Lauakatmine

Ootamatud külalised

Ootamatult küllaminek on alati seotud teatud riskiga. Pererahvas võib olla hõivatud mõnest tööst. peab välja minema või on tal muid põhjusi külalisi mitte soovida, nii et ka lähedased sõbrad osutuvad tülikateks. Seepärast oleks õigem oma külastusest alati ette teatada. Eriti mittesoovitavad võivad ootamatud külalised olla tähtpäevadel enne kutsutud külaliste tulekut, kui kõigil kodakondseil käed on täis ettevalmistustöid. Siis tohib külastus kesta ainult lühikest aega ja õnnitlused antakse edasi mõne sõnaga. Veel parem on minna ootamatult õnnitlema järgmisel päeval pärast tähtpäeva, kui külaliste vastuvõtt möödas ja maja jälle rahulik.

Ka siis, kui tuttava juurde astutakse sisse mõne raamatu või eseme saamiseks, toimingu või otsuse jaoks nõu vajades, kestku külastus hästi lühikest aega, piirdugu asjaliku toimetuse läbiviimisega. Ainult sel korral, kui on ilmne, et külastuse üle siirast rõõmu tuntakse ja jutuajamine pikemaks kujuneb, võib külastaja kauem kohal viibida. On vaja aga peent taktitunnet, et aru saada, kuivõrd on vastuvõtt siirast rõõmust või oleneb see ainult viisakusest.

Sageli teevad ootamatud külalised vägagi palju rõõmu. Head sõbrad, kaugemal elavad ja juhuslikult jälle sõprade asulasse sattunud lähedased inimesed on alati teretulnud.

See inimene, keda külastatakse, olgu võimalikult püsivalt külalisega koos – viimast ei tohi jätta omapead igavust tundma, kadudes ise hulgaks ajaks kööki. Ootamatu külaline ei tohi olla toidu suhtes pretensioonikas, pererahvas kostitagu külalist lihtsalt ning sõbralikult, kuid võimalikult kerge vaeva ja vähese ajakuluga.

Kõige lihtsam on pakkuda lühikeseks ajaks tulnud ootamatule külalisele jooki: mahla, morssi, kohvi, teed või mõnda segatud jooki. Nende kõrvale pole alati lisandeid vajagi pakkuda, kohvi ja tee juurde võib soovi korral anda saia, kooke või küpsiseid. Soolase saia võib anda lauale võiga ja mõnede kodus leiduvate lisanditega – kohupiima, juustu, keedise või munaga. Jooki ilma lisandita või küpsistega saab pakkuda peaaegu igas kodus ka siis, kui ootamatuid külalisi ilmub terve rühm.

Kaugemalt tulnud ja kauemaks, mõnikord ööbima jäävad külalised kutsutakse lauda koos oma perega sellele söögikorrale, mille ajaks külaline on saabunud, ja edasi vastavalt sellele, kui kaua ta külas viibib. Toidusedeli võib jätta samaks, mis varem oli kavatsetud. Toiduhulka saab vajaduse korral kergesti suurendada munaroogade, liha-, kala- ja köögiviljakonservidega. Magustoidu saab kõige kergemini kombineerivad konservkompotist, küpsistest ja kohupiimast. Magustoidu asemel võib pakkuda ka mõnda jooki saiade või küpsistega.

Oluline on, et ootamatu külaline tunneks, et teda meelsasti vastu võetakse ja et ta oma ilmumisega teiste elu ning kavatsusi ei sega, vaid loomulikult ning lihtsalt teiste elurütmiga kooskõlastub.


5 1 hinnang
Hinnang

Kommentaarid

Telli
Anna märku
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare