Lauakatmine

Külmlaud

Külmlauda võib katta iseseisva lauana, andes külmroogade juurde selliseid jooke ning lisandeid, et iga maitse saab rahuldatud: morssi, kalja, mahla, mineraalvett, puuvilju.

Sageli on külmlaud mitmekäigulise pidusöögi eelastmeks, sel juhul on roogade valik ja portsjonid väikesed.

Kõige rohkem kasutatakse külmlauda koos kohvilauaga: esmalt pakutakse külmroogasid, seejärel kohvi saiade ja kondiitritoodetega.

Külmlauda võib katta nii, et laua ümber istutakse, aga ka selvelauana. Hiljem serveeritava kuuma joogi nõud on esialgu serveerimislaual, muidu koormavad nad tarbetult söögilauda.

Külmroogade lauale asetamiseks on mitu võimalust.

1. Iga külmroog asetatakse eri vaagnale või kaussi. Selleks, et toitud oleksid kõigile lauas istujaile kättesaadavad, kasutatakse väikesi vaagnaid ja kausikesi. Pikemale lauale pannakse väikeste vahemaade järel (umbes Iga 8 – 12 inimese kohta) sama roa vaagen. Vaagnad täidetakse mõõdukalt, servad jäetakse puhtaks, kaunistus asetatakse vaagna keskele, ühte või mõlemasse otsa. Kaussidel olgu kaunistustoiduained rühmana ühes servas või toidu peal keskel.

2. Külmroad paigutatakse suurematele vaagnatele rühmitatult või reastatult, igal vaagnal mitu liiki suupisteid. Nii asetatakse ühele vaagnale lihatooted: sink, vorst, seapraad, rostbiif, rulaad õhukesteks viiludeks lõigatult ja keedetud porgandite, herneste, aedubade ning maitserohelisega kaunistatult. Teisele suurele vaagnale võib seada kana-, kalkuni- ja vasikalihaviilud ning nende juurde marineeritud õunu, ploome või segapuuvilju. Kalatooted, mis teistele toiduainetele liiga tugevat maitset annaksid, näiteks heeringas ja kilu, on soovitatav asetada kas omaette väikesele vaagnale või panna heeringas tükeldatult, kilu rulli- või kokkukeeratult kõvaks keedetud muna lõikudele, kartuli- või peediviiludele ning reastada sellised suupisted suurele vaagnale vaheldumisi teiste kalatoitudega. Samale vaagnale paigutatakse veel naturaalset kalakonservi (skumbria, tuunikala, lõhe jt.), kalakotlette, -frikadelle, -leiba, keedetud või praetud kala. Kui on saada salatilehti, siis on nägus paigutada vaagnale terveid lehti ning asetada kalatoidud nendele nii, et lehtede ääred paistma jäävad. Värvierksuse tõstmiseks paigutatakse vaagna keskele või servale koos koorega lõigatud kurgi-, tomati- ja redisviile ning terveid või mitmel viisil lõigatud väikesi rediseid.

Salatid, näiteks seened, kurgid, paradiisiõunad, kaunpipar ja segasalatid, antakse lauale mitmeosalises salatinõus või väiksemates kaussides. Selliseid segasalateid, mis üksteise maitset ei riku, näiteks kartuli-, peedi-, porgandi- ja rohelise sibula salateid, võib seada erivärviliste triipude või sektoritena madalamasse laiemasse kaussi, kus nad värvirõõmsalt mõjuvad. Selleks, et nende värvid mõjule pääseksid, segatakse nad vaid vähese kastmega või jäetakse hoopis kastmeta. Tugeva erilise maitsega salateid (heeringa-, singi-, krabisalat jt.) pandagu kokku ettevaatlikult, arvestades maitsete sobivust.

Tikusuupisted juustust, vorstist, singist, kilu- ja heeringarullidest, kala- ja lihafrikadellidest on väga dekoratiivsed, eriti kui tikud on erksavärvilised ja huvitava kujuga. Tikusuupisteid võib paigutada lauale eri vaagnatel või suurele vaagnale koos teiste sobivate toitudega reastatult või rühmitatult.

Kui toiduaineid on vähe, siis võib külmlaua moodustada rikkaliku kattega võileibadest või taldrikutele valmis seatud mitmesugustest külmroogadest koosnevast sekserist, mida valmistatakse täpselt nii palju portsjoneid, kui on inimesi.

Külmroogade maitsestamiseks olgu laual vürtse ja maitselisandeid nagu sool, pipar, sinep, äädikas, riivitud mädarõigas, hakitud maitseroheline.

Kastmeid on soovitatav segada toitudega vaid vähe, sest kastmete suhtes on paljude inimeste maitsed erinevad. Õigem on panna lauale valikuks mitmesuguseid kastmeid väikestes kaussides või kannudes. Sobivad kastmed on näiteks hapukoorekaste mädarõikaga, majoneesikaste tilli, peterselli, marineeritud seente, hapukurkide ja teiste lisanditega. Majoneesile võib seejuures lisada ka rõõska või hapukoort, piima, kohupiima. Lihatoitude juure on kohased vürtsikastmed: jahimehe-, kaunpipra, tomati-, soja- jm. kastmed.

Laud peab kuni peo lõpuni ilus ja korralik olema. Selleks viiakse tühjad või tühjenevad vaagnad aeg-ajalt laualt, üheliigilised veel alles olevad toidud koondatakse korralikult ja puhtalt kokku. Ülearused taldrikud, tühjad pudelid ja laudlinale pudenenud toiduraasud koristatakse, tuhatoosid tühjendatakse.

Kui külmlauale järgneb teisi roogi või kohvilaud, siis viiakse enne teiste toitude lauale toomist kõik külmroogade söömiseks tarvitatud nõud ning toiduvaagnad laualt, toidujäätmed pühitakse harja või servjetiga ja laud tehakse täiesti puhtaks.


5 1 hinnang
Hinnang

Kommentaarid

Telli
Anna märku
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare