Hautamine Lihatoidud

Liha hautamine

Hautamiseks kasutatakse nii koduloomade, -lindude kui ka ulukite liha. Selleks on otstarbekohasem võtta sidekoerikkamad lihatükid, mis ainult praadimisel ei pehmene (veise reie külgmine ja välimine liha, labaliha, väikeloomade laba-, külje- ja rinnaliha).

Hautatakse suurte, portsjon- või väikeste tükkidena.

Enamasti praetakse liha enne hautamist kuumas rasvas kiiresti pruuniks, mistõttu lihas tekib uusi maitse- ja aroomiaineid. Ka kaste saab pruuni värvuse. Praadimisel kuumutatakse rasv hautamisnõus või pannil, kuni see hakkab kergelt suitsema. Sellesse asetatakse ettevalmistatud suurem lihatükk (pajapraad, liharull jt.) või väiksemad lihatükid (järk-järgult, väikeste vahedega, sest siis ei eraldu lihamahl) ja pruunistatakse kiiresti.

Seejärel puistatakse peale soola ja pipart, lisatakse tükeldatud maitseköögivili (selle võib ka koos lihaga pruuniks praadida), valatakse juurde nii palju kuuma vett või lihaleent, et see väikesi lihatükke vaevu katab; suurte lihatükkide puhul peab vedelik ulatuma umbes poole kõrguseni.

Pärast liha praadimist pannil valada sellele kuuma vett, keeta läbi ja kasutada vedelik hautamisleemeks. Hautatakse kaanetatud nõus, kuni liha on pehme. Hautamise vältel võib maitsestamiseks lisada kadakamarju, tomatipüreed, kurgimarinaadi, valget haput veini vm. vastavalt valmistatavale liharoale.

Kui liha on pehme, tõstetakse ta välja, hautamisleemele lisatakse väheses rasvas või ka kuivalt pruunistatud ja vedelikuga segatud jahu. Kaste keedetakse korralikult läbi ja kurnatakse. Kastmes olev köögivili surutakse läbi sõela püreeks. Jahu asemel võib kastmele lisada üsna vähe külma veega segatud kartulitärklist. Hautatud liharoogade kaste ei tohi olla paks. Väikeste lihatükkide hautamisel pruunistatakse väikeste lihatükkidega koos ka jahu või veeretatakse lihatükid enne praadimist jahus.

Hautatud liharoad antakse lauale keedetud kartulite ja keedetud või hautatud köögiviljaga, sõmerate putrude, keedetud makaronide või nuudlitega. Juurde serveeritakse rikkalikult salateid.

Köögivilju, riisi või kruupe võib hautada ka koos lihaga. Seejuures lõigatakse köögivili suuremateks kuubikuteks, riis või kruubid pestakse ja lisatakse poolpehmele lihale ning hautatakse koos valmis.

Hautatud liha valmistamine

Kiiresti saab hautatud lihatoite valmistada valmis lõigatud guljaši ja raguulihast, hakklihast, vorstist ja lihakonservist. Suurest lihatükist pajaprae valmistamine võtab rohkem aega.

Liha pruunistatakse rasvas ümberringi helepruuniuks, lisatakse kuuma vett või leent, maitsevilju ja mõnda haput lisandit – tomatipüreed, kurgi- või kapsasoolvett, marinaadi, äädikat või mahla. Hapu lisandi mõjul pehmeneb liha kiiremini. Hautatakse kaanega kaetult nõrgas kuumuses, vaevalt keevana. Koos lihaga võib hautada ka aedvilju ning kartuleid. Liha antakse lauale kas hautamisleemes või valmistatakse sellest kaste, lisades enne hautamise lõpetamist rasvaga või hapukoorega segatud jahu.

Omas mahlas hautatud veiseliha

Liha puhastada kõõlustest, lõigata ristikiudu viiludeks ja vasardada. Hautamisnõu põhi määrida võiga, sellele laduda lihaviilud vaheldumisi maitseköögiviljaviiludega, nii et peal oleks liha. Igale lihakihile puistata soola ja pisut pipart. Ülejäänud võib panna lihatükkidele, nõu katta tihedalt kaanega ja hautada nõrgas kuumuses, kuni liha on pehme. Tarviduse korral lisada veidi vett või lihaleent. Anda lauale keedetud kartulite ja köögiviljaga. Kastmeks on mahl, mis tekib liha ja maitseköögivilja jahutamisel. Kohane toit neile, kes ei tohi pruuniks praetud toite süüa.

Vaja läheb: 500 – 600 g pehmet veiseliha, 2 – 3 suuremat sibulat, 1 petersellijuur, 1/2 sellerit, soola, pipart, 40 g võid.

Pilaff (hautatud liha riisiga)

Liha lõigata väiksemateks kuubikuteks, praadida kuumas rasvas pruuniks, lisada hakitud sibul, tomatipasta, soola, pipart, 1 klaas vett või leent ja hautada liha poolpehmeks. siis lisada lihale ülejäänud vedelik, pestud riis ja hautada nõrgal tulel või praeahjus 25 – 30 minutit. Riis peab jääma sõmer. Serveerida hautamisnõus või kausis, soovi korral võib pilafile riivitud juustu puistata.

Riisi võib keeta ka eraldi. Liha praadimisel puistata sel juhul juurde umbes 1/2 sl. jahu ning hautada liha vähese (1.5 klaasi) vedelikuga pehmeks. Serveerimisel asetada riis soojale vaagnale, peale tõsta liha koos kastmega.

Vaja läheb: 500 g pehmet lamba-, veise- või sealiha, 40 – 50 g rasva, 1 suurem sibul, 1 sl. tomatipastat, soola, pipart, 3 – 4 klaasi lihaleent või vett, 1 – 1.5 klaasi riisi.

Pajapraad

Liha pekitakse, valmistatakse põhivalmistusviisi järgi, lihaga koos pruunistatakse ka maitseköögivili. Leivakoorik pannakse hautamisleemesse. Hapukoor lisatakse kurnatud kastmele ja kuumutatakse keemiseni. Pajaprae kaste on maitsev ka lisanditeta (jahu ja hapukoor). Niisamuti võib pajapraadi valmistada ka vasika- ja metsloomalihast.

Vaja läheb: 1 – 1.5 kg pehmet veise reise- või seljaliha (lõigata ühtlane tükk), 100 g värsket või suitsupekki, 40 – 50 g rasva või toiduõli, 100 g maitseköögivilju, 1 porgand, soola, tükk pruuni leivakoorikut, kuuma vett või leent, 1 sl. jahu, suvaliselt 1 – 2 sl. hapukoort.

Hakkliha-riisipallid

Riis pestakse ning segatakse pallideks vormitavatesse kotlettidesse või hakkmassi hulka. Vormitakse 6 palli, need pannakse sobiva suurusega keedunõusse ja valatakse üle soolaga maitsestatud kuuma vee või puljongiga. Kuumutatakse keema ja hoitakse nõrgal tulel 20 minutit. Pallid peavad olema üleni vedelikus. Valmis pallid tõstetakse kaussi, leemest valmistatakse kaste, keetes selle läbi rasvas kuumutatud jahu ja tomatipüreega ning maitsestades hapukoore ja maitsetaimedega.

Juurde võetakse keedetud kartuleid või kartuliputru, salatit.

Vaja läheb: 6 hakk-kotletti või 250 g hakkliha, 50 g saia, 1/2 klaasi vett, 1 muna, 1 sibul, soola, 3 spl. riisi, vett või puljongit, soola.

Kaste: keeduleem, 1 spl. rasva, 1 spl. jahu, 1 spl. tomatipüreed, 2 spl. hapukoort, maitsetaimi, maitserohelist.

Liharull ehk pikkpoiss

2 pakki (500 g) hakkliha, 100 g saia, 1 klaas vett, 1 muna, 1 sibul, soola või 12 hakk-kotletti klopitakse hästi tihkeks massiks. Sellele võib lisada ka 200 – 250 g hautatud värskeid kapsaid, porgandeid, kaalikat ja teisi aedvilju hakitult või puruks surutult. Massist vormitakse pätsitaoline rull, asetatakse äärisega pannile, pintseldatakse hapukoorega või pannakse peale võitükikesi ja hautatakse umbes 45 minutit 175° C praeahjus, valades pannile veidi vett või puljongit ja kastes sellega liharulli aeg-ajalt. Pannile kogunev leem moodustab kastme. Sellele võib lisada hapukoort. Kui soovitakse paksemat kastet, lisatakse hapukoorega segatult 1 – 2 tk. jahu, millega kaste läbi keedetakse. Lauale antakse pikkpoiss vaagnale tõstetult või ilusal pannil viiludeks lõigatult.

Lisandiks küpsetatud või keedetud kartulid, juurvilja-toorsalat, hautatud kapsad.

Liharulli võib mitmeti täita:

  • keedetud munad kooritakse ja pannakse reastikku rullisse;

  • rasvas hautatud seened pannakse laiaks surutud lihale ja ümbritsetakse lihaga, vormitakse rulliks;

  • keedetud makaronid või nuudlid pannakse rullisse.

Väikesed liharullid

Liha lõigata 4 või 8 viiluks, vasardada õhukeseks, peale puistata soola ja pipart. Siis panna lihaviiludele hakitud sibulat, pekiribasid või -kuubikuid ja kurgiviile või riivleiba. Sealiharullide täiteks kasutada musti ploome, millelt on kivid eemaldatud, ja õunalõike. Liha keerata tihedalt rulli, siduda niidiga või kinnitada tikuga. Rullid veeretada jahus, praadida kuumas rasvas ümberringi pruuniks, lisada kuum vedelik, maitseköögivili ja hautada nõrgas kuumuses. Kui liha on küllalt õhukeseks vasardatud, pole sidumine tarvilik. Pehmenenud liharullid tõsta hautamisleemest välja, eemaldada niidid või tikud. Kaste valmistada põhivalmistusviisi järgi. Liharullid serveerida kastmes või vaagnal keedetud kartulite ja köögivilja või makaronidega ja toorsalatiga.

Niiviisi võib rulle valmistada ka maksast. Täiteks kasutada suitsupekiviile või -ribasid koos sibulaga.

Vaja läheb: 500 g pehmet vasika-, veise- või sealiha (reieliha), soola, pipart, 40 g rasva või toiduõli, 100 g maitseköögivilju, vett või leent, 1 – 2 sl. hapukoort

Täidised: 1) 50 g värsket või suitsupekki, 1 sibul, 1 marineeritud kurk või 2 – 3 sl. hakitud kupatatud seeni; 2) 50 g neerurasva, värsket või suitsupekki, 1 väike sibul, 2 sl. riivleiba; 3) musti ploome, õunu.

Lihakonserv sibula ja tomatiga

Sibulad lõigatakse ratasteks ja praetakse taimeõlis või rasvas helekollaseks. Kabatšokid või kõrvits lõigatakse piklikeks tükkideks, lisatakse sibulatele ja kuumutatakse segades 6 – 8 minutit kaanega kaetult tasasel tulel. Siis segatakse hulka tomatid ja lihakonserv, maitsestatakse ja kuumutatakse aeglaselt keemiseni. Tomatite kesta võib enne hautamist eemaldada. Selleks kastetakse tomatid kurnal hetkeks kuuma vette, siis eemaldub kest kergesti.

Toit antakse kohe lauale, peale puistatakse hakitud maitserohelist.

Lisandiks keedetud kartulid või sõmer riis, kurgisalat.

Vaja läheb: 1 karp (400 g) lihakonservi, 200 g sibulaid, 3 spl. taimeõli või konservirasva, 400 g kabatšokke või kõrvitsat, 500 g tomateid, soola, pipart või maitsetaimi, maitserohelist.

Lihakonserv mustade ploomidega

Pestud kuivatatud ploomid valatakse üle veiniga või puljongiga, leotatakse veidi aega, siis kuumutatakse. Teises nõus praetakse ratasteks lõigatud sibulad võis või praerasvas helekollaseks, lisatakse lihakonserv ja hapukoor. Ploomidelt kurnatakse vedelik, kivid eemaldatakse, nõrgunud ploomid lisatakse lihale, segatakse ja kuumutatakse üheskoos keemiseni.

Toit antakse kohe lauale, lisandiks keedetud kartulid või makaronid ja lehtsalat.

Vaja läheb: 1 karp (400 g) lihakonservi, 150 g kuivatatud ploome, 1 sibul, 1 spl. võid või konservirasva, 1/2 klaasi veini või puljongit, 100 g hapukoort.

Lihakonserv seenekastmes

Hakitud sibul ja seened praetakse võis või konservirasvas, lisatakse jahu, konserv ja hapukoor, kuumutatakse keemiseni, hoitakse 5 minutit kuumas ja maitsestatakse.

Lisandiks keedetud kartulid, tomatisalat.

Vaja läheb: 1 purk (400 g) lihakonservi, 1 sibul, 300 g värskeid või 200 g kupatatud seeni, 1 spl. jahu, soola, pipart, 100 g hapukoort, võid (valikuline).

Kooreklops

Liha puhastada kõõlustest, lõigata ristikiudu viiludeks, vasardada, piserdada peale sidrunimahla ja lasta umbes 30 minutit seista. Siis puistata lihaviiludele soola ja pipart, veeretada jahus ja praadida kuumas rasvas mõlemalt poolt helepruuniks. Lihatükid asetada hautamisnõusse, valada juurde kuuma vett või lihaleent koos panni uhtumisleemega ja hautada nõrgas kuumuses, kuni liha on pehme (vasikalihale kulub umbes 10 – 20 minutit, sealihale 30 – 35 minutit ja veiselihale 60 – 70 minutit). Lõpuks lisada hapukoor ja kaste maitsestada soolaga parajaks. Lihalõigud tõsta kaussi, kaste valada üle, peale puistata hakitud petersellilehti. Anda lauale keedetud kartulite ja köögivilja ning toorsalatiga.

Vaja läheb: 500 – 600 g pehmet vasika-, sea- või veise reieliha, 1/2 sidrunit, soola, pipart, 1.5 – 2 sl. jahu, 30 – 40 g rasva, 2 klaasi vett või lihaleent, 1/2 – 1 klaas hapukoort.

Sibulaklops

Liha puhastada kõõlustest, lõigata õhukesteks viiludeks, vasardada, anda noa abil korrapärane piklik kuju,praadida pannil kuumas rasvas mõlemalt poolt pruuniks, puistata lihatükkidele soola ja pipart ning panna siis hautamisnõusse. Pann loputada üle vähese kuuma veega, valada see lihatükkidele ja hautada nõrgal tulel, kuni liha on pehme.

Puhastatud sibulad lõigata ratasteks ja praadida pannil rasvas helepruuniks. Lihatükid tõsta hautamisleemest kaussi, neile panna praetud sibulad. Hautamisleemele lisada tarviduse järgi kuuma vedelikku, valmistada kaste ja valada see lihatükkidele. Anda lauale keedetud või praetud kartulite ja toorsalatiga.

Vaja läheb: 500 – 600 g pehmet veiseliha, soola, pipart, 60 g rasva, 3 – 4 keskmist sibulat, 1 – 1.5 sl. jahu, 1.5 klaasi vett või lihaleent, 1/2 – 1 klaas hapukoort.

Hakklihakaste

Rasv sulatatakse väikeses keedunõus või pannil. Kuumas rasvas praetakse hakitud sibul klaasjaks (mitte pruunistada!), lisatakse hakkliha ja kuumutatakse, surudes liha kahvliga või lusikaservaga sõmeraks. Kui liha on muutunud hallikaks või isegi kergelt pruunikaks, puistatakse lihale jahu ja valatakse peale leem või vesi, keedetakse läbi. Lisatakse hapukoor, maitsestatakse. Valmis toidule puistatakse maitserohelist.

Lisandiks sobib kartulipuder või keedetud kartulid, hapukurk.

Vaja läheb: 1 pakk (250 g) hakkliha, 1 spl. rasva, 1 sibul või porrulauk, 1 tl. jahu, 1 spl. tomatipüreed (valikuline), 1 klaas lihaleent või vett, soola, maitsetaimi (pune, piparrohi vm.), 2 spl. hapukoort, vürtsikastet, hakitud maitserohelist.

Hakkliha-aedviljakaste

Hakkliha ja hakitud sibul kuumutatakse rasvas, surudes liha kahvliga sõmerjaks. Lisatakse toores aedvili koos vee ja soolaga või aedviljakonserv ja selle vedelik. Keedetakse, kuni aedvili on pehme. Toores aedvili vajab 10 – 20 minutit, konservi keedetakse 5 minutit, et see läbi kuumeneks. Lisatakse hapukoorega segatud jahu, aetakse üheskoos veel keema, maitsestatakse, peale puistatakse hakitud maitserohelist.

Juurde võetakse keedetud kartuleid ja tomatisalatit.

Vaja läheb: 1 pakk (250 g) hakkliha, 3 spl. rasva, 3 sibulat või porrulauku, 400 g aedvilja või aedviljakonservi (porgandid, värske kapsas, aedoad, herned, lillkapsas vm.), 2 klaasi konservileent või vett, 2 tl. jahu, soola, maitsetaimi, 3 spl. hapukoort, 1 tl. vürtsikastet, maitserohelist.

Hakklihatoite võib maitsestada kadakamarjadega, võttes 250 g liha kohta 2 – 3 kadakamarja.

Linnu subproduktid kastmes

Pugud ja südamed poolitatakse, pugu sisemise kelme kiht eemaldatakse. Maksa juurest lõigatakse ära sapp. Subproduktid pestakse külma veega, tahendatakse, praetakse rasvas helepruuniks. Lisatakse hakitud sibul ja petersell või porgand, kuumutatakse veidi aega üheskoos. Vesi kallatakse peale ja hautatakse tasasel tulel kaane all pehmeks. Jahu segatakse hapukoore või vähese võiga, soovi korral lisatakse vürtsikastet või vähese soolaga pehmeks hõõrutud küüslauku, segatakse kastme hulka ja keedetakse veel kord läbi. Maitsestatakse, lauale andmisel puistatakse peale hakitud maitserohelist.

Lisandiks keedetud kartulid, porgandid ja salat „Tervis“.

Vaja läheb: 500 g linnu subprodukte (pugud, südamed, maksad), 2 spl. rasva, 1 sibul, 1 petersell või porgand, 2 klaasi vett, 1 spl. jahu, 3 spl. hapukoort, 1 tl. vürtsikastet või tükike küüslauku (valikuline), soola, maitserohelist.

Hautatud linnukaelad

Linnukaeltest võetakse luud välja, kaelanaha üks ots seotakse või õmmeldakse kinni. Kaelalülide küljest lõigatakse liha ära ja segatakse hakklihaga. Lisatakse ka leotatud sai või katkisurutud kartulid, hakitud sibul, muna ja sool. Seguga täidetakse linnukaelad, seotakse või õmmeldakse kinni. Praetakse rasvas ümberringi helepruuniks, valatakse üle veega ja hautatakse tasasel tulel kaanega kaetult läbiküpseks (35 – 45 minutit). Linnukaelad tõstetakse leemest välja, leemele lisatakse jahu, hapukoor ja soovi korral soolaga pehmeks hõõrutud küüslauk või tomatipüree, keedetakse veel kord läbi. Kaste antakse lauale eraldi kannus.

Täidetud linnukaelu võib lauale anda ka külmroana.

Vaja läheb: 5 – 6 linnukaela, 1 pakk (250 g) hakkliha, linnumaksa, 2 viilu saia ja vett või 2 keedetud kartulit, 1 sibul, 1 muna, soola, 2 spl. rasva, 2 klaasi vett, 1 spl. jahu, 3 spl. hapukoort, tükike küüslauku või 1 spl. tomatipüreed (valikuline), maitserohelist.

Vorstikaste

Rasv kuumutatakse, selles praetakse rõngasteks lõigatud sibulad või porrulaugud klaasjaks, lisatakse jahu ning vürtsikaste. Veidi hiljem valatakse juurde liha- või aedviljaleem, keedetakse mõni minut. Vorst lõigatakse kuubikuteks, viinerid 1 cm pikkusteks tükkideks, pannakse kastmesse ja keedetakse paar minutit. Kaste maitsestatakse, lisatakse hapukoor ning hakitud maitseroheline.

Juurde sobivad keedetud kartulid, makaronid või sõmer riis, hautatud aedviljad ja hapukurk või kapsasalat.

Vaja läheb: 400 g keeduvorsti või 8 viinerit, 2 spl. rasva, 2 sibulat või porrulauku, 1 spl. jahu, 2 tl. vürtsikastet, 2 klaasi liha- või aedviljaleent, 3 spl. hapukoort, soola, maitsetaimi, sibulapealseid või murulauku.

Hautatud vorst makaronidega

Makaronid pannakse katkimurtult keevasse vette, maitsestatakse soolaga, keedetakse 20 – 25 minutit. Nõrutatakse, pannakse vaagnale ja valatakse üle sulatatud võiga, peale puistatakse riivitud juustu. Makaronide keskele tehakse süvend, sellesse pannakse hautatud vorst ja puistatakse hakitud maitserohelist.

Vorst lõigatakse kuubikuteks, praetakse rasvas või võis ümberringi helepruuniks. Lisatakse rõngasteks lõigatud sibulad, tomatipüree, jahu ja veidi hiljem liha- või aedviljaleem. Hautatakse 6 minutit, lisatakse hapukoor ja maitseained.

Vaja läheb: 400 g keeduvorsti, 2 spl. rasva või võid, 2 sibulat, 1 spl. tomatipüreed, 1 tl. jahu, 1 klaas liha- või aedviljaleent, 2 spl. hapukoort, soola, pipart, maitserohelist, 250 g makarone, vett, soola, 2 spl. võid, 3 spl. riivitud juustu.

Vorsti-hernehautis

Herneid leotatakse külmas vees üle öö, pannakse leoveega keema. Vorst lõigatakse kuubikuteks. Sibul ja porgandid hakitakse ja hautatakse rasvas, lisatakse peaaegu pehmeks keenud hernestele koos vorstikuubikutega, maitsestatakse ja keedetakse tasasel tulel, kuni herned on pehmed. Vajaduse korral lisatakse veel vett või lihaleent. Valmis toidule puistatakse hakitud petersellilehti.

Juurde sobib sibula- või tomatikaste ja peedi-, kurgi- või sibulapealsesalat.

Vaja läheb: 300 g keedu- või poolsuitsuvorsti, 2 klaasi kuivatatud herneid, 1 spl. rasva, 1 sibul, 2 porgandit, vett või lihaleent, soola, pipart või maitsetaimi, petersellilehti.

Vorsti-seenehautis

Vorst lõigatakse kuubikuteks. Rasv sulatatakse, selles praetakse hakitud sibul ja seened kergelt läbi, lisatakse jahu ja vesi või lihaleem, keedetakse 6 minutit ja maitsestatakse. Siis segatakse toidusse vorst, kuumutatakse uuesti keema ning lisatakse hapukoor. Soovi korral võib hautisse panna tükeldatud tomateid või tomatipüreed. Peale puistatakse hakitud maitserohelist.

Juurde antakse keedetud kartuleid või kartuliputru ja lehe-, kurgi- või kaalikasalatit.

Vaja läheb: 300 g keedu- või poolsuitsuvorsti, 2 spl. rasva, 1 sibul, 400 g värskeid või 250 g kupatatud seeni, 1 spl. jahu, 2 klaasi vett või lihaleent, soola, pipart või maitsetaimi, 3 spl. hapukoort, sibulapealseid või tilli ja petersellilehti.

Vorstipilaff

Keedunõu põhjal sulatatakse rasv, selles kuumutatakse hakitud sibul või porrulauk, kuid ei pruunistata. Lisatakse riis ja kuumutatakse veel veidi, raputatakse, et riis rasvaseks saaks. Valatakse juurde vesi või puljong, kuubikuteks lõigatud porgandid, tomatipüree ja vürtsikaste ning sool. Hautatakse tasasel tulel tihkelt kaanega kaetult pehmeks (20 – 25 minutit). Umbes poolel keetmisajal lisatakse kuubikuteks lõigatud vorst. Riisi hautamise ajal ei segata, vajaduse korral lisatakse veidi leent või keedetud vett. Valmis toidule puistatakse maitserohelist.

Lisandiks sobivad hapukurgid, peedi- või tomatisalat.

Vaja läheb: 1 klaas riisi, 2 spl. rasva, 2 sibulat või porrulauku, 3 klaasi vett, 300 g porgandeid või kaalikat, 1 spl. tomatipüreed või kaunpiprakonservi, 1 tl. vürtsikastet (valikuline), 300 g vorsti või viinereid, soola, pipart, maitserohelist.

Vorsti-aedviljahautis

Toidu võib valmistada toorestest (ka külmutatud) aedviljadest, konservidest või mõlemast segamini. Sibul hakitakse ja praetakse rasvas klaasjaks, lisatakse vesi, sellesse pannakse kuubikuteks lõigatud toored aedviljad ning keedetakse peaaegu pehmeks. Lisatakse samal viisil tükeldatud vorst, konservitud aedviljad ja maitseained, kuumutatakse uuesti keema ja hoitakse tasasel tulel 5 minutit. Antakse kohe lauale. Toidule puistatakse maitserohelist, soovi korral lisatakse hapukoort. Peale pannakse keedetud muna kettad või veerandid.

Vaja läheb: 300 g keedu- või poolsuitsuvorsti, 2 spl. rasva, 1 sibul või porrulauk, 300 g porgandeid, 300 g kaalikat, 300 g kapsast, 300 g kartuleid, 2 klaasi vett, soola, pipart või maitsetaimi, 3 kadakamarja või köömneid, 3 spl hapukoort (valikuline), 2 kõvaks keedetud muna, maitserohelist.

Vorsti-kartuli panniroog

Kooritud toored kartulid lõigatakse kangideks või õhukesteks viiludeks ja praetakse pannil rasvas helekollaseks. Veidi enne praadimise lõpetamist lisatakse ribadeks lõigatud sibulad ja kuumutatakse veel 5 minutit. Lisatakse tükeldatud vorst. Munad klopitakse lahti, segatakse jahu ja piimaga, maitsestatakse. Taigen valatakse kartulitele ja küpsetatakse ahjus helepruuniks või hoitakse kaanega kaetult pliidil, kuni muna on hüübinud (15 – 20 minutit).

Antakse kohe lauale, lisandiks hapukurgid või hapukapsasalat.

Vaja läheb: 500 g kartuleid, 50 g rasva, soola, 2 suurt sibulat (150 g), 150 g keedu- või poolsuitsuvorsti, 3 muna, 1 klaas piima, 3 spl. jahu, maitsetaimi, vürtsikastet, maitserohelist.


5 1 hinnang
Hinnang

Kommentaarid

Telli
Anna märku
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare