseme, siis koorime ja paneme külma vette. Suured kartulid lõikame pooleks, väiksemad jätame terveks. Keedunõu alumise osa täidame veega, nõu katame kaanega ja kuumutame keema. Kartulid paneme restile, mis neid keeva vee kohal hoiab. Soola puistame kartulitele. Katame nõu kaanega ja keedame nõrgal mulinal 30 kuni 35 minutit. Kartulite pehmust proovime terava noaotsa või vardaga. Kui kartulid on pehmed, tõstame nad restiga vee kohalt ära ja paneme kohe lauale.

Aurus keetmise ajal peame hoolega valvama, et vesi kartulite alt otsa ei saaks. Seda võib juhtuda siis, kui keemine on väga äge või kui keedunõu kaas on liiga kerge või lahtine. Kui vaja, lisame keeva vett.

Kartulite keetmine mikrolaineahjus

Mikrolaineahjus kartulite keetmine ei ole kõige parem idee, kuid on siiski vajadusel, kui teil ei ole näiteks pliiti, täiesti teostatav. Asetame vee ning kartulid kaanega klaasist anumasse ning paneme alustuseks vähemalt viieks minutiks kõrge võimsusega mikrolaineahju. Ettevaatust! Nõu muutub väga kuumaks. Pärast viite minutit uunimist võtame pajakinnastega anuma mikrolaineahjust välja ja testime terava noaotsaga kartulite pehmust. Kui nuga kartuli hõlpsasti läbistab, on kartulid seest pehmed. Kui ei, segame kartulid ja küpsetame edasi 30-sekundiliste intervallidega kuni kartulid on valmis.

Kartulid potis roheliste vartega.

Kartulite keetmine: küsimused ja lahendused

Kartuli keetmine võib tunduda lihtsa ülesandena, kuid selle protsessi erinevad nüansid võivad mõjutada lõpptulemust oluliselt. Selles artiklis käsitleme korduma kippuvaid küsimusi, mis puudutavad kartuli keetmist. Alustame kartuli valikust ja selle ettevalmistamisest, liikudes edasi keetmise tehnikate ja aja ning lõpetades nõuannetega, kuidas saavutada parim maitse ja tekstuur.

Alapeatükid:

  1. Kartuli valik ja ettevalmistamine
  2. Keetmise tehnika ja aeg
  3. Maitsestamine ja kastmed
  4. Tavalised vead ja kuidas neid vältida
  5. Kasulikud näpunäited ja trikid

Kartuli valik ja ettevalmistamine

Kartuli valik on esimene samm, mis määrab, kuidas teie keedetud kartulid välja tulevad. On olemas erinevaid kartulisorte, millest mõned on paremad keetmiseks, teised aga näiteks praadimiseks või küpsetamiseks. Üldiselt sobivad keetmiseks kõige paremini tärkliserikkad kartulisordid nagu näiteks ‘Mona Lisa’ või ‘Laura’.

Ettevalmistamine on samuti oluline. Kartulid tuleks enne keetmist korralikult pesta, et eemaldada mullajäägid. Kui soovite, võite kartulid koorida, kuid koor annab lisaks tekstuurile ka maitset ja toitaineid. Lõigake kartulid ühtlase suurusega tükkideks, et need valmiksid ühtlaselt.

Kartulite leotamine külmas vees 20–30 minutit enne keetmist aitab eemaldada liigset tärklist ja muudab kartulid õhulisemaks. See samm on eriti kasulik, kui te plaanite kartuleid hiljem praadida.

Kui olete kartulid ette valmistanud, asetage need suurde potti ja lisage piisavalt vett, et kartulid oleksid kaetud vähemalt 5 cm veega. Lisage ka soola, umbes 1–2 tl iga liitri vee kohta.

Lõpetuseks, enne keetmist, veenduge, et teil oleks olemas kõik vajalikud vahendid: suur pott, kaas, kurn ja lusikas või tangid kartulite segamiseks ja väljavõtmiseks.

Erinevad kartulisordid laual.

Keetmise tehnika ja aeg

Keetmise tehnika ja aeg on kaks kriitilist tegurit, mis mõjutavad kartuli lõpptulemust. Alustage keetmist külma veega. See tagab, et kartulid valmivad ühtlaselt, alates keskelt kuni äärteni. Kui alustate keetmist kuuma veega, võivad kartulid pealt küpseda liiga kiiresti, jättes keskosa tooreks.

Keetmise aeg sõltub kartuli tüübist ja tükkide suurusest. Üldiselt võtab kartuli keetmine aega umbes 15–20 minutit pärast vee keemaminekut. Kuidas teada, kas kartulid on valmis? Kõige lihtsam viis on torgata kartulitükki noaga. Kui see läbib kartuli hõlpsalt, on kartulid valmis.

Kui kartulid on keedetud, tuleks need kohe ära kurnata. Jättes kartulid kuuma vette, jätkub nende küpsemine, mis võib viia ülekeetmiseni. Kurnake kartulid hoolikalt ja lasege neil mõni minut aurustuda, et liigne vesi väljuks.

Mõned inimesed eelistavad kartuleid keeta koos erinevate maitseainetega, nagu näiteks loorberilehed, küüslauk või isegi mõned tilgad sidrunimahla. See annab kartulitele lisamaitset ja aroomi, kuid on täiesti valikuline samm.

Kui soovite saavutada eriti õhulisi ja kohevaid kartuleid, võite proovida neid pärast keetmist kergelt “lõhkuda”. Selleks võtke suur lusikas või kartulipurustaja ja purustage kartulid kergelt, enne kui lisate võid, piima või muid koostisosi.

Maitsestamine ja kastmed

Maitsestamine on kartuli keetmise juures üks olulisemaid aspekte. Kuigi sool on kõige levinum maitseaine, võib kartuleid maitsestada ka erinevate ürtide ja vürtsidega. Näiteks võib kasutada tilli, peterselli, rosmariini või tüümiani. Mõned inimesed lisavad isegi natuke muskaatpähklit või kaneeli, et saavutada ainulaadne maitseprofiil.

Kastmete osas on võimalused peaaegu piiramatud. Klassikaline või ja piim segu on alati hea valik, kuid võite proovida ka erinevaid juustusid, hapukoort või isegi jogurtit. Kui olete taimetoitlane või vegan, võite kasutada taimseid alternatiive nagu mandlipiim või kookosõli.

Kui soovite lisada veelgi rohkem maitset, võite proovida erinevaid kastmeid nagu näiteks sinepi-kreemikaste või küüslaugu-ürdikaste. Need kastmed lisavad mitte ainult maitset, vaid ka tekstuuri ja aroomi.

Maitsestamise ja kastmete lisamisel on oluline teha seda järk-järgult, maitstes pidevalt, et vältida liigset soolamist või vürtsikust. Alustage väiksematest kogustest ja lisage vastavalt vajadusele.

Lõpetuseks, ärge unustage ka visuaalset aspekti. Serveerides kartuleid, kaunistage need värske ürdi, näiteks peterselli või tilliga. See lisab roale esteetilist väärtust ja muudab selle veelgi ahvatlevamaks.

Keedetud kartul ohtra tilliga.

Tavalised vead ja kuidas neid vältida

Kartuli keetmisel võib esineda mitmeid vigu, mis võivad mõjutada lõpptulemust. Üks levinumaid vigu on kartulite ülekeetmine, mis muudab need liiga pehmeks ja pudruks. Selle vältimiseks on oluline jälgida keetmisaega ja teha noa- või kahvlitest regulaarselt.

Teine tavaline viga on kartulite alakeetmine. See juhtub tavaliselt siis, kui inimesed alustavad keetmist liiga kõrgel kuumusel või kasutavad liiga suuri kartulitükke. Alakeedetud kartulid on kõvad ja ebameeldivad süüa. Selle vältimiseks alustage keetmist külma veega ja veenduge, et kartulitükid oleksid ühtlase suurusega.

Mõned inimesed unustavad kartuleid soolata või teevad seda liiga vähe. Sool aitab tuua esile kartuli loomuliku maitse ja muudab selle maitsvamaks. Selle vältimiseks lisage soola juba keetmise alguses ja maitsestage kartuleid pärast keetmist uuesti, kui vaja.

Kartulite liigne loputamine pärast keetmist võib eemaldada ka palju maitset. Kui soovite eemaldada liigset tärklist, on parem kartuleid enne keetmist leotada, mitte pärast.

Viimane, kuid mitte vähem oluline viga on kartulite liigne segamine või purustamine pärast keetmist. See võib muuta kartulid kleepuvaks ja elastseks. Selle vältimiseks kasutage kartulite segamiseks ja purustamiseks õrna kätt.

Kasulikud näpunäited ja trikid

Kartuli keetmine võib tunduda lihtsa ülesandena, kuid on olemas mitmeid näpunäiteid ja trikke, mis võivad aidata saavutada veelgi paremaid tulemusi. Näiteks võite proovida kartuleid enne keetmist aurutada. See aitab säilitada kartuli loomulikku maitset ja toitaineid.

Teine kasulik näpunäide on kasutada kartuli keetmisel mineraalvett. Mineraalvesi sisaldab erinevaid mineraale, mis võivad parandada kartuli maitset ja tekstuuri.

Kui soovite saavutada eriti kohevaid kartuleid, võite proovida neid pärast keetmist ja kurnamist veel mõne minuti jooksul madalal kuumusel “kuivatada”. See aitab eemaldada liigse vee ja muudab kartulid õhulisemaks.

Kui teile meeldib küüslaugu maitse, võite proovida kartuleid keeta koos tervete küüslauguküünega. Küüslauk annab kartulitele õrna, kuid märgatava maitse.

Lõpetuseks, kui soovite kartuleid ette valmistada suuremale seltskonnale või lihtsalt säästa aega, võite kartulid eelkeeta. Eelkeedetud kartuleid saab hoida külmkapis kuni kolm päeva ja need on kiire ja lihtne viis valmistada maitsvaid kartuleid ilma suurema vaevata.

Kartulid potis.

Kartulite keetmise kokkuvõte ja järeldused

Kartuli keetmine võib tunduda esmapilgul lihtsa toiminguna, kuid nagu nägime, on selle taga palju nüansse ja võimalusi vigadeks. Õige kartulisordi valik, korrektne ettevalmistus, keetmise tehnika ja aeg, maitsestamine ja kastmete valik, ning teadlikkus tavalistest vigadest ja nende vältimisest on kõik olulised aspektid, mis mõjutavad lõpptulemust.

Kasutades neid juhiseid ja näpunäiteid, saate valmistada keedetud kartuleid, mis on maitsvad, õhulised ja täiusliku tekstuuriga. Olgu see siis lihtne õhtusöök perele või pidulik roog suuremale seltskonnale, kvaliteetsed keedetud kartulid on alati teretulnud lisand igale toidulauale.

Kartuli keetmine on põhioskus, mida iga kodukokk või professionaal peaks valdama. Loodetavasti aitab see artikkel teil saavutada parimaid tulemusi ja inspireerib teid katsetama erinevate maitseainete, kastmete ja tehnikatega, et muuta see igapäevane toiduaine tõeliseks delikatessiks.

Selle artikli abil peaks kartuli keetmine olema nüüd palju selgem ja lihtsam protsess. Kui te järgite neid juhiseid ja näpunäiteid, on tulemuseks maitsvad ja tekstuurilt täiuslikud keedetud kartulid. Oluline on meeles pidada, et nagu iga toiduvalmistamise protsess, nõuab ka kartuli keetmine harjutamist ja katsetamist. Ärge kartke olla loominguline ja proovida uusi asju, sest just nii saavutatakse parimad tulemused.


5 4 hinnangut
Hinnang

Kommentaarid

Telli
Anna märku
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare