Aedviljatoidud Hautamine

Aedvilja hautamine

Hautatud köögiviljad

Köögivilju hautatakse väheses vees rasvaine lisamisega (porgand, kaalikas) või omas mahlas (kapsas). Hautamine on köögiviljadele sobivaim kuumtöötlemise viis, sest hautamisvedelik kasutatakse koos toiduga. Hautada tuleb paksemas kindlalt kaanega suletavas nõus temperatuuris 90 – 100°. Soovitatavad on tulekindlast klaasist ja emailitud malmnõud, milles võib toidu ka lauale anda. Hautamise ajal pole hea toitu segada. Et toit ühtlaselt valmiks, võib nõu aeg-ajalt raputada. Vedelikku olgu ainult nii palju, et toit ei kõrbeks. Sool lisatakse hautamise algul. Enne hautamist võib köögivilju rasvas või võis kergelt kuumutada, siis jääb toit ilusama värviga ja maitsvam. Hautatakse üht liiki köögivilju või mitut liiki koos. Mõningaid köögivilju (kaalikas, porgand) võib osaliselt lisada hautamise lõpul toorelt, peeneks tükeldatult või riivitult: see parandab hautatud toidu maitset ja suurendab toiteväärtust.

Teravamaitselisi lisandeid, nagu sibulat, küüslauku, vürtse, kasutatakse hautatud köögiviljatoitude valmistamisel tagasihoidlikult: toidule peaks jääma nende loomulik maitse. Sobivad on aga rohelised maitsetaimed: aedtill, kress-salat, aedmajoraan, estragon, piparmünt jm. Nende lisamine tõstab ka toidu vitamiinisisaldust. Maitseroheline segatakse toidusse hautamise lõpul või puistatakse peale enne laualeandmist. Hapud maitseained (tomat, puuviljamahl, äädikas) lisatakse aedviljadele hautamise lõpu poole, sest hape pikendab nende pehmenemise aega. Õunad või hapu mahl on sobivad punase ja valge peakapsa ning peetide hautamisel. Väärtuslikud lisandid on piim, juust. Köögivilju võib hautada piimas, piimakastmes. Enne laualeandmist võib toidu üle puistata riivitud juustuga.

Serveerides hautatud köögivilju iseseisva toiduna, antakse neile lisaks keedetud või praetud mune, seeni, liha või kala, et tõsta toidu valgusisaldust. Hautatud köögivili on sobiv lisand liha-, kala- ja muude toitude juurde.

Hautatud aedviljade valmistamine

Aedvili lõigatakse kuubikuteks või kangideks. Rasv sulatatakse keedunõus, selles kuumutatakse aedvilju segades veidi aega, siis lisatakse vedelik ja sool ning hautatakse tasasel tulel kaanega kaetult pehmeks (15 – 20 minutit). Jahuga segatud piim lisatakse 5 minutit enne hautamise lõppemist, hapukoor valmis toidule.

Lauale andmisel lisatakse maitseroheline ja tükeldatud tomatid.

Vaja läheb: 500 g aedvilja (kaalikas, kapsas, porgand, nuikapsas, sibul jm.), 2 spl. rasva, 1 klaas vett või leent, soola, maitsetaimi, 2 spl. hapukoort või 1 tl. jahuga segatud piima, maitserohelist, tomateid (valikuline).

Külmutatud aedvilja hautamine

Või või margariin kuumutatakse hautamisnõu põhjal, sellesse pannakse üles sulatamata aedvili ja raputatakse, et see üleni rasvaseks saaks. Lisatakse kuum vedelik ja maitseaeined, kaetakse tihke kaanega ja hautatakse nõrgal tulel 8 – 10 minutit, siis tõmmatakse tulelt ja hoitakse mõni minut soojas. Antakse kohe lauale koos hautamisleemega.

Vaja läheb: 500 g külmutatud aedvilja, 2 spl. võid või margariini, 1 klaas vett, soola, suhkrut.

Hautatud kartulid

Kartulid lõigatakse ühtlasteks tükkideks, pannakse kuuma rasvasse, soovi korral lisatakse hakitud sibul, kuumutatakse 2 minutit. Lisatakse vesi ja sool, hautatakse kaane all peaaegu pehmeks, siis valatakse juurde piim või koor ja puistatakse peale osa hakitud tilli või sibulapealseid, hautatakse pehmeks. Ülejäänud maitseroheline puistatakse valmis toidule.

Süüakse iseseisvalt toorsalatiga või lihatoidu lisandina.

Vaja läheb: 500 g kartuleid, 1 spl. rasva, 1 klaas vett või lihaleent, 3 – 4 spl. piima või rõõska 10%-list koort, soola, tilli või sibulapealseid, 1 sibul (valikuline).

Hautatud kaalikad

Kaalikad lõigatakse kuubikuteks või kangideks. Rasv sulatatakse hautamisnõus või pannil, selles pruunistatakse suhkur helepruuniks. Kaalikad pannakse rasvasse ja lastakse kergelt pruunistuda, lisatakse veidi vett ja hautatakse edasi kaanega kaetult ja soolaga segatult, kuni kaalikad on pehmed.

Sobib lamba-, põdra- ja metssealihast toitude lisandiks.

Vaja läheb: 500 g kaalikaid, 1 spl. rasva, 1 spl. suhkrut, vett, soola.

Hautatud peedid

Peedid riivitakse või lõigatakse ribadeks, pannakse kuuma rasvasse, kaetakse kaanega ja hautatakse tasasel tulel 20 – 30 minutit. Vajaduse korral lisatakse veidi vett või leent. Hautamise lõpupoole lisatakse maitseained ja ribadeks lõigatud või riivitud õun või hapu mahl, hautatakse üheskoos veel mõni minut.

Sobib lisandiks veise-, sea- ja põdraliha juurde.

Vaja läheb: 500 g peete, 2 spl. rasva, vett või lihaleent (valikuline), soola, 2 haput õuna või 2 spl. haput marjamahla, köömneid või kadakamarju.

Konservpeedihautis

Pekk lõigatakse õhukesteks viiludeks või hakitakse, praetakse, lisatakse hakitud sibul ja kuumutatakse klaasjaks. Kuuma rasvasse pannakse vedelikust välja nõrutatud peedid, lisatakse mahl või vein ja veidi konservivedelikku. Kuumutatakse kaanega kaetult tasasel tulel, kuni epedid on läbikuumad (5 minutit). Maitsestatakse, antakse maitserohelisega ülepuistatult kohe lauale.

Vaja läheb: 1 purk konservitud peeti, 100 g läbikasvanud pekki või suitsuribi, 1 sibul, 3 spl. punast veini või sõstramahla, soola, suhkrut, muskaati või maitsetaimi.

Hautatud porgandid

Porgandid lõigatakse kuubikuteks või kangideks, pannakse kuuma rasvasse, kaetakse kaanega ja hautatakse tasasel tulel 15 – 25 minutit, kui vaja, lisatakse veidi vett või leent. Soovi korral lisatakse poolpehmeks hautatud porganditele vähese võiga või hapukoorega segatud jahu. Sellega koos hautatakse veel vähemalt 5 minutit. Kui soovitakse porgandeid hernestega, siis keedetakse need eraldi väheses vees ja segatakse porganditega veidi enne hautamise lõppemist. Hakitud petersellilehed lisatakse valmis toidule.

Süüakse vasika-, kana- ja küülikuliha juurde või omaette toiduna.

Vaja läheb: 500 g porgandeid, 2 spl. rasva, soola, vett või leent (valikuline), 2 spl. hapukoort, petersellilehti, 1 spl. jahu ja 1 klaas herneid (valikuline).

Hautatud porgandid ja herned piimakastmes

Porgandid lõigata umbes 1 cm suurusteks kuubikuteks ja hautada võis ning väheses vees pehmeks. Sool panna keetmise algul. Valmis porganditele lisada konserv- või keedetud herned ja piimakaste, maitsestada lõplikult soola ja suhkruga ja hautada koos 5 – 10 minutit.

Kastme valmistamiseks sulatada või, kuumutada selles jahu, lisada vähehaaval hautamisvedelik ning kuum piim ja keeta koos. Hautamisvedelikku peab olema nii vähe, et see kõik kasutataks kastme valmistamiseks.

Sobiv lisand hakklihatoitude juurde. Võib anda ka iseseisva toiduna koos riivjuustu või kooreta keedetud munaga.

Vaja läheb: 600 g porgandeid, 30 g konserv- või rohelisi herneid, 2 sl. võid, soola. Kastmeks 1 sl. võid, 1 sl. jahu, 1 klaas piima.

Konservporgandihautis

Või või margariin sulatatakse keedunõu põhjal. Hästi kuuma rasvainesse pannakse vedelikust väljanõrutatud porgandid, raputatakse, et nad üleni rasvaseks saaksid, ja kuumutatakse 3 – 5 minutit kaanega kaetult. Maitsestatakse soola ja suhkruga, soovi korral lisatakse hapukoort, millega toit läbi kuumutatakse.

Valmistatakse täpselt nii suur kogus, kui ära süüakse, soojendatult pole enam maitsev.

Vaja läheb: 1 purk konservitud porgandeid, 3 spl. võid või margariini, soola, suhkrut, hapukoort (valikuline).

Konservporgandid kastmes

Või või margariin kuumutatakse keedunõu põhjal, selles praetakse sibul klaasjaks, jahu helekollaseks. Lisatakse konservivedelik ja koor, keedetakse ja maitsestatakse. Porgandid pannakse keevasse kastmesse, hoitakse tasasel tulel vaevu keevana 5 minutit. Peale puistatakse hakitud maitserohelist.

Vaja läheb: 1 purk konservitud porgandeid, 2 spl. võid või margariini, 2 spl. jahu, 1 sibul või porrulauk, 1 klaas konservivedelikku, 5 spl. rõõska või hapukoort, soola, suhkrut, maitsetaimi või 1 tl. vürtsikastet, maitserohelist.

Hautatud kaunpipar

Sibul lõigatakse ketasteks ja praetakse võis või õlis klaasjaks. Lisatakse seemnetest puhastatud ja ribadeks lõigatud pipar ja veidi vett, hautatakse kaanega kaetult 20 minutit. Soovi korral lisatakse hautamise algul ka pestud riis, siis peab vedelikku olema veidi rohkem, hautamise kestus aga on ikka umbes 20 minutit. 5 minutit enne hautamise lõpetamist lisatakse tükeldatud tomatid.

Süüakse kuumalt, juurde sobivad praetud munad või vorstid, aedviljakotletid.

Vaja läheb: 500 g magusat kaunpipart, 2 spl. võid või taimeõli, 1 sibul, veidi vett või lihaleent, 2 tomatit, soola, 1 spl. riisi (valikuline).

Hautatud kabatšokid

Kabatšokid lõigatakse kuubikuteks või kangideks, sibul ketasteks. Aedviljad pannakse kuuma võisse ja kuumutatakse kergelt. Lisatakse vedelikku ja hautatakse kaanega kaetult pehmeks (10 – 15 minutit). Soovi korral lisatakse umbes poolel hautamisajal võiga või hapukoorega segatud jahu. Hautamise lõpul pannakse toidusse hapukoor ja puistatakse peale hakitud tilli.

Sobib vasika-, kana-, küüliku- ja ulukiliha juurde.

Vaja läheb: 500 g kabatšokke, 1 spl. võid, 1 sibul või porrulauk, 4 spl. vett või leent, 3 spl. hapukoort, soola, tilli, 1 spl jahu (valikuline).

Pruunid kaalikad

Kaalikad lõigata ühtlase suurusega kuubikuteks, rasv sulatada hautamisnõus, pruunistada rasvas suhkur, lisada kaalikad, pruunistada kergelt, maitsestada soolaga ja hautada kaane all pehmeks. Sobiv lisand lambaprae juurde.

Vaja läheb: 1 kg kaalikaid, 2 – 3 sl. rasva, 1 – 2 sl. suhkrut, soola.

Aedvili vorsti ja munadega

Või või margariin sulatatakse, selles kuumutatakse ribadeks lõigatud sibul klaasjaks, lisatakse vesi või leem, kuumutatakse keema. Lisatakse aedvili ja tükeldatud kartulid, keedetakse tasasel tulel kaanega kaetult pehmeks. Sool ja maitseained lisatakse keetmise algul. Valmis toidule tõstetakse hapukoor, kuumad praetud vorstiviilud ning puistatakse hakitud tilli või petersellilehti.

Juurde võib anda külma kohupiimakastet, riivitud mädarõigast ja peedisalatit.

Vaja läheb: 500 g värsket või külmutatud aedvilja, 2 spl. võid või margariini, 2 porrulauku või sibulat, 1 – 2 klaasi vett või leent, 5 kartulit, soola, suhkrut, maitsetaimi, 4 spl. hapukoort, 300 g keedu- või poolsuitsuvorsti, 3 kõvaks keedetud muna, tilli või petersellilehti.

Piimas hautatud kartulid tilli või peterselliga

Kartulid tükeldada ühtlaselt, hautada väheses soolaga maitsestatud vees poolpehmeks, lisada piim ja hautada, kuni kartulid on pehmed. Jälgida, et toit ei kõrbeks. Valmis toidule lisada või ja hakitud maitseroheline. Osa maitserohelist puistata toidule enne laualeandmist.

Vaja läheb: 8 – 12 keskmist kartulit, 2 – 2.5 klaasi piima, 2 – 3 sl. võid või margariini, 3 – 4 sl. hakitud tilli või peterselli, soola.

Aedoa-tomati- või kaunpiprahautis

Pekk lõigatakse õhukesteks viiludeks või risti kiudu ribadeks, praetakse hautamisnõu põhjal, lisatakse sibulad ja kuumutatakse klaasjaks. Kuuma rasvasse pannakse vedelikust väljatõstetud aedoad, tomatid või kaunpipar, puistatakse üle maitseainetega ja hautatakse tasasel tulel tihkelt kaanega kaetult 5 – 6 minutit. Valmis toidule lisatakse maitseroheline, võib panna ka hapukoort või majoneesi. Antakse kohe lauale.

Lisandiks keedetud kartulid, makaronid või riis.

Vaja läheb: 100 g läbikasvanud pekki või suitsuribi, 2 sibulat, 500 g konservitud aedube, 1 klaas konservitud tomateid või kaunpipart (täidetud kaunad või „Letšo“), soola, maitsetaimi, suhkrut, vürtsikastet, petersellilehti ja sibulapealseid või murulauku.

Aedoad seentega

Sulatatud võis praetakse ribadeks lõigatud sibulad klaasjaks, lisatakse jahu ja ribadeks lõigatud seened, veidi hiljem konservileem, värsked aedoad ja tomatid või kaunpipar. Hautatakse kaanega kaetult 20 minutit, siis lisatakse hapukoor, kui kasutatakse aedoakonservi, siis vedelikust väljatõstetud aedoad ja maitseained, kuumutatakse üheskoos keema, kuid enam ei keedeta. Antakse kohe lauale, peale puistatakse hakitud maitserohelist, soovi korral ka hakitud muna.

Juurde sobib keedetud riis, makaronid või kartulid, värske- või hapukurgisalat.

Vaja läheb: 500 g aedoakaunu või -konservi, 50g võid või margariini, 2 sibulat, 1 spl. jahu, 200 g seenekonservi või 200 g värskeid seeni (kukeseened, puravikud, kitsemamplid, kuuse- või porgandiriisikad vm.), konservileent, 4 spl. konservitud tomateid või kaunpipart, 3 spl. hapukoort, soola, maitsetaimi, petersellilehti, sibulapealseid või murulauku, 1 – 2 kõvaks keedetud muna (valikuline).

Aedoad klimpide ja kastmega

Värsked aedoad keedetakse soolaga maitsestatud vees pehmeks, aedoakonserv kuumutatakse omas vedelikus keema, oakaunad tõstetakse kuumendatud vaagnale, peale valatakse sulavõid, pannakse eraldi keedetud kaste, kõrvale seatakse klimbid. Toit puistatakse üle hakitud petersellilehtedega.

Klimpide jaoks segatakse jahu või riivitud keedetud kartulid teiste toiduainetega, maitsestatakse, vormitakse klimbid ja keedetakse soolaga maitsestatud vees, kuni tõusevad pinnale.

Kastme valmistamiseks kuumutatakse jahu rasvas helekollaseks ning hakitud sibul klaasjaks, lisatakse aedoavedelik ja hapukoor, keedetakse ja maitsestatakse.

Vaja läheb: 500 g värskeid oakaunu või aedoakonservi, 2 spl. sulavõid, petersellilehti.

Klimbid: 1 klaas jahu, 2 muna, 2 spl. margariini, 3 spl. piima või aedoavedelikku, soola.

Kartuliklimbid: 4 keedetud kartulit, 2 muna, 40 g margariini, 2 – 3 spl. jahu, soola, maitsetaimi.

Kaste: 2 spl. rasva, 2 spl. jahu, 1 sibul, 1 klaas aedoavedelikku, 3 spl. hapukoort, vürtsikastet, tomatipüreed (valikuline).

Aedoad vorstiga

Värsked aedoad keedetakse pehmeks, aedoakonserv kuumutatakse omas vedelikus, tõstetakse kuumendatud vaagnale. Rasv sulatatakse, selles hautatakse ribadeks lõigatud maitseviljad pehmeks (konservporgand lisatakse hiljem), lisatakse ketšup või kaunpipar ja 5 – 6 spl. konservileent. Keedetakse läbi, lisatakse kuubikuteks lõigatud vorst või õhukesteks ketasteks lõigatud viinerid. Kuum segu tõstetakse aedubadele. Antakse kohe lauale, peale puistatakse hakitud sibulapealseid. Lisandiks keedetud kartulid või riis.

Toidule võib lisada ka teisi aedvilju: naerist, lillkapsast, tomateid jm.

Vaja läheb: 500 g värskeid oakaunu või aedoakonservi, 3 spl. rasva, 1 porrulauk või sibul, 1 petersell või tükike sellerit (50 g), 1 porgand (võib kasutada konservitud porgandikuubikuid); 3 spl. ketšupit või kaunpiprakonservi, 200 g pekita vorsti või 4 viinerit, soola, maitsetaimi, sibulapealseid, hapukoort (valikuline).

Oakonserv aedvilja ning frikadellidega

Aedviljakonservide keeduleem kuumutatakse keema, frikadellid pannakse sisse ja keedetakse, kuni nad pinnale tõusevad. Lisatakse oakonserv, porgandid, herned ja võiga segatud jahu. Toit aetakse keema, maitsestatakse. Soola pole enamasti vaja lisada. Toit antakse kohe lauale, puistatakse üle maitserohelisega.

Juurde sobib kurgi- või tomatisalat ja keedetud kartulid või makaronid.

Vaja läheb: 1 karp oakonservi tomatipüreega, 300 g konservitud porgandeid, 1 klaas konservherneid, 1 pakk frikadelle, aedviljakonservide leent, 1 spl. võid, 2 spl. jahu, soola (valikuline), suhkrut, maitsetaimi, 1 tl. vürtsikastet, sibulapealseid või petersellilehti.

Oakonserv riisiga

Või sulatatakse, selles kuumutatakse sibulat 3 minutit, lisatakse riis ja segatakse võiga, kuumutatakse veidi. Vedelik valatakse peale, hautatakse tasasel tulel 20 minutit, siis lisatakse teised toiduained, aetakse uuesti keema ja maitsestatakse.

Juurde sobib peedi-, kurgi või tomatisalat (konserv).

Vaja läheb: 1 karp oakonservi tomatipüreega, 1 spl. võid, 1 sibul, 100 g riisi, 2 klaasi vett või puljongit, kaunpiprakonservi, 1 klaas konservitud porgandeid, soola, maitsetaimi.

Güvetš kartulite ja riisiga

Hautamisnõu põhjas sulatatud rasvasse pannakse kihiti riis, kartulilõigud ja güvetši aedviljad, nii et alumiseks kihiks on riis ja pealmiseks tomatid. Kihtide vahele puistatakse soola ja pannakse hapukoort. Kaetakse kaanega ja hautatakse pliidil nõrgas kuumuses, kuni toiduained on pehmed (umbes 30 minutit).

Süüakse iseseisva toiduna või lihatoidu juurde.

Vaja läheb: 1 pakk güvetši (külmutatud aedvilja), 1 spl. rasva, 1 klaas keedetud riisi, 5 keedetud kartulit, 200 g hapukoort, soola.

Porrulaugu-hernehautis

Porrulauk lõigatakse õhukesteks ketasteks, hautatakse rasvas klaasjaks. Lisatakse eraldi vees pehmeks keedetud herned koos vähese keeduleemega, maitsestatakse ja hautatakse üheskoos 5 minutit. Lisatakse hapukoor, lauale andmisel puistatakse peale hakitud petersellilehti.

Süüakse keedetud kartulitega või mõne lihatoidu juurde.

Vaja läheb: 250 g porrulauku või sibulaid, 2 spl. rasva, 500 g värskeid või konservitud herneid, vett (valikuline), soola, 3 spl. hapukoort, petersellilehti.

Lihakonservi-aedviljahautis

Tarvitada võib värsket, külmutatud või konservitud aedvilja. Toores aedvili keedetakse väheses soolaga maitsestatud vees pehmeks. Kartulid keedetakse koos aedviljaga või eraldi. Kui aedvili ja kartulid on peaaegu pehmed, lisatakse tükeldatud lihakonserv ja hapukoor, millele veidi paksemat kastet soovides lisatakse jahu. Toit kuumutatakse üheskoos keema ja antakse kohe lauale. Peale puistatakse rohkesti hakitud maitserohelist. Kartulid võib lauale anda eraldi.

Juurde sobib kurgi- või tomatisalat.

Vaja läheb: 1 karp (400 g) lihakonservi, 500 g segaaedvilja (porgand, kaalikas, sibul, aedoad, herned, igasugused kapsad vms.), 500 g kartuleid, 2 klaasi vett, soola, 2 spl. hapukoort, 1 spl jahu (valikuline), 3 spl. hakitud sibulapealseid või petersellilehti.


5 1 hinnang
Hinnang

Kommentaarid

Telli
Anna märku
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare