Lihatoidud

Guljašš

Guljašš on liha- ja köögiviljapõhine roog, mis on pärit Ungarist. See on tuntud oma rikkaliku maitse ja aroomi poolest, mis saavutatakse erinevate vürtside ja maitseainete kasutamisega. Guljašši valmistamiseks kasutatakse tavaliselt veiseliha, kuid võib kasutada ka teisi lihasorte nagu sealiha, lambaliha või linnuliha.

Selle roa ajalugu ulatub tagasi keskaega, kui see oli peamiselt lihtne roog, mida valmistasid Ungari karjased. Tänapäeval on guljašš muutunud palju keerukamaks ja mitmekesisemaks, kuid selle juured on endiselt lihtsas talupojaköögis.

Guljašši valmistamine algab tavaliselt liha pruunistamisega, millele järgneb köögiviljade ja maitseainete lisamine. Seejärel lisatakse vedelik, tavaliselt vesi või puljong, ja roog hautatakse madalal kuumusel mitu tundi.

Kartuli ja porgandiga hautatud guljašš.

Guljašš (üldine retsept):

Liha lõigata kuubikuteks, pruunistada kuumas rasvas, lisada hakitud sibul ja jahu ning pruunistada ka neid kergelt. Siis lisada tomatipüree, kuum vedelik, soola ja pipart ning hautada liha pehmeks. Lõpuks lisada hapukoor ja kuumutada keemiseni. Anda lauale keedetud kartulite ja köögiviljast toorsalatiga. Kui guljašši valmistamisel kasutatakse värskeid tomateid, lisatakse need tükeldatult poolpehmele lihale. Guljašši kaste peab olema teravamaitseline, seda võib maitsestada ka köömnete ja vähese küüslauguga, mis lisatakse liha hautamisel. Niiviisi võib guljašši valmistada ka looma südamest.

Vaja läheb: 500 g pehmet veise-, vasika- või taist sealiha, 40 – 50 g rasva, 2 – 3 sibulat, 1.5 sl. jahu, 1 sl. tomatipastat või 3 – 4 värsket tomatit, 1/2 l vett või lihaleent, soola, punast pipart, 2 sl. hapukoort.

Karjuse ühepajatoit (guljašš hautatud koos kartuliga)

Guljašši valmistatakse ka ühepajatoiduna (karjuse ühepajatoit ungaripäraselt). Seejuures võetakse antud lihakoguse kohta 800 – 1 kg kartuleid, need lõigatakse pärast koorimist kuubikuteks, lisatakse poolpehmele lihale, hautatakse koos valmis, segatakse juurde hapukoor, puistatakse üle hakitud maitserohelisega ja antakse kohe lauale.

Guljaši kaste.

Guljašš (eestipärasem lihakaste) retsept:

Lihatükid pruunistatakse hautamisnõu põhjal kuumas rasvas. Korraga pannakse pruunistuma ainult osa lihatükke, siis jääb liha maitsvam. Kui liha on pruun, lisatakse tomatipüree, hakitud sibulad ja nii palju vett, et liha oleks pooleni kaetud. Hautatakse kaanega kaetult tasasel tulel, kuni liha on pehme. Vajaduse korral lisatakse vett või puljongit. Jahu segatakse hapukoorega või pruunistatakse väheses rasvas helekollaseks, lisatakse lihale, kuumutatakse üheskoos keema ja maitsestatakse.

Lauale antakse liha kastmes kas hautamisnõuga või kaussi tõstetult. Süüakse koos kartulite ja toorsalatiga. Toidule puistatakse maitserohelist.

Lihaga koos võib hautada ka aedvilju. Sel juhul võetakse veidi rohkem vett, puhastatud aedvili (porgandid, kapsas, aedoad, nuikapsas vms.) pannakse kuubikuteks või kangideks lõigatult lihale.

Lisandiks sobivad keedetud kartulid, hautatud aedvili, kurgi- või porgandisalat.

Vaja läheb: 500 g guljašiliha, 2 spl. rasva, 2 sibulat, 1 spl. jahu, vett, 2 spl. tomatipüreed, 1 tl. vürtsikastet (valikuline), 100 g hapukoort, soola, sibulapealseid või petersellilehti, pipart või maitsetaimi.

Guljašš kastmega.

Kuidas valmistada guljašši samm-sammult?

Guljašši valmistamine võib tunduda keeruline, kuid tegelikult on see üsna lihtne, kui järgida mõningaid põhilisi samme. Alljärgnevalt on toodud samm-sammuline juhend.

Liha ettevalmistamine

Alustage liha ettevalmistamisest: puhastage see ja lõigake ühtlasteks tükkideks. Seejärel pruunistage liha pannil, et sulgeda selle mahlad ja anda roale sügavam maitse.

Köögiviljade ja maitseainete lisamine

Pärast liha pruunistamist lisage hakitud sibul ja küüslauk. Praadige neid mõni minut, kuni köögiviljad on pehmenenud ja maitseained on segunenud lihaga.

Vedeliku lisamine

Seejärel lisage vedelik, tavaliselt vesi või puljong. Kogus sõltub sellest, kui paks või vedel te soovite, et teie guljašš oleks.

Hautamine

Kata pann kaanega ja hauta rooga madalal kuumusel vähemalt 2–3 tundi. Mida kauem hautate, seda pehmem ja maitsvam liha muutub.

Maitsestamine ja serveerimine

Enne serveerimist kontrollige maitsestust ja lisage vajadusel soola või pipart. Serveerige guljašši koos leiva, kartulite või riisiga. Mõned inimesed armastavad guljašši süüa ka makaronidega.

Guljašš koos makaronidega.

Guljašš aedviljadega

Liha pruunistatakse ümberringi kuumas rasvas, lisatakse ketasteks lõigatud sibulad või porrulauk. Vesi või leem valatakse peale ja maitsestatakse, hautatakse tasasel tulel 15 minutit, siis lisatakse piklikeks tükkideks lõigatud aedvili, hautatakse kaanega kaetult pehmeks. Konservitud aedviljad lisatakse siis, kui teised on peaaegu pehmed. Keeduleent võib paksendada, lisades veidi enne keetmise lõpetamist koorega segatud jahu, keedetakse veel 5 minutit. Lauale võimaluse korral samas nõus, peale puistatakse hakitud tilli ja petersellilehti.

Lisandiks tomati- või hapukurgisalat ja keedetud riis.

Toidu võib valmistada ka külmutatud aedviljast.

Vaja läheb: 500 g guljašiliha, 2 spl. rasva, 2 sibulat või porrulauku, 200 g porgandit või nuikapsast, 200 g aedube (konserv), 200 g valget peakapsast, 200 g värskeid või konservherneid, 2 piprakauna, soola, pipart, 2 klaasi vett või lihaleent, 1 spl jahu (valikuline), 3 spl. rõõska või hapukoort, tilli, petersellilehti.

Ungaripärane guljašš hautatud aedviljadega.

Guljašš seentega

Liha lõigatakse veel väiksemateks tükkideks, praetakse osa rasvaga, lisatakse leem ja hautatakse tasasel tulel kaanega kaetult 30 minutit. Pehmenemise kiirendamiseks on soovitatav lisada hautamisleemele haput mahla või veini. Teise osa rasvaga hautatakse hakitud seened ja sibulad poolpehmeks, lisatakse lihale ja hautatakse üheskoos veel 10 – 15 minutit. Lisatakse hapukoor ja maitsestatakse. Lauale andmisel lisatakse hakitud maitserohelist.

Lisandiks keedetud kartulid, hapukurgid või peedisalat.

Vaja läheb: 500 g guljašiliha, 3 spl. rasva, 300 g sibulaid või porrulauku, 300 g värskeid või 200 g keedetud seeni, 1 klaas vett või lihaleent, soola, pipart, maitsetaimi, 200 g hapukoort, sibulapealseid või murulauku, 2 spl. haput mahla (valikuline).

Seentega valmistatud guljašš kausis.

Guljaši- või raguuliha kapsaga

Liha pruunistatakse ümberringi rasvas. Lisatakse ribadeks lõigatud sibulad, kuumutatakse klaasjaks. Valatakse peale leem või vesi ja hautatakse kaane all tasasel tulel 30 minutit, siis lisatakse lohkudeks või ribadeks lõigatud kapsad ja maitseained, hautatakse pehmeks. Kui kasutatakse kapsakonservi, siis lisatakse see peaaegu pehmele lihale, keedetakse ainult 5 minutit. Lauale andmisel lisatakse hakitud maitserohelist.

Süüakse keedetud või praetud kartulitega, salatiks hapukurgid, tomatid või peedisalat keedetud peetidest.

Vaja läheb: 500 g guljaši- või raguuliha, 2 – 3 spl. rasva, 2 sibulat, 800 g värsket kapsast (võib võtta ka värskekapsakonservi), 1 – 2 klaasi vett või lihaleent, soola, maitsetaimi, 2 tl. vürtsikastet või 1 spl. tomatipüreed (valikuline), sibulapealseid või petersellilehti.

Guljašilihast pilaff

Liha pruunistatakse kuumas rasvas, lisatakse hakitud sibul, väikesteks kuubikuteks lõigatud porgand ja tomatipüree või väikesteks tükkideks lõigatud pipar. Vesi või leem valatakse peale, maitsestatakse soola ja pipraga, segatakse juurde pestud riis või kruubid, kaetakse tihkelt kaanega ja hautatakse tasasel tulel pliidil või praeahjus pehmeks (umes 30 minutit). Kui vaja, lisatakse veidi vett või leent. Toitu pole soovitatav segada.

Lauale andmisel puistatakse peale maitseroheline. Lisandiks lehe- või kurgisalat.

Vaja läheb: 500 g guljašiliha, 50 g rasva, 1 sibul, 2 porgandit, 2 spl. tomatipüreed või 2 punast piprakauna (valikuline), 3 klaasi vett või lihaleent, soola, piart, 1 klaas riisi või odrakruupe, hakitud sibulapealseid või murulauku.

Guljašš porgandiga kausis.

Kuidas valida parim liha guljašši jaoks?

Liha valik on guljašši valmistamisel üks olulisemaid aspekte. Kvaliteetne liha aitab kaasa roa maitseomadustele ja tekstuurile.

Veiseliha

Veiseliha on kõige tavalisem valik guljašši jaoks. Eelistada võiks veiseliha osi, mis on veidi rasvasemad ja seetõttu ka mahlakamad, näiteks veiseabr või -kints.

Sealiha ja muud lihasordid

Kuigi veiseliha on kõige tavalisem, võib guljašši valmistada ka sealiha, lambaliha või linnulihaga. Igal lihasordil on oma unikaalsed maitseomadused, mis võivad roale erineva nüansi anda.

Liha kvaliteet

Liha kvaliteet on oluline. Eelistada võiks mahedat või vähemalt kvaliteetset, hea päritoluga liha. See tagab, et roog ei sisalda ebavajalikke lisaaineid või hormoone.

Liha ettevalmistamine

Enne liha kasutamist tuleks see korralikult puhastada ja lõigata ühtlasteks tükkideks. See tagab, et liha küpseb ühtlaselt ja imab endasse rohkem maitseaineid.

Liha kogus

Liha kogus sõltub sellest, kui palju inimesi on plaanis toita ja kui liharikas roog peaks olema. Üldjuhul arvestatakse umbes 200–300 grammi liha inimese kohta.

Veiseguljašš hautamisnõus hapukoore ja maitserohelisega.

Millised vürtsid ja maitseained sobivad guljašši jaoks?

Vürtside ja maitseainete valik on guljašši puhul samuti oluline, kuna need annavad roale iseloomuliku maitse ja aroomi.

Küüslauk ja sibul

Küüslauk ja sibul on samuti olulised koostisosad, mis lisavad roale sügavust ja keerukust. Neid tuleks kasutada mõõdukalt, et mitte üle varjutada teisi maitseid.

Loorberileht ja tüümian

Loorberileht ja tüümian lisavad roale vürtsikust ja aroomi. Need maitseained sobivad hästi liha ja köögiviljadega, muutes roa veelgi maitsvamaks.

Must pipar ja sool

Must pipar ja sool on guljašši põhilised maitsestajad. Neid tuleks lisada maitse järgi, kuid arvestada, et liiga palju soola või pipart võib roa maitse tasakaalust välja viia.

Muud maitseained

Lisaks eelpool nimetatud maitseainetele võib guljašši maitsestada ka teiste vürtside ja ürtidega, näiteks köömned, koriander või isegi natuke tšillit, kui soovite roale lisada teravust.

Slovakkia guljašš kausis.

Millised on levinumad guljašši variatsioonid?

Guljašš on roog, millel on palju erinevaid variatsioone. Kuigi traditsiooniline Ungari guljašš on kõige tuntum, on olemas ka teisi versioone, mis on kohandatud erinevate kultuuride ja maitse-eelistuste järgi.

Tšehhi guljašš

Tšehhi guljašš erineb Ungari versioonist peamiselt selle poolest, et see sisaldab rohkem sibulat ja natukene paprikat. Samuti võib see sisaldada õlut, mis annab roale erilise maitse.

Austria guljašš

Austria guljašš on tavaliselt paksem ja rikkalikum, sisaldades sageli ka kartuleid ja erinevaid köögivilju. See versioon on populaarne eriti Viinis ja teistes Austria linnades.

Poola guljašš

Poola guljašš on tuntud oma rikkalike maitseainete ja vürtside poolest, sealhulgas suurtes kogustes küüslauku ja sibulat. See versioon on tavaliselt ka liharikkam.

Slovakkia guljašš

Slovaki guljašš on tavaliselt lihtsam ja vähem vürtsikas kui teised versioonid. See sisaldab sageli ka seeni ja muid kohalikke köögivilju.

Eesti guljašš

Eestis on guljašš samuti populaarne roog, kuid siin on see sageli kohandatud kohalike maitse-eelistuste ja saadaolevate koostisosade järgi. Näiteks võib Eesti versioon sisaldada sealiha ja kodumaiseid köögivilju nagu porgand ja kaalikas.

Guljašš kastmega.

Kuidas serveerida guljašši?

Guljašši serveerimine võib olla sama oluline kui selle valmistamine. Õige serveerimisviis aitab esile tuua roa maitseid ja muudab söömise nauditavamaks.

Traditsiooniline serveerimine

Traditsiooniliselt serveeritakse guljašši koos leiva või kuklitega. Leib aitab imada endasse roa mahlad ja muudab söömise eriti nauditavaks.

Kartulid ja riis

Teine populaarne serveerimisviis on guljašši kõrvale pakkuda kartuleid või riisi. Need lisandid aitavad tasakaalustada roa rikkalikku maitset ja muudavad selle toitvamaks.

Köögiviljad

Köögiviljad nagu aurutatud brokoli, lillkapsas või isegi värske salat võivad olla suurepärased lisandid, mis lisavad roale värskust ja erinevaid tekstuure.

Järelroad

Guljašš on üsna rikkalik roog, seega võiks järelroog olla kergem. Näiteks võib pakkuda värskeid puuvilju või kergeid magustoite nagu jogurt või sorbett.

Joogid

Guljašši kõrvale sobivad hästi erinevad joogid. Kui eelistate alkoholi, siis punane vein või isegi õlu võivad olla head valikud. Alkoholivabade variantide puhul sobivad hästi vesi, tee või värskendavad mahlajoogid.

Saksapärane guljašš serveeritud kartulite, porgandite ja õllega

Kuidas guljašši säilitada ja soojendada?

Guljašš on üks neist roogadest, mis muutuvad ajaga ainult paremaks. Siin on mõned näpunäited, kuidas seda säilitada ja pärast soojendada.

Jahutamine ja pakendamine

Enne guljašši säilitamist tuleks see korralikult jahutada. Seejärel võib selle panna õhukindlasse anumasse ja hoida külmkapis.

Külmutamine

Guljašš sobib hästi ka külmutamiseks. Selleks tuleks roog panna sobivasse anumasse, jättes veidi ruumi laienemiseks, ja seejärel külmutada.

Soojendamine

Järgmisel päeval või pärast sulatamist võib guljašši uuesti soojendada. Soojendamisel võib lisada veidi vett või puljongit, et roog ei muutuks liiga paksuks.

Uued road

Guljašši jääke võib kasutada ka uute roogade valmistamiseks. Näiteks võib selle lisada suppidele, pastadele või isegi pitsale.

Kõlblikkusaeg

Külmkapis säilitatud guljašš säilib tavaliselt 3–4 päeva, külmutatult aga kuni mitu kuud. Oluline on jälgida roa välimust ja lõhna, et veenduda selle kõlblikkuses.

Ungaripärane guljašš kartulite ja paprikaga.

Millised on levinumad vead guljašši valmistamisel?

Isegi kogenud kokkadel võib guljašši valmistamisel ette tulla vigu. Siin on mõned levinumad probleemid ja nende lahendused.

Liiga palju vett

Üks levinumaid vigu on liiga palju vee lisamine, mis muudab roa liiga vedelaks. Selle vältimiseks lisage vedelikku järk-järgult ja vajadusel saate alati rohkem lisada.

Ebapiisav maitsestamine

Teine tavaline viga on ebapiisav maitsestamine. Guljašš vajab piisavalt soola, pipart ja muid maitseaineid, et saavutada rikkalik ja sügav maitse.

Liiga lühike hautamisaeg

Guljašši peab hautama piisavalt kaua, et liha muutuks pehmeks ja maitseained seguneksid korralikult. Liiga lühike hautamisaeg võib jätta roa maitsetuks ja liha kõvaks.

Vale liha valik

Vale liha valik võib muuta roa vähem maitsvaks ja tekstuurilt ebaühtlaseks. Eelistada tuleks kvaliteetset, veidi rasvasemat liha.

Liiga palju maitseaineid

Kuigi guljašš vajab palju maitseaineid, võib liiga palju neid roa maitse tasakaalust välja viia. Oluline on leida õige tasakaal erinevate maitseainete vahel.

Loomalihaguljašš seentega.

Kuidas kohandada guljašši erinevatele dieetidele ja eelistustele?

Guljašš on üsna paindlik roog, mida saab kohandada vastavalt erinevatele dieetidele ja maitse-eelistustele. Siin on mõned soovitused.

Taimetoitlastele ja veganitele

Guljašši saab valmistada ka taimetoidu- või veganiversioonina, asendades liha seente, tofu või muude taimsete valguallikatega. Maitseainete osas võib jääda traditsioonilise retsepti juurde.

Gluteenivaba versioon

Gluteenivaba guljašši valmistamiseks tuleks vältida nisujahu või muid gluteeni sisaldavaid koostisosi. Vedelikuna võib kasutada gluteenivaba puljongit.

Madala süsivesikusisaldusega versioon

Keto-dieeti järgivad inimesed võivad valmistada madala süsivesikusisaldusega guljašši, jättes välja kartulid ja muud kõrge süsivesikusisaldusega koostisosad. Lisaks võib kasutada rohkem rasvast liha ja vähem köögivilju.

Lastele

Lastega peredes võib guljašši maitsestada vähem vürtsikalt ja lisada rohkem köögivilju. Samuti võib liha lõigata väiksemateks tükkideks, et see oleks lastele kergem süüa.

Eri kultuuride eelistused

Guljašši saab kohandada ka erinevate kultuuriliste eelistuste järgi, lisades roale iseloomulikke maitseaineid või koostisosi. Näiteks Aasia versioonis võib kasutada ingverit ja sojakastet, Lõuna-Ameerika versioonis aga koriandrit ja tšillit.

Vasikalihast valmistatud guljašš.

Millised on guljašši tervislikud aspektid?

Guljašš ei ole mitte ainult maitsev, vaid ka toitev roog. Siiski on oluline teada selle tervislikke aspekte.

Valgusisaldus

Liha on suurepärane valguallikas, mis aitab kaasa lihaste kasvule ja remondile. Seetõttu on guljašš hea valik eriti füüsiliselt aktiivsetele inimestele.

Vitamiinid ja mineraalid

Köögiviljad nagu paprika ja sibul sisaldavad palju vitamiine ja mineraale, sealhulgas C-vitamiini ja folaati. Need aitavad tugevdada immuunsüsteemi ja parandada üldist tervist.

Rasvasisaldus

Guljašš võib olla ka üsna rasvane, eriti kui kasutada rasvasemat liha või lisada rohkem õli. Kui soovite vähendada roa rasvasisaldust, valige lahjem liha ja kasutage vähem õli.

Soolasisaldus

Guljašš võib olla ka üsna soolane, eriti kui kasutada valmis puljongit. Kui soovite vähendada soolasisaldust, kasutage vähem soola ja valige madala naatriumisisaldusega puljong.

Kalorid

Kuigi guljašš on toitev, võib see olla ka kaloririkas. Kui jälgite oma kaloritarbimist, pidage seda silmas ja vajadusel kohandage roa koostisosi.

Iiripärane loomalihaguljašš.

Kokkuvõte ja lõppsõna

Guljašš on mitmekülgne ja maitsev roog, mis sobib nii argi- kui ka pidupäevadeks. Selle valmistamine võib tunduda keeruline, kuid tegelikult on see üsna lihtne, kui järgida mõningaid põhilisi samme ja nõuandeid. Oluline on valida kvaliteetsed koostisosad, pöörata tähelepanu maitsestamisele ja kohandada roog vastavalt oma dieetidele ja eelistustele. Ükskõik, kas olete guljašši valmistamises algaja või kogenud kokk, loodame, et see artikkel aitab teil valmistada maitsvat ja toitvat rooga, mis rõõmustab kõiki sööjaid.


3.8 5 hinnangut
Hinnang

Kommentaarid

Telli
Anna märku
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare