Hapukapsasalati retsept Hapukapsas lõigatakse vajaduse korral peenemaks, lisatakse hakitud sibul ja õunad või õunapüree. Maitsestatakse suhkruga, lisatakse hapukoor või taimeõli, soovi korral …
Aedviljatoidud
Aedvilju on vaja töödelda ja toiduks valmistada nii, et neis leiduvate toitainete kadu oleks minimaalne.
Aedvilju puhastatakse ja tükeldatakse vahetult enne toiduks kasutamist, sest õhuhapniku toimel laguneb C-vitamiin kiiresti.
Juurviljad ja kartulid pestakse harjaga, seejärel loputatakse, kaabitakse või kooritakse, pestakse veel kord ja tükeldatakse. Väga noori porgandeid pole vaja koorida, piisab hoolikast harjaga pesemisest. Aedvilju on vaja koorida õhukeselt, sest koorealuses kihis leidub kõige rohkem toitaineid. Kooritakse ja tükeldatakse roostevabast terasest noaga.
Kooritud kartulid ja aedviljad lõigatakse vastavalt vajadusele kuubikuteks, ribadeks, ratasteks, kangideks või hakitakse peeneks. Tuleb silmas pidada, et tükid jääksid ühtlase suurusega, siis pehmenevad nad toidu valmistamisel ühtlaselt ja toit on nägusam. Puhastatud ja tükeldatud aedvilju hoitakse kuivalt, sest vees hoidmisel suureneb vitamiinide ja mineraalainete kadu. Lühikest aega võib vees hoida kooritud kartuleid, kuna kartul õhuhapniku toimel tumeneb.
Õrnemad aedviljad, nagu tomat, värske kurk, lehtsalat, spinat, sibulapealsed ja maitseroheline pestakse hoolikalt jooksva vee all, valatakse sõelal üle sooja veega ja nõrutatakse sõelal või majapidamispaberil.
Lillkapsaid, spargelkapsaid, rooskapsaid hoitakse enne toiduks valmistamist 10 – 15 minutit soolases vees, et eemalduksid õisikute ja lehtede vahel olevad röövikud. Seejärel kapsad pestakse ja valmistatakse toiduks.
Peedi-õunasalat
Peedi-õunasalat on mitte ainult maitsev, vaid ka toitaineterikas valik, mis pakub mitmeid tervisele kasulikke omadusi. Peet ja õun sisaldavad vitamiine, mineraale ja …
Kartulite keetmine
Soovid õppida, kuidas keeta kartuleid õigesti? Siit artiklist leiad kõik, mida pead teadma kartulite keetmisest. Loe, kuidas keeta- või aurutada värskeid-, vanu-, …
Friikartulid
Friikartulid on üks universaalsemaid ja armastatuimaid roogasid üle maailma. Koduste isetehtud käsitöö friikartulite valmistamine võib olla nii lihtne kui ka keerukas kunst. …
Ahjukartulid
Ahjukartulid on Eestis üks populaarsemaid ja universaalsemaid roogasid. Neid võib leida nii koduköökidest kui ka restoranide menüüdest. Kuigi ahjukartulite valmistamine võib tunduda …
Bataadi praadimine: detailne õpetus praetud bataadi valmistamiseks
Kui enamik inimesi mõtleb bataadile, seostuvad sellega tihtipeale küpsetatud või keedetud road. Kuid praadimine pakub võimalust valmistada bataadist toite, mis on samal …
Bataadifriikad: krõbe ja tervislik alternatiiv traditsioonilistele kartulifriikatele
Bataadifriikad on viimasel ajal üha populaarsemaks muutunud, eriti terviseteadlike inimeste seas. Need friikad pakuvad mitte ainult suurepärast maitseelamust, vaid ka mitmeid toitaineid, …
Bataadi keetmine: täielik juhend keedetud bataadi valmistamiseks
Bataadi keetmine on protsess, mis võib tunduda lihtsa ettevõtmisena, kuid selle taga on mitmeid nüansse, mis aitavad köögiviljal säilitada selle parimaid maitse- …
Aedvilja küpsetamine
Aedvilju, täpsemalt köögivilju, küpsetatakse tervelt, täidetult või vormiroogadena. Tervelt küpsetamisel tuleb köögivili hoolikalt harjaga pesta, seejärel loputada ja enne ahju panemist tahendada …
Aedvilja praadimine
Praetud aedviljade valmistamine Praetakse tooreid või keedetud aedvilju ehk täpsemalt köögivilju. Toorelt praadimiseks sobivad aedviljadest ainult sellised köögiviljad, mis kiiresti pehmenevad: kõrvits, …
Kartulikroketid
Kartulikroketite valmistamine Keedetud kartulid ajada läbi masina, segada hulka muna (1 munavalge jätta paneerimiseks), maitsestada mass soola ja riivitud muskaatpähkliga. Segust vormida …
Kartulite praadimine
Praetud kartulite valmistamine Kartuleid praetakse toorelt või keedetult. Praetud kartuleid ehk praekartuleid süüakse iseseisva toiduna või liha- ja kalatoidu lisandina. Järgnevalt seletame, …
Kapsaste hautamine
Valik kapsaste hautamise õpetusi ja hautatud kapsa retsepte. Hautatud kapsad Kapsad lõigatakse peenteks ribadeks, pannakse sulatatud rasvasse, segatakse ning kuumutatakse veidi aega …
Aedvilja hautamine
Hautatud köögiviljad Köögivilju hautatakse väheses vees rasvaine lisamisega (porgand, kaalikas) või omas mahlas (kapsas). Hautamine on köögiviljadele sobivaim kuumtöötlemise viis, sest hautamisvedelik …
Aedviljade keetmine
Aedvilju võib keeta värskelt või külmutatult. Aedvilju, täpsemalt köögivilju, on vaja keeta hoolikalt, et säiliks nende toiteväärtus. Liiga kõrgel temperatuuril ja pikaaegsel …
Kartulipuder
Siit leiab kolm kartulipudru tegemise õpetust. Esimene retsept hõlmab endas klassikalist kartuliputru, mida võib valikuliselt teha juustuga. Juustu lisamine teeb tavaliselt kartulipudrust …
Kapsasalat
Kapsas riivitakse või lõigatakse ribadeks, tambitakse pehmemaks ja hoitakse 15 minutit hapukapsa- või kurgi soolveega segatult. Lisatakse teised toiduained ja maitsestatakse. Kapsasalati …
Porgandisalat
Porgandisalat riivitud õunte või ananassiga Porgandid ja sibul riivitakse, värsked marjad surutakse puruks (kuivatatult panna tervelt). Toiduained segatakse ja maitsestatakse. Marjadele lisaks …
Tomatifondüü
Hakitud sibul praetakse taimeõlis klaasjaks, lisatakse kooritud ja seemnetest puhastatud tomatid või tomatipüree ja puljong, keedetakse parajalt paksuks (umbes nagu hapukoor) ja …
Tomati-kurgisalat
See tomati-kurgisalat on klassikaline suvesalat. Naudi salatit iseseisvalt või serveeri grilli ääres koos kala, kana, sealiha või loomalihaga. Tomati-kurgisalati valmistamine on imelihtne. …
Tomatisalat
Tomatid lõigatakse viiludeks ja asetatakse salatilehtedega kaetud vaagnale sobivas asetuses reastikku. Peale puistatakse hästi peeneks hakitud sibulat, maitserohelist ja soola. Soovi korral …
Redisesalat
Redised lõigatakse õhukesteks ketasteks, kurk viilutatakse, salatilehed rebitakse väiksemaks, segatakse hakitud maitserohelise- ja maitsestatud õliga. Soovi korral võib õli asendada ka rõõsa- …
Punasekapsasalat
Kapsas riivitakse või lõigatakse peenteks ribadeks, tambitakse pudrunuiaga pehmemaks. Lisatakse mahl või püree, hakitud sibul, mädarõigas, tükeldatud hapukurk ja taimeõli või hapukoor, …
Lehesalat
Lehed pestakse rohkes vees ja raputatakse tahedaks, rebitakse väiksemaks. Peale puistatakse suhkrut ja soola, kergelt segatakse juurde rõõsk või hapukoor. Soovi korral …