Lauakatmine

Lauakatmine ja toidu serveerimine

Kaunilt ja otstarbekalt kaetud laud mõjub isuäratavalt, soodustab toidu seedimist ning omastatavust, tekitab mõnutunnet.

Söögiruum olgu puhas ja hästi õhutatud, soovitatav on kergelt tuulutada veel otse enne söömist.

Külalisi oodates olgu pidulaud enne külaliste saabumist kaetud või hoolikalt ette valmistatud. kohti katta vähemalt nii palju, kui on kindlasti oodatavaid külalisi, kuid ka ootamatult ilmuda võivate külaliste jaoks võib katta varuks ühe või paar kohta. Iga lauasistuja jaoks arvestada 50 – 65 cm ruumi.

Laudlina

Klaasiga või plastmassiga kaetud lauda pole vaja linaga katta. Puupinnaga laud katta igapäevaseks söömiseks ühevärvilise plastikaatkattega, mis kaitseb lauda plekkide ja kriimustuste eest ning väldib sööginõude kolinat. Peolaua puhul valitakse serviisiga hästi sobiv lina. Laudlina alla panna tundliku, vett kartva laua katmisel pehmest riidest, vahariidest või plastikaadist täpselt laua suurune aluskate. Ilusal ja vastupidaval laual võib suure, lauda üleni katva lina asemel kasutada väikesi, lauapinda vaid osaliselt katvaid valgeid või värvilisi linakesi või linikuid.

Laudlina või linikud peavad olema siledad, puhtad ja korralikult lauale pandud. Pärast sööki pesta vahariie ja plastikaatkate sooja seebiveega puhtaks, loputada ja kuivatada puhta rätikuga. Laudlina panna kokku täpselt triikimisjoonte järgi.

Suurätikud

Sõrmede ja huulte pühkimiseks olgu laual riidest või paberist suurätikud. Iga suurätik pannakse piklikult või kolmnurkselt kokku leiva-, prae- või külmroataldrikule või taldrikute kõrvale. Paberist suurätikuid tuleks varuda igaühe jaoks rohkem kui üks. Varu-suurätikuid võib asetada ka klaasi või sellekohasesse hoidjasse, mis paigutatakse kõigile kättesaadavalt lauale.

Sööginõud

Sööginõud olgu terved ja puhtad. Pikemat aega kasutamata seisnud nõud pesta, hiljuti kasutusel olnud nõud pühkida puhta rätikuga üle. Klaasid poleerida läikivaks, kahvlitel pühkida harude vahed.

Iga koha keskkohta asetada põhitaldrik (külmroa- või praetaldrik), sellest vasakule leivataldrik, puust või plastmassist plaadike. Leivaaluse puudumisel võib leiva asetada taldrikust vasakule pandud suurätikule või taldriku servale. Salatikausike asetseb samuti vasakul, kuid veidi kaugemal leivataldrikust. Mitmeroalise pidusöögi korral asetatakse külmroataldrik praetaldriku peale. Taldriku kõrvale ja taha panna vajalikud noad, kahvlid ja lusikad. Kõik lauanõud moodustagu laua otsast vaadates sirge rea ja olgu lauaservast 1 – 2 cm eemal, kuid mitte liiga kaugel. Istekohtade vahed olgu ühtlased. Kui lauakatmisel kasutatakse mitmesuguseid nõusid, siis rühmitada erivärvilised nii, et laud jätaks kauni mulje.

Kahvli võib panna põhitaldrikust vasakule ja noa paremale, seejuures olgu noatera taldriku poole. Võib aga panna ka mõlemad taldrikust paremale poole; kahvel olgu siis taldrikule lähemal ja nuga kaugemal, noatera kahvli poole. Kui lauale pannakse korraga mitu paari nuge ja kahvleid, siis olgu kahvlid vasakul, noad paremal pool ja varem kasutatavad taldrikust kaugemal. Kalatoitude söömiseks kasutatakse kas ühte kahvlit ja leivatükikest või kahte kahvlit, mis asetatakse teine teisele poole taldrikut, või erilist kalanuga ja -kahvlit, mille asetus on samasugune nagu tavalistel nugadel-kahvlitel.

Supilusika võib asetada taldriku taha või noa kõrvale, taldrikust paremale. Magustoidulusikas paigutada taldriku taha, lähemale kui supilusikas. Käepidemed olgu suunatud paremale.

Jooginõud

Külma joogi jaoks panna lauale klaas või kruus ilma alustassita. See asetada põhitaldriku taha paremale poole või keskele. Kui süüakse ainult putru joogiga, siis võib jooginõu asetada ka vasakule poole, kuid noa ja kahvliga söödavate toitude, samuti võileibade korral on paremale paigutatud klaas käepärasem. Alkohoolsete jookide jaoks panna klaasid taldriku taha paremale poole rühmiti: napsiklaas olgu kõige parempoolsem, selle kõrval veiniklaas ja kõige vasakpoolsem mahla-, limonaadi- või õlleklaas. Kohvi-, tee- ja kakaoklaasi või -tassi alla paigutatakse alustass ja sellele teelusikas. Tassisang ja teelusikavars n suunatud paremale. Jooki valatagu klaasi või tassi alati 1- 2 cm äärest allapoole.

Lauda ei tohi söögi- ja jooginõudega üle koormata. Mitmeroaliste söögikordade puhul jätta osa nõusid ja roogasid lauale panemata ja kasutada nende paigutamiseks serveerimislauda või puhvetkappi.

Sööginõud asetada lauale otstarbekalt ja käepäraselt. Kuumade nõude ja kannude alla panna vastavad alused või taldrikud, et lauapind kuumuse tõttu ei kannataks. Lauakatmisel panna lauale valmis kõik vajalik. Toidu maitsestamiseks olgu laual sool, sinep ja pipar toosides ning äädikas või sidrunimahl väikestes pudelites. Maitseainete toosid ja teised lauale valmispandud sööginõud olgu korralikult (mitte liiga ääreni!) täidetud ja vajalike tõstmisabinõudega varustatud.

Toitude asetus

Toidud asetada vaagnale, kaussi või taldrikule puhtalt, nägusalt ja isuäratavalt. Vaagna äär olgu toidust vaba ja täiesti puhas. Toit olgu valmistatud ja asetatud nii korralikult ja ilusasti, et teda eriliselt kaunistada pole vaja. Toidule või vaagna servale panna mõnda lisandit, mis toidu maitset või välimust tõstab ja põhitoiduga hästi sobib: liha- ja kalaroogadele peterselli- või tillilehti, tomatilõike, rediseid ja lehtsalatit; külmroogadele keedetud muna ja kurgilõike, maitserohelist; magusroogadele keedist, kompotti, tooreid marju, hakitud pähkleid, küpsiseid ja šokolaadi. Kui ühele vaagnale asetatakse mitut liiki toite (liha, kartulid, muud köögiviljad), siis paigutada põhitoit keskele või kõige kättesaadavamale kohale, teised toidud rühmiti. Eri värvuse ja tugeva maitsega lisandid (peedid, sibulapealsed, mädarõigas, hapukapsad) anda lauale eraldi nõus, et nad ei puutuks kokku teiste toitudega. Kuumad salatid kuumade toitude juurde, samuti kuumad lisandid külmroogade kõrvale anda lauale eraldi vaagnatel. Ühele vaagnale panna ainult omavahel sobivaid toite, mida koos süüakse. Toidu kaunistamiseks ei tohi kasutada mittesöödavaid lisandeid.

Kõigi lauale antavate toitude juures olgu tõstmise jaoks vastavad vahendid. Soovitatav on kasutada erilisi, ainult selleks otstarbeks mõeldud riistu: võinuga, salatilusikat ja -kahvlit, magusroalusikat või -kulpi, kastmelusikat, külmroakahvlit jne. Spetsiaalsete tõstmisvahendite puudumisel kasutada tavalisi söögiriistu. Mõnede roogade juurde tuleb panna kaks vahendit, näiteks kuuma prae vaagnale lusikas ja kahvel.

Lauakaunistused

Laud kaunistada värskete lillede või okstega. Need paigutada sobivatesse vaasidesse ja asetada nii, et nad ei segaks lauasistujaid ega takistaks vestlust. Kaua värskena säilivaid oksi ja lilli, näiteks kuuseoksi ja pohlavarsi võib asetada lahtiselt lauale. Vastavalt sündmuse pidulikkusele võib laua kaunistamiseks kasutada ka küünlaid, õunu, joonistatud nimekaarte ja muud.

Külmroad

Külmroad võib laua katmisel panna lauale valmis. Lauda toitudega mitte üle kuhjata, vaid varud jätta kõrvalruumi ja tuua vajaduse järgi lisa. Külmalaule võib kastmeid anda eraldi kastmekannudes, nii et toite saab mahlasemaks teha ja maitset mitmekesistada. Tühjenenud vaagnad viia laualt ära. Pooltühjadelt, näotuks muutunud vaagnatelt tõsta toit kokku ühele vaagnale ja korraldada kaunilt. Konservid anda lauale väikesele vaagnale või kaussi tõstetult. Eriti nägusalt karpi pandud konserv (anšoovised, heeringalõigud) võib panna lauale koos karbiga; sel juhul eemaldada karbikaas täielikult, karp asetada alustaldrikule. Kõik külmroad viimistleda ja panna lauale otse enne lauda minekut, et nad ei kuivaks.

Supid

Supi lauale andmisel tirinas või supikausis paigutada supitaldrikud serveerimislauale või perenaise ette tema praetaldrikule virna, puhas kulp asetada käepäraselt lauale. Taldrikutesse tõstetud supi viib lauasistujatele serveerija või ulatatakse supitaldrikud käest kätte. Puljongit ja püreesuppe võib lauale anda ka suurtes tassides. Sel juhul kasutatakse vastavalt tassi suurusele tee- või väikest supilusikat (dessertlusikat), mille võib asetada lauale või alustassile. Sööklas asetatakse supitaldrik alustaldrikule ja antakse lauale koos sellega. Supi maitsestamiseks olgu laual peale soola, pipra ja sinepi ka hakitud maitseroheline. Pärast supi söömist viiakse laualt ära kasutatud taldrikud koos lusikatega ja lisandid, mida kasutatakse ainult supi kõrvale.

Kuumad põhiroad

Kuuma prae, kala- või köögiviljaroa söömiseks kasutatakse suuri praetaldrikuid. Soojendatud praetaldrikud asetatakse alustaldriku (kohamääramistaldriku) peale. Väikesi kuumroaportsjoneid või suupisteid võib süüa ka desserttaldrikult. Kastmekannu ja salatikausi võib asetada lauale varem. Suurele vaagnale panna ainult kuumad road koos kuumade lisanditega. Kui portsjonid köögis valmis pannakse, siis võib kastme tõsta taldrikule, kuid mitte valada seda toidule peale. Iga lisand paigutada taldrikule või vaagnale omaette kuhjakesena. Salat asetatakse väikesele salatikausikesele või taldrikuservale.

Magustoidud

Magusroa lauale andmise eel viiakse laualt ära kõik eelnevate toitude jaoks kasutatud riistad ja lisandid. Lauale jäetakse ainult magusroalusikas, magusroa juurde joodava joogi klaas ja lilled. Magusroa võib lauale anda suurel vaagnal, taldrikutele või pokaalidesse valmispandult. Esimesel juhul varustada lauas istujad kõigepealt desserttaldrikutega, siis pakkuda toitu. Teisel juhul tõstab serveerija või perenanine valmis portsjonid lauas istujatele.

Kohvi- ja teelaud

Kohvi- või teelaua katmisel asetada igale kohale leivataldrik või -plaadike, sellest paremale joogitass või -klaas alustassil. Leivataldrik ja alustass võivad asetseda laua servast ühekaugusel või üks veidi ees-, teine tagapool.

Pirukate söömiseks kasutatakse väikesi nuge-kahvleid ja pehmete kookide söömiseks teelusikaid või spetsiaalseid koogikahvleid. Need paigutatakse leivataldriku või alustassi kõrvale lauale, leivataldrikule või suurätikule. Joogiklaas kohvilaual asetatakse tassi taha võimalikult paremale poole.

Lauale panna suhkrutoos, milles peensuhkru võtmiseks on lusikas või tükksuhkru jaoks tangid, koorekann piima või rõõsa koorega ja taldrikud või vaagnad võileibade, saiade ning kookidega. Sidrun pannakse lauale õhukeste viiludena, keedis või mesi kausikestes. Kohv või tee tuuakse lauale kannus, tee-ekstrakt spetsiaalses väikeses teekannus. Varuks olev jook hoida kuum ja tuua vajaduse järgi lisa.

Toidu pakkumine

Toitu pakutakse lauas istujatele vasakult poolt. Kui vaagnaid ringi ulatatakse, siis tehakse seda vasakult paremale. Iga lauas isutja hoolitseb esijoones oma parempoolse naabri eest. Toidu pakkumisel lauas istujate selja tagant hoiab pakkuja vaagnat vasakul käel, vaagna all olgu pakkuja käe kaitseks suurätik. Vaagen ulatagu nii lähedale, et istujal oleks kerge toitu tõsta. Lahtilõigatud toidu pealmised tükid olgu lauas istuja poole keeratud, samuti ka toidu ettetõstmise vahendid. Taldrikule valmispandud portsjonid pannakse lauale istuja ette paremalt poolt, samalt poolt korjatakse taldrikud ära ja valatakse jooki.

Korra- ja puhtuse hoidmine

Kogu söögiaja vältel peab perenaine jälgima ja hoolitsema, et laud oleks korras ja puhas. Tühjaks saanud kannud ja vaagnad, samuti tarvitatud sööginõud viidagu kiiresti laualt ära. Kui kellelgi juhtub mõni äpardus, siis likvideeritagu see nii lihtsalt ja tähelepanu äratamata kui võimalik. Toidupuru pühkida rätikuga või väikese harjaga nägusale kühvlikesele. Suitsetajate jaoks olgu laual tuhatoosid. Tuha puistamine taldrikule või alustassile pole sünnis. Tühjad taldrikud saadetakse kokku käest kätte.

Rootsi laud

Selvelaud ehk nõndanimetatud Rootsi laud on kohane siis, kui võimalus üldise suure laua katmiseks puudub. Seda saab rakendada kohvi-, tee- ja külmlaua puhul, kuid kuumade roogade serveerimine ja söömine selvelaual on tülikas. Ühel suuremal, tavaliselt linaga kaetud laual asetsevad vaagnatele asetatud toidu, joogid, maitselisandid koos ettetõstmisvahenditega. Samal laual või teisele lauale on valmis pandud ka sööginõud: taldrikud liikide järgi virnas; noad, kahvlid ja lusikad käepäraselt reas laual või suurätikutel. Tassid ja klaasid võib asetada rühmas virna pandud laustasside juurde või paigutada leivataldrikud, alustassid, klaasid-tassid ja teelusikad kasutamiseks käepäraselt valmis. Joogiklaasid paigutatakse lauale rühmiti. Joogikannud asetsevad joogiklaaside läheduses, nii et oleks kerge jooki sisse valada.

Iseteenindamise korras varustab igaüks end sööginõude, toidu ja joogiga, otsib meeldiva seltskonna ja istumisvõimaluse. Sama laua taha istuma jääda pole sobiv, sest sellega takistatakse teiste külaliste pääsu laua juurde. Soovitatav on, et ruumis oleks väikesi lauakesi, millele võib asetada taldriku ja tassi. Söömiskohana ettenähtud lauakesed varustada linade või linikutega. Kui muid võimalusi pole, siis süüakse taldrikut ja klaasi või tassi käes hoides või põlvedele asetatud suurätil. Perenaine hoolitseb toitude ja jookide juurdetoomise, kasutatud sööginõude ja vaagnate äraviimise ning kõigi laudade korrasoleku eest.

Kui selvelaualt soovitakse pakkuda kahekäigulist pidusööki, näiteks külmlauda ja seejärel kohvi, siis võib asetada kummagi roarühma eri lauale. Kuum jook tuuakse siis, kui kõik külalised on lõpetanud esimeste roogade söömise. Kitsama ruumi korral tühjendatakse esimene laud täielikult ja tuuakse järgmise jaoks vajalikud nõud, söögid ja joogid samale lauale. Tuleb hoolitseda, et kõik tarvitatud nõud ära viidaks ja ruum oleks korras järgmise roogade rühma söömiseks.

Laua katmiseks ja söögilauas käitumiseks on väga palju võimalusi ja mooduseid. Alati ei saa siin liiga range olla. Üldiselt võiks öelda, et kõik, mis on otstarbekohane, hügieeniline ja ilus, on ühtlasi ka õige.


4.7 3 hinnangut
Hinnang

Kommentaarid

Telli
Anna märku
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare