Eesti suvi on lühike, kuid annab meile võimaluse nautida paljude kodumaiste marjade ja puuviljade maitset. Üks neist on kirss, mis ei ole mitte ainult maitsev, vaid ka visuaalselt kaunis, lisades suvistele aedadele oma erksavärviliste viljadega ilu. Kirsimoos on üks parimaid viise, kuidas neid maitsvaid vilju säilitada, nii et neid saab nautida aastaringselt. Kirsimoos on imeline segu magusast ja kergelt hapukast, mis sobib ideaalselt nii magustoitude kui ka erinevate roogade juurde. Järgnevalt on teile retsept, kuidas valmistada kirsimoosi, mis võlub iga Eesti perenaise südant.
Kirsimoosi retsept
Koostisosad:
- 1 kg kirsse (kivid eemaldatud)
- 700 g suhkrut
- 1 sidruni mahl
- 1 tl vaniljeekstrakti või üks vaniljekaun
- Valikuline: 1 tl kaneeli või mõni muu maitseaine
Valmistamine:
- Ettevalmistus: Eemaldage kirsidelt kivid ja asetage need suurde potti. Lisage suhkur ja sidrunimahl.
- Keetmine: Kuumutage kirsside ja suhkru segu madalal kuumusel, kuni suhkur on täielikult lahustunud. Seejärel suurendage kuumust ja keetke segu 10–15 minutit, kuni see on saavutanud soovitud konsistentsi.
- Maitsestamine: Lisage vaniljeekstrakt või vaniljekaun ja segage hästi läbi. Kui soovite, võite lisada ka kaneeli või mõne muu maitseaine.
- Testimine: Tilk kirsimoosi peaks külma taldriku peal tahkuma. Kui see nii ei ole, keetke veel mõni minut ja testige uuesti.
- Purkidesse panemine: Valage kuum moos steriilsetesse purkidesse, sulgege kaaned ja keerake purgid tagurpidi. Lase seista, kuni purgid on jahtunud.
Nõuanded:
- Kui te ei soovi moosis suuri kirsitükke, võite kasutada saumikserit ja teha segu ühtlasemaks enne purkidesse panemist.
- Mõned inimesed lisavad kirsimoosi ka veidi mandliekstrakti, et rikastada moosi maitset.
Nii lihtne see ongi! Kirsimoos on suurepärane võimalus Eesti suve maitsete säilitamiseks ja need aastaringselt kööki tuua. Olenemata sellest, kas serveerite seda pannkookide, saiakese või lihatoitude kõrvale, on kirsimoos alati maitseelamus, mis toob teie lauale killukese Eesti loodust.
Lisainfo:
- Moosi keetmine
- Moosi paksendamine
- Milliseid purke kasutada?
- Moosi purki panemine
- Koduse moosi säilitamine
- Moosi hoidistamise asukohad
Kirsimoosi serveerimine
Kirsimoos on Eesti koduköögi üks tõelisi pärlid, mille magus ja kergelt hapukas maitseprofiil pakub lõputuid võimalusi erinevate toitude täiustamiseks. Kui olete just valmistanud suurepärase kirsimoosi, siis võite olla kindel, et selle kasutusvõimalused on palju laiemad kui lihtsalt hommikusöögi lisand. Siin on mõned ideed, kuidas seda mitmekülgset moosi nautida:
Hommikulauale:
- Leivale või röstsaiale: Klassikaline valik, mis toob esile kirsimoosi puuviljasuse.
- Pudru kõrvale: Olete proovinud kirsimoosi oma hommikuse kaerahelbepudru peal? Kui ei, siis peaksite kindlasti proovima.
- Müsli ja jogurti lisand: Segage kirsimoosi jogurti või müsli hulka, et lisada magusust ja tekstuurivaheldust.
Lõuna- ja õhtusöögiks:
- Grillitud liha marinaad või kaste: Kirsimoos annab lihale magusa ja hapuka kontrasti, mis toob esile liha omadused.
- Kana ja kalkuniga: Kirsimoos sobib suurepäraselt valge liha maitsestamiseks, eriti kui seda serveeritakse küpsetatud või grillitud kujul.
- Juustuvaagen: Eriti hea tugevamate juustude, nagu sinihallitusjuustu või pärmiga juustu kõrvale.
Magustoitude juurde:
- Koogid ja tordid: Kasutage kirsimoosi kookidel, tordi kihtide vahel või sõõrikute peal.
- Jäätis: Kirsimoosi ja vanillijäätise kombinatsioon on lihtsalt vastupandamatu.
- Pannacotta ja muud kreemidesserdid: Kirsimoosi magus-hapukas maitse sobib ideaalselt rikkalike kreemide ja piimatoitudega.
Eriürituste jaoks:
- Kanapateega: Pateed ja kirsimoosi kooslus on peen ja üllatav maitseelamus, mis sobib ideaalselt pidulikeks sündmusteks.
- Suupisted: Levitage kirsimoosi kreekeritele ja lisage juust või liha, et luua maitseküllane suupiste.
Kirsimoosi mitmekülgsus võimaldab seda kasutada nii igapäevastes kui ka pidulikes roogades, tuues lauale Eesti suve parimad maitsed. Kasutage oma kujutlusvõimet ja ärge kartke katsetada; kirsimoos on tõeliselt universaalne lisand, mis rikastab iga söögikorra maitseelamusi.
Kommentaarid