Liha lõigata kuubikuteks, pruunistada kuumas rasvas, lisada hakitud sibul ja jahu ning pruunistada ka neid kergelt. Siis lisada tomatipüree, kuum vedelik, soola ja pipart ning hautada liha pehmeks. Lõpuks lisada hapukoor ja kuumutada keemiseni. Anda lauale keedetud kartulite ja köögiviljast toorsalatiga. Kui guljaši valmistamisel kasutatakse värskeid tomateid, lisatakse need tükeldatult poolpehmele lihale. Guljaši kaste peab olema teravamaitseline, seda võib maitsestada ka köömnete ja vähese küüslauguga, mis lisatakse liha hautamisel. Niiviisi võib guljašši valmistada ka looma südamest.
Guljašši valmistatakse ka ühepajatoiduna (karjuse ühepajatoit ungaripäraselt). Seejuures võetakse antud lihakoguse kohta 800 – 1 kg kartuleid, need lõigatakse pärast koorimist kuubikuteks, lisatakse poolpehmele lihale, hautatakse koos valmis, segatakse juurde hapukoor, puistatakse üle hakitud maitserohelisega ja antakse kohe lauale.
Vaja läheb: 500 g pehmet veise-, vasika- või taist sealiha, 40 – 50 g rasva, 2 – 3 sibulat, 1.5 sl. jahu, 1 sl. tomatipastat või 3 – 4 värsket tomatit, 1/2 l vett või lihaleent, soola, punast pipart, 2 sl. hapukoort.
Guljašš (lihakaste)
Lihatükid pruunistatakse hautamisnõu põhjal kuumas rasvas. Korraga pannakse pruunistuma ainult osa lihatükke, siis jääb liha maitsvam. Kui liha on pruun, lisatakse tomatipüree, hakitud sibulad ja nii palju vett, et liha oleks pooleni kaetud. Hautatakse kaanega kaetult tasasel tulel, kuni liha on pehme. Vajaduse korral lisatakse vett või puljongit. Jahu segatakse hapukoorega või pruunistatakse väheses rasvas helekollaseks, lisatakse lihale, kuumutatakse üheskoos keema ja maitsestatakse.
Lauale antakse liha kastmes kas hautamisnõuga või kaussi tõstetult. Toidule puistatakse maitserohelist.
Lihaga koos võib hautada ka aedvilju. Sel juhul võetakse veidi rohkem vett, puhastatud aedvili (porgandid, kapsas, aedoad, nuikapsas vms.) pannakse kuubikuteks või kangideks lõigatult lihale.
Lisandiks sobivad keedetud kartulid, hautatud aedvili, kurgi- või porgandisalat.
Vaja läheb: 500 g guljašiliha, 2 spl. rasva, 2 sibulat, 1 spl. jahu, vett, 2 spl. tomatipüreed, 1 tl. vürtsikastet (valikuline), 100 g hapukoort, soola, sibulapealseid või petersellilehti, pipart või maitsetaimi.
Guljašilihast pilaff
Liha pruunistatakse kuumas rasvas, lisatakse hakitud sibul, väikesteks kuubikuteks lõigatud porgand ja tomatipüree või väikesteks tükkideks lõigatud pipar. Vesi või leem valatakse peale, maitsestatakse soola ja pipraga, segatakse juurde pestud riis või kruubid, kaetakse tihkelt kaanega ja hautatakse tasasel tulel pliidil või praeahjus pehmeks (umes 30 minutit). Kui vaja, lisatakse veidi vett või leent. Toitu pole soovitatav segada.
Lauale andmisel puistatakse peale maitseroheline. Lisandiks lehe- või kurgisalat.
Vaja läheb: 500 g guljašiliha, 50 g rasva, 1 sibul, 2 porgandit, 2 spl. tomatipüreed või 2 punast piprakauna (valikuline), 3 klaasi vett või lihaleent, soola, piart, 1 klaas riisi või odrakruupe, hakitud sibulapealseid või murulauku.
Guljašiliha aedviljadega
Liha pruunistatakse ümberringi kuumas rasvas, lisatakse ketasteks lõigatud sibulad või porrulauk. Vesi või leem valatakse peale ja maitsestatakse, hautatakse tasasel tulel 15 minutit, siis lisatakse piklikeks tükkideks lõigatud aedvili, hautatakse kaanega kaetult pehmeks. Konservitud aedviljad lisatakse siis, kui teised on peaaegu pehmed. Keeduleent võib paksendada, lisades veidi enne keetmise lõpetamist koorega segatud jahu, keedetakse veel 5 minutit. Lauale võimaluse korral samas nõus, peale puistatakse hakitud tilli ja petersellilehti.
Lisandiks tomati- või hapukurgisalat ja keedetud riis.
Toidu võib valmistada ka külmutatud aedviljast.
Vaja läheb: 500 g guljašiliha, 2 spl. rasva, 2 sibulat või porrulauku, 200 g porgandit või nuikapsast, 200 g aedube (konserv), 200 g valget peakapsast, 200 g värskeid või konservherneid, 2 piprakauna, soola, pipart, 2 klaasi vett või lihaleent, 1 spl jahu (valikuline), 3 spl. rõõska või hapukoort, tilli, petersellilehti.
Guljašiliha seentega
Liha lõigatakse veel väiksemateks tükkideks, praetakse osa rasvaga, lisatakse leem ja hautatakse tasasel tulel kaanega kaetult 30 minutit. Pehmenemise kiirendamiseks on soovitatav lisada hautamisleemele haput mahla või veini. Teise osa rasvaga hautatakse hakitud seened ja sibulad poolpehmeks, lisatakse lihale ja hautatakse üheskoos veel 10 – 15 minutit. Lisatakse hapukoor ja maitsestatakse. Lauale andmisel lisatakse hakitud maitserohelist.
Lisandiks keedetud kartulid, hapukurgid või peedisalat.
Vaja läheb: 500 g guljašiliha, 3 spl. rasva, 300 g sibulaid või porrulauku, 300 g värskeid või 200 g keedetud seeni, 1 klaas vett või lihaleent, soola, pipart, maitsetaimi, 200 g hapukoort, sibulapealseid või murulauku, 2 spl. haput mahla (valikuline).
Guljaši- või raguuliha kapsaga
Liha pruunistatakse ümberringi rasvas. Lisatakse ribadeks lõigatud sibulad, kuumutatakse klaasjaks. Valatakse peale leem või vesi ja hautatakse kaane all tasasel tulel 30 minutit, siis lisatakse lohkudeks või ribadeks lõigatud kapsad ja maitseained, hautatakse pehmeks. Kui kasutatakse kapsakonservi, siis lisatakse see peaaegu pehmele lihale, keedetakse ainult 5 minutit. Lauale andmisel lisatakse hakitud maitserohelist.
Süüakse keedetud või praetud kartulitega, salatiks hapukurgid, tomatid või peedisalat keedetud peetidest.
Vaja läheb: 500 g guljaši- või raguuliha, 2 – 3 spl. rasva, 2 sibulat, 800 g värsket kapsast (võib võtta ka värskekapsakonservi), 1 – 2 klaasi vett või lihaleent, soola, maitsetaimi, 2 tl. vürtsikastet või 1 spl. tomatipüreed (valikuline), sibulapealseid või petersellilehti.
Kommentaarid