Kui soovitakse toitu kiirelt pakkuda või kui puudub võimalus lauas istumiseks, on kohane katta selvelaud ehk Rootsi laud. See nõuab vähem ruumi ja saadakse läbi väiksema lauaga. Toitudeks sobivad peamiselt joogid võileibade ja küpsetussaadustega ning külmroad. Kuumade roogade serveerimine ja söömine on selvelauas tülikas.
Linaga kaetud lauale asetatakse sööginõud rühmadena: taldrikud liikide järgi virnas, nende kõrval noad-kahvlid vaheldumisi või liigitatult reas. Tassid ja klaasid võib asetada koos alustassiga leivataldrikule ja panna servjett alustassi ja leivataldriku vahele. Võib aga ka seada klaasid ja tassid nägusasse rühma, alustassid ning leivataldrikud eri virnadesse, teelusikad ja servjetid lauale ritta.
Samale või teisele lauale pannakse valmis toiduvaagnad koos ettetõstmisvahenditega, joogid ja maitselisandid. Kohvi- ja teelaua puhul asetatakse lähestikku joogikann, suhkrutoos, koorekann või sidrunialus. Vaagnatel või taldrikutel on võileivad, pirukad, saiad, koogid jm. Pehmed ning mahlased toidud on varustatud tõstmisvahenditega.
Külmlaud
Külmlauale pannakse kõige kättesaadavamateks leivataldrik ja maitselisandite pudelid või toosid. Madalad vaagnad asetatakse ette-, kõrgemad kausid ja jalaga vaasid tahapoole. Soovitatav on toite laual rühmitada: ühte kohta koondada salatid, teise liha-, kolmandasse kalaroad jne. Suuremal pidulaual pandagu ühe ja sama toidu vaagnaid või kausse teatud vahemaade järel. Soolased ja magusad toidud olgu eri laudadel või teine teises laua otsas. Kastmed ja teatud toidu juurde kuuluvad lisandid pandagu selle toidu lähedusse, mille juurde neid süüakse. Küllalt suurele lauale seatakse kõik toidud valmis, väiksemale pannakse esmalt vaid osa ning tuuakse hiljem lisa.
Puuviljad pannakse algusest peale lauale, kuid järeltoit (magustoit) seatakse kas eri lauale või tuuakse alles hiljem.
Kui selvelaualt soovitakse pakkuda kahe- või mitmekäigulist pidusööki, näiteks külmroogi ja seejärel kohvi või teed lisanditega, siis võib asetada kummagi käigu toidud eri lauale. Kuum jook tuuakse lauale siis, kui külmtoitude söömine on lõpetatud. Kitsama ruumi korral tühjendatakse esmalt külmlaud ja viiakse tarvitatud nõud ära, seejärel tuuakse lauale joogid ning nende lisandite jaoks vajalikud lauanõud, toiduvaagnad ja maitseained: suhkur, koor või piim, sidrun või keedis.
Külmade jookide (morss, mineraalvesi, kali) kannud paigutatakse hästi kättesaadavale, klaasid rühmitatult nende juurde.
Selvelaua ümber toole ei panda ning selle ümber istuma ei jääda. Kui ruumi jätkub, seatakse samasse tuppa või kõrvalruumidesse väikesi laudu või korraldatakse madalad riiulid söömiseks, kattes need linikutega. Kui selline võimalus puudub, siis süüakse, hoides sööginõusid käes või põlvedele pandud servjetil (mõnel juhul ka seistes). Kui koosviibimisel tantsitakse, siis olgu söögilaud teises ruumis või kaugemal eraldi nurgas, et toit ja sööginõud ei tolmuks.
Kohvi- ja teelaud
Kohvi- ja teelaua korral võetakse leivataldrik vasakusse kätte pöidla ja esimese sõrme vahele. Peopesale ja kolmele sõrmele asetatakse alustass, nii et see jääb veidi leivataldriku alla. Alustassile pannakse jooginõu ja teelusikas. Siis varustatakse end suupistete ja joogiga ning minnakse lauast eemale. Lisa soovides minnakse toidulaua juurde, hoides vajalikku lauanõu käes. Vaagnaid üldiselt toidulaualt ära ei viida.
Külmlaua puhul võetakse vasakusse kätte taldrik, sellele pannakse nuga ja kahvel ning hoitakse neid pöidlaga kinni. Varustatakse end toiduga, kuid taldrikut ei kuhjata üle. Toitu võttes lähendatakse taldrik võetava toidu vaagnale, et toitu oleks käepärane tõsta, kuid vaagnat ei puudutata.
Peoperenaine hoolitseb pidevalt laua korra eest. Tühjenenud vaagnad viiakse laualt, vajadusel tuuakse toitu ja jooke juurde.
Söömise lõpetamisel pannakse tühjad taldrikud korralikult kas samale lauale, millel enne olid puhtad nõud, või mujale määratud kohta. Üht liiki taldrikud asetatakse virna. Söögiriistade jaoks on soovitatav paigutada samale lauale sobiv vaas või kauss.
Kommentaarid